Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W te święta rodziny mogą karmić indyki sprowadzane z Francji i Polski

Jeśli brak pracowników zagrozi zapasom w supermarketach, indyki mogą być sprowadzane z Francji i Polski na Święta Bożego Narodzenia.

  • Liderzy branży twierdzą, że jest to dowód na szerszy kryzys w całym łańcuchu dostaw żywności
  • Graeme Dear, przewodniczący British Poultry Council, powiedział, że przed Bożym Narodzeniem może zabraknąć brytyjskich indyków w komisji parlamentarnej.
  • Rolnicy zdecydowali się odchować mniej piskląt ze względu na braki kadrowe w przetwórni
  • Indyki z Wielkiej Brytanii będą musiały być sprowadzane z Francji i Polski na Boże Narodzenie w tym roku


W te święta zabraknie domowej roboty świeżych indyków w supermarketach, sklepów sprowadzanych z Francji i Polski, poinformowano posłów.

Liderzy branży twierdzą, że jest to świadectwo szerszego kryzysu w całym łańcuchu dostaw żywności, spowodowanego chronicznymi niedoborami siły roboczej.

W tym roku brytyjscy rolnicy postanowili hodować mniej piskląt, ponieważ zakłady przetwórcze nie mają wystarczającej liczby pracowników do ich obsługi.

Jako dowód z dochodzenia posłów w Komisji Środowiska, Żywności i Spraw Wsi, przewodniczący Brytyjskiej Rady Drobiarskiej Graeme Dear powiedział, że istnieje możliwość niedoboru brytyjskich indyków na Boże Narodzenie.

W tym roku na brytyjskich farmach wyhodowano mniej niż 20 procent ptaków.

Liderzy branży twierdzą, że w tym roku w Wielkiej Brytanii może zabraknąć indyków na Boże Narodzenie.

Niedawno rząd ogłosił, że zezwoli na wizy krótkoterminowe 5500 pracowników drobiu, chociaż na zwiększenie liczby indyków było już za późno.

Pan Dear powiedział: „Wielka Brytania być może będzie musiała sprowadzić indyka z Francji i Polski na Boże Narodzenie, być może z kilkoma wyszkolonymi pracownikami, aby wrócić do swoich krajów”.

READ  8 zabawnych pomysłów na imprezy biurowe, które HR może po prostu zaaprobować

Liderzy branży powiedzieli, że kryzys został wywołany połączeniem Brexitu i surowych ograniczeń imigracyjnych oraz koronawirusa, z którym wielu zagranicznych pracowników decyduje się na powrót do domu.

Tom Bradshaw z Krajowego Związku Rolników powiedział, że toczy nieustanną walkę z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych o potrzebę wpuszczenia większej liczby zagranicznych pracowników.

Program pracowników sezonowych pozwala na sprowadzenie około 30 000 zagranicznych pracowników na żniwa w Wielkiej Brytanii, chociaż NFU twierdzi, że powinien zwiększyć tę liczbę do 50 000-60 000.

Bradshaw powiedział: „Marnotrawstwo żywności, które obserwujemy na poziomie gospodarstwa… jest całkowicie niewybaczalne”.

Reklama