Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W polskiej jaskini znaleziono dowody ludzkości sprzed pół miliona lat

W polskiej jaskini znaleziono dowody ludzkości sprzed pół miliona lat

Prehistoryczne narzędzia kamienne znalezione w jaskini w Polsce 50 lat temu zostały zidentyfikowane jako najstarsze znalezione w tym regionie.

Narzędzia z Jaskini Tunel Wielki w Małopolsce mają od 450 000 do 550 000 lat. Pomoże to naukowcom dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy je stworzyli, ich migracji i siedliskach w prehistorycznej Europie Środkowej.

Czas wskazuje, że wymarły gatunek ludzki Homo heidelbergensis, powszechnie uważany za ostatniego wspólnego przodka neandertalczyków i ludzi współczesnych, powstał z narzędzi. Sugeruje to, że region ten był zamieszkany przez ludzi w czasie, gdy surowy klimat Europy Środkowej wymagał szczególnej adaptacji fizycznej i kulturowej.

„To dla nas bardzo interesujący aspekt analizy” – wyjaśniła Science in Poland archeolog Małgorzata Kot z Uniwersytetu Warszawskiego.

„Możemy zbadać granice możliwości przetrwania Homo heidelbergensis i obserwować, jak przystosował się do tych niesprzyjających warunków”.

Jaskinię Tunel Wielki odkopano po raz pierwszy w latach 60. XX wieku, ale archeolodzy powrócili na miejsce w 2016 roku. Warstwy obiektów datowane są na holocen, czyli około 11 700 lat temu, oraz środkowy paleolit, który sięga 40 000 lat temu.

Jednak Claudio Berto, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego, stwierdził, że datowanie jest niezgodne z tym, co zaobserwował. Doszedł do wniosku, że kości zwierząt znalezione w tym miejscu miały prawie 40 000 lat.

Ponowna eksploracja jaskini

W 2018 roku MS Code i jego zespół ponownie odwiedzili jaskinię. Ponownie otworzyli i poszerzyli jeden z rowów, uważnie badając różne warstwy materiału, który nagromadził się przez lata, i zebrali więcej materiału kostnego do analizy.

Odkryli, że górne warstwy zawierały kości zwierząt żyjących w późnym plejstocenie i holocenie, ale co najciekawsze, dolna warstwa była znacznie starsza. Były tam kości kilku gatunków, które żyły pół miliona lat temu: jaguara europejskiego, Panthera combasogensis; Wilk Mosbach, przodek współczesnych wilków szarych, Canis mosbachensis; i niedźwiedź Denningera, Ursus denningeri.

READ  Kontrowersje w polskich mediach pogłębiają się po bliźniaczych nominacjach szefa telewizji – Euractiv

Ta dolna warstwa zawierała również ślady krzemienia, w tym płatki krzemienia, „pustki”, które mogły kształtować inne narzędzia oraz rdzenie, w które zostały wbite. Było też kilka gotowych narzędzi, takich jak noże.

„Ponieważ te materiały pochodzą z tej samej warstwy kości, mają bardzo podobny wiek” – wyjaśniła Kot. „To założenie potwierdziły wykopaliska przeprowadzone w jaskini w 2018 roku. Potwierdziły one strukturę warstw opisaną przez badaczy pół wieku temu. Znaleźliśmy też dużo odpadów produkcyjnych i kości zwierzęcych.

Wcześniej w Polsce były znane dwa stanowiska z narzędziami z tego samego okresu: Trzebnica i Rusko. Ale artefakty jaskini Tunel Wielki są inne. Wiele stanowisk archeologicznych w tym regionie pokazuje ślady dawnego zamieszkania ludzi, ale wszystkie są to stanowiska na wolnym powietrzu.

Niesamowite artefakty

Pani Cote podkreśliła, że ​​znalezienie w jaskini artefaktów z tamtego okresu było szczególnie nieoczekiwane.

„Byliśmy zaskoczeni, że ludzie na tych terenach żyli w jaskiniach pół miliona lat temu, bo to nie są najlepsze miejsca na biwakowanie” – zaznaczył.

Zniechęcają do tego wilgoć i niskie temperatury. Z drugiej strony jaskinia jest naturalnym schronieniem. To zamknięta przestrzeń, która daje poczucie bezpieczeństwa.

Interesująca była również technika użyta do opukiwania krzemienia znalezionego w jaskini. Ta technika była najprostszą stosowaną przez starożytnych ludzi, aw czasie opracowywania narzędzi rzadko była używana jako tryb podstawowy; Zwykle używano go tylko w gorszych materiałach lub gdy krzemienia było mało.

Inna strona, Isernia La Pineta we Włoszech, przede wszystkim wykorzystuje tę technikę. Tunel Wielki Flint nie jest ani gorszy, ani rzadki, pozyskiwany lokalnie. Dotyczy to również Isernia La Pineta; Znalezienie drugiego miejsca o tych samych cechach może pomóc archeologom dowiedzieć się, dlaczego ci starożytni ludzie używali tej konkretnej techniki.

Badanie zostało opublikowane w Scientific Reports.

READ  Tui, EasyJet, Jet 2 i Ryanair Najnowsze: Porady dotyczące podróży do Chorwacji, Polski, Czech, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Danii

Źródło: