Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W roszczeniu o 1,3 t z Niemiec Polska domaga się odszkodowań dla Żydów zabitych przez Polaków

W roszczeniu o 1,3 t z Niemiec Polska domaga się odszkodowań dla Żydów zabitych przez Polaków

Oświadczenie wydane w zeszłym tygodniu przez polski rząd w celu uzasadnienia żądań odszkodowań od Niemiec za II wojnę światową przytaczało śmierć Żydów zabitych przez polskich cywilów, a nie nazistów, w pozornej próbie wybielenia polskich zbrodni podczas Holokaustu.

W trzecim tomie trzytomowego, liczącego ponad 1300 stron dokumentu „Sprawozdanie o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku okupacji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej 1939-1945” znajduje się wykaz 9293 wsi. , miasta, w których miały miejsce „nazistowskie okrucieństwa niemieckie” wraz z ich ofiarami śmiertelnymi. Polska zażądała 1,3 biliona euro (1,29 biliona dolarów) odszkodowania.

Polski wicepremier Jarosław Kaczyński, komentując uwolnienie raportu i roszczenia odszkodowawcze, powiedział, że pieniądze to przede wszystkim „odszkodowanie za śmierć ponad 5,2 mln obywateli Polski”.

Jednak wsie, w których miały miejsce polskie pogromy na Żydach – wieś Jedwabne, gdzie ponad 300 Żydów zostało żywcem spalonych przez etnicznych Polaków – oraz inne żydowskie zgony znajdują się na liście okrucieństw. obywatele polscy. Bezpośrednie ataki Polaków na Żydów we wschodniej Polsce w 1941 r. były głównie skierowane przeciwko Niemcom, które odebrały ten obszar Sowietom, którzy brutalnie kontrolowali go w ramach paktu Ribbentrop-Mołotow od 1939 r.

Jan Grabowski, polski profesor na Uniwersytecie w Ottawie i czołowy badacz Holokaustu, powiedział, że umieszczenie tych okrucieństw na liście było „absolutnie przerażające”.

„Nie wiem, czy jest to celowy akt zaciemniania, czy po prostu sprytne dodanie niewiarygodnych dowodów z lat 50. i 60. XX wieku. Nie mogę powiedzieć” – powiedział The Times of Israel w e-mailu w czwartek.

W innym miejscu jednak oskarżył autorów raportu o celowe ignorowanie polskich zbrodni na Żydach i odrzucił raport jako propagandę.

READ  Czołg Army M1 Abrams jadący w Polsce znany jest jako „koń bez imienia”

„To czysto polityczny dokument bez wartości historycznej” – powiedział.

W ostatnich latach Polska podjęła bardzo kontrowersyjną próbę ujęcia Holokaustu jako zbrodni popełnionej wyłącznie przez Niemcy, uchwalając w 2019 r. ustawę zakazującą obwiniania Polski za zbrodnie nazistowskie. Ustawa, wraz z innymi wysiłkami Polski na tym froncie, kłóci się z czołowymi badaczami Holokaustu – w tym z Grabowskim. To jest W środku Polski Sąd Cywilny – iz Izraelem. Na przykład tego lata Izrael ogłosił, że zakończy swoje licealne wycieczki edukacyjne do Polski w celu uczenia się Holokaustu, co Izrael zrozumiał, aby wyeliminować dyskusje o Polsce, ponieważ polski rząd nalegał, aby podpisał program nauczania. Współpracownicy.

Rzeczywiście, raport opublikowany na początku tego miesiąca nie zawierał żadnej wzmianki o zbrodniach dokonanych na Żydach przez polskich cywilów i polskie władze, pomimo licznych historycznych dowodów na takie działania.

Historyk Jan Grabowski. (Kurtuazja)

„Prawdziwa i zamierzona niejednoznaczność jest widoczna w tomie I („Studia historyczne”), z którego starannie usunięto całą polską odpowiedzialność za straty żydowskie” – powiedział Grabowski.

