Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W Polsce głównymi faworytami są Gruzja i USA

W Polsce głównymi faworytami są Gruzja i USA

13-letnia Alice Lee poprowadzi amerykańską drużynę

Drużynowe Mistrzostwa Świata Kobiet FIDE rozpoczną się 6 września w Bydgoszczy (Polska), a Gruzja stawia sobie za cel dalsze zwiększanie swojego rekordu zwycięstw w turniejach kobiet. Gruzini pod wodzą Nany Dzagnidze (na zdjęciu poniżej) zajęli pierwsze miejsca na liście otwarcia ze średnim szybkim ratingiem na poziomie 2391, wyprzedzając głównych rywali USA (2340) i Chiny (2335). Wydarzenie to oznacza także powrót Chin na arenę międzynarodową po ich nieobecności na ostatnich igrzyskach olimpijskich, ale robią to ze słabszą drużyną: mistrzem świata Zhu Wenjunem, wicemistrzem Li Tingjie i finalistą kandydatury Danem Zhangqi. Brakuje w drużynie.


Zdjęcie: David Lauda

Turniej będzie miał ten sam format, co poprzednia edycja, która odbyła się w Sitges (Hiszpania) w 2021 r., a wszystkie partie będą rozgrywane w szybkiej kontroli czasu przez 45 minut, zaczynając od 1 ruchu i zwiększając czas o 10 sekund na ruch. Dwanaście drużyn składających się z czterech graczy każda (plus dwóch rezerwowych) jest podzielonych na dwie grupy o przybliżonej sile, zgodnie ze średnią ocen drużyny. Gruzja i Indie oraz USA i Chiny to czołowe drużyny odpowiednio w grupach A i B.

Pula A:

Gruzja (2391)*
Indie (2320)
Ukraina (2306)
Francja (2270)
Kazachstan (2223)
Egipt (2035)

Basen B:

Stany Zjednoczone (2340)
Chiny (2335)
Niemcy (2303)
Polska (2310)
FIDE Ameryka (2279)
Bułgaria (2228)

*Średnia ocena drużyny według szybkiej listy rankingowej FIDE z 1 września.

Mecze są rozstrzygane na podstawie punktów drużynowych, 2 punkty za zwycięską drużynę i 1 punkt za remis. Cztery drużyny zostaną wyeliminowane w fazie grupowej, a osiem najlepszych przejdzie do fazy pucharowej, rozgrywanej w dwóch rundach.

Niektórym ze zwykłych faworytów, takich jak Chiny, Ukraina czy USA, brakuje w swoich szeregach kilku kluczowych graczy, co czyni rywalizację bardziej ekscytującą i daje szansę młodym i wschodzącym talentom. Zwróć uwagę i pokaż, jaki jest potencjał.

READ  Adeguro rozpędza medalistów Rio 2016 w drodze po złoto na UWW Polish Open

Staw A

Gruzja przyjedzie do Bydgoszczy w gwiazdorskim składzie (pod nieobecność Mary Arabitze), ale będzie musiała pokazać swój mecz A, aby wyprzedzić Harikę Dronavalli (na zdjęciu poniżej) i Indie pod wodzą Padmini Root. . Warto zauważyć, że 17-letnia Divya Deshmukh, ostatnia członkini indyjskiej drużyny, właśnie wygrała turniej Tata Steel Chess Rapid, mimo że jest najniżej ocenianą zawodniczką. Tak naprawdę zgłosił się do konkursu jako zmiennik w ostatniej chwili!


Zdjęcie: David Lauda

Weteranka Natalia Żukowa wraca do kadry narodowej, a Anna Ushenina broni pierwszej deski na Ukrainie. Dwukrotny mistrz Europy był w ostatnim czasie mało aktywny, a jego ostatnią imprezą szybką były Mistrzostwa Świata w szachach szybkich i błyskawicznych 2021 w Polsce, ale doświadczenie i ambicja czynią z niego potężnego lidera w zawodach drużynowych.

We Francji na pokładzie będzie Sophie Millet. Pomimo braku najwyżej ocenianej zawodniczki Marie Sebach, zespół został wzmocniony przez Mitrę Hejasipour, który kilka dni temu w wielkim stylu zdobył mistrzostwo Francji.

