Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W Polsce rośnie liczba kradzieży żywności – Wiadomości z innych mediów – Agencja Informacyjna Tasnim

W Polsce rośnie liczba kradzieży żywności – Wiadomości z innych mediów – Agencja Informacyjna Tasnim

Statystyki wykazały, że liczba kradzieży wzrosła o 31,1% w skali roku do ponad 32 000 przypadków. RT podała, że ​​spośród 16 polskich województw tylko Lublin nie odnotował wzrostu tego typu przestępstw.

Szefowa Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz powiedziała, jak powiedziała, że ​​wysokie wskaźniki kradzieży to „wyraźny sygnał problemów na rynku”. Zwróciła uwagę, że wysokie ceny skłaniają ludzi do popełniania takich przestępstw, dodając, że jest to „ogromne wyzwanie” dla sklepów przy jednoczesnym wzroście kosztów funkcjonowania.

Z raportu wynika, że ​​w pierwszej kolejności kradziono żywność, a następnie towary luksusowe, takie jak drogie perfumy i alkohole, a także drobną elektronikę.

Polska gospodarka zwolniła w 2022 r. w związku ze wzrostem inflacji i spadkiem wydatków konsumpcyjnych w wyniku konfliktu na sąsiedniej Ukrainie oraz wpływu sankcji na Rosję.

Oficjalne statystyki pokazują, że inflacja przyspieszyła na początku 2023 r., a ceny konsumpcyjne wzrosły w styczniu o 17,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ekonomiści spodziewają się dalszego wzrostu inflacji, a inflacja w Polsce będzie w tym roku jedną z najwyższych w Unii Europejskiej.

Prezes NBP Adam Głabiński powiedział, że spodziewa się, że kraj uniknie recesji, chociaż w pierwszym kwartale mogą wystąpić przejściowe wahania.

READ  41% Polaków chce na Święta kupić przynajmniej trochę jedzenia przez internet