„Na przykład nie ma ani jednej wzmianki o niesławnej polskiej 'Błękitnej Policji’ odpowiedzialnej za śmierć dziesiątek tysięcy Żydów”. Podobnie nie ma ani słowa o polskich strażakach-ochotnikach, którzy brali udział w likwidacji gett i niezliczonych polskich „postronnych”, którzy włączyli się do akcji likwidacyjnej – powiedział.

Błękitna Policja była polską drużyną stworzoną przez Niemcy po zajęciu kraju przez nazistów. Chociaż historia Błękitnej Policji jest wciąż przedmiotem dyskusji historyków, niektórzy eksperci w tej dziedzinie określili Żydów jako „podłych, czasem gorszych od Niemców”.

Polscy strażacy-ochotnicy od czasu do czasu szukali ukrytych Żydów i byli wydawani nazistom w celu zamordowania.

Grabowski szacuje w swoich badaniach, że z 6 milionów Żydów zabitych w Holokauście – w tym około 3 milionów polskich Żydów – około 200 000 zostało zabitych przez Polaków lub w wyniku działań polskich podczas Holokaustu.

READ  Eksploracja szlaków handlowych Pakistan-Polska: Ambasador

Za swoje badania Grabowski spotkał się z ostrą krytyką ze strony polskiego rządu i procesami sądowymi ze strony obywateli polskich na mocy ustawy z 2019 r.

Latem 1941 roku prof. Sarah Bender z Uniwersytetu w Hajfie napisała przełomowy artykuł o zbrodniach popełnianych przez obywateli polskich z własnej woli, obok zbrodni popełnianych przez Polaków pod kierownictwem nazistów, takich jak Błękitna Policja. Wycofanie wojsk sowieckich z Polski Wschodniej.

W artykule z 2013 roku zatytułowanym „Not Just in Jedwapne: Accounts of the Destruction of a Jewish Shtetlach in Northeastern Poland latem 1941 roku” Bender opisuje pogromy przeprowadzone przez Polaków na ich żydowskich sąsiadach w wioskach w całym regionie.

„Polacy zrobili trzy »rzeźnie«… w sumie zginęło 300 Żydów… Żydówki apelowały do ​​polskich intelektualistów… ale odmówiły pomocy… Żydzi płacili, a niemieccy żołnierze powstrzymali masakrę” – wspomina ocalały ze wsi Szczuczyn, cytowany przez Bendera.

W artykule Bender opisał podobne ataki na żydowskich obywateli Polski tego lata w ośmiu innych wsiach.

Obecny polski prawicowy rząd odrzucił próby przedstawiania Polaków jako podżegaczy do zbrodni na Żydach, zawsze obarczając ostateczną winą Niemcy.

1300-stronicowy raport i żądanie 1,3 biliona euro reparacji znajdowały się w centrum narodowych obchodów rocznicy wojny, która rozpoczęła się 1 września 1939 roku bombardowaniem nazistowskich Niemiec i inwazją na Polskę. Brutalna agresja. Dziesiątki ekonomistów, historyków i innych ekspertów pracowało nad raportem przez około pięć lat, zanim został opublikowany w tym miesiącu.

Niemcy odrzuciły polskie żądania reparacyjne, powołując się na decyzję Polski z 1953 r. o rezygnacji z roszczeń wobec NRD.

Jesteś oddanym czytelnikiem

Dlatego dziesięć lat temu założyliśmy The Times of Israel – aby zapewnić wymagającym czytelnikom, takim jak ty, wiadomości o Izraelu i świecie żydowskim, które trzeba przeczytać.

READ  Informacje o trzęsieniu ziemi: Light Mac. 3.3 Trzęsienie ziemi

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych stacji informacyjnych, nie stawiamy paywalla. Ale ponieważ dziennikarstwo, które prowadzimy, jest drogie, zapraszamy do przyłączenia się czytelników, którzy stali się krytycznymi czytelnikami The Times of Israel. Czasy społeczności Izraela.

Możesz wesprzeć nasz wysokiej jakości magazyn za 6 USD miesięcznie, korzystając z The Times of Israel Bez reklamJak również dostęp Ekskluzywna zawartość Dostępne tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dziękuję,
David Horowitz, założyciel i redaktor The Times of Israel

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby przestać to oglądać