Na tych Drużynowych Mistrzostwach Świata Kobiet Kazachstan byłby poważnym pretendentem do zwycięstwa, gdyby miał trzy asy. Jednak ponieważ Abdumalik i Sadukasova nie wzięli udziału w wydarzeniu, młoda Bibisara Assoubayeva nie tylko zdobywa punkty, ale także bierze na siebie odpowiedzialność za dowodzenie zespołem, wyprzedzając mniej doświadczonych kolegów.


Zdjęcie: Mark Livshitz

Egipt, silna drużyna afrykańska, na czołowych miejscach zasiądą Shrouq Wafa i Mona Khaled.

Basen B:

Jedną z sensacji turnieju była 13-letnia Alice Lee (na zdjęciu poniżej), najmłodsza amerykańska sportsmenka, która zdobyła tytuł IM i trzecia najmłodsza na arenie międzynarodowej, wraz z Judith Bolger i Kateriną Lucknow. Lee, trzykrotna mistrzyni świata juniorów, została w tym roku drugą w rankingu zawodniczką w obu Amerykach. Irina Krush, która tego lata miała napięty harmonogram niedawno zakończonego Turnieju Szachowego Tata Steel w Dubaju, Baku i Indiach, powinna nadrobić swój brak obecności w amerykańskich szachach debiutem w pierwszej grupie. Drugim ważnym dodatkiem do Team USA jest debiut 25-letniego Atousa Pourkashiyana, który zaledwie kilka miesięcy temu zmienił federację.

READ  Grid Dynamics rozszerza działalność w Polsce otwierając nową lokalizację w Warszawie


Foto: Klub Szachowy St. Louis / Brian Adams

Chinom brakuje najlepszych arsenałów, ale tak silny naród szachowy ma mnóstwo godnych zmienników, a zespół, który zebrali na to wydarzenie, jest nadal bardzo konkurencyjny: Yang Shen (2369) w pierwszej grupie plus Gui Guo (2451), Yiyi Xiao (2240) i Kaiyu Ning (2279) Chińczycy nadal są drużyną trzeciej ligi i z pewnością mogą walczyć z każdym. Choć nie są mistrzami świata, nie można ich wykluczyć jako potencjalnych zwycięzców.

Niemcom po raz kolejny poprowadzą Elisabeth Bechts i Dinara Wagner, a kwartet wyjściowy uzupełnią Josephine Heinemann i Hannah Marie Clegg.

Gospodarze Polski zajmują siódme miejsce w wyjściowym składzie (czwarte w grupie). Kibice mają powody do radości, ponieważ ich zespół jest jednym z najmłodszych w lidze i na tyle silny, że ma poważne aspiracje. Polską po raz kolejny poprowadzi ośmiokrotna mistrzyni kraju Monika Chocko (na zdjęciu poniżej), jedyna pozostała członkini srebrnej medalistki Olimpiady Szachowej w Baku 2016. Ale spójrzmy na wiek innych. Członkowie zespołu: Olivia Giolbasa (23), Alexandra Maltchevskaya (21), Michalina Rutzinska (21) i Julia Andolak (23). Pokazują Claudię Colón (31 l.) jako weterana!


Foto: Anna Sturman

Zespół „FIDE Americas” składa się z zawodników z pięciu różnych krajów na kontynencie (Peru, Kuba, Argentyna, Paragwaj i Kolumbia), którzy w przeciwnym razie nie mieliby możliwości rywalizacji na arenie międzynarodowej. Na pierwszej planszy zagra trzykrotna mistrzyni kontynentu amerykańskiego kobiet (i dwukrotna mistrzyni świata juniorów) Daisy Corey, a na drugiej zagra Kuba Lizandra Ortaz, silna zawodniczka szybka.

Grupę uzupełnia Bułgaria, gdzie Antonetta Stepanova ponownie dołączy do pierwszej grupy pod nieobecność Nargiul Salimowej, która zdecydowała się opuścić turniej po udanym występie w Pucharze Świata FIDE. Poza tym jest to bardzo podobne do zajęcia 9. miejsca na olimpiadzie szachowej w Chennai. Była mistrzyni świata Salimova ma motywację i ambicje, aby odnieść sukces, ale można się zastanawiać, co Bułgaria mogłaby osiągnąć, gdyby oboje byli w składzie.

READ  Przyszli Liderzy 2021: Markin Luzaj (Polska) | funkcje


Zdjęcie: David Lauda

Pierwsza runda etapu grupowego rozpocznie się w środę 6 września o godzinie 15:00 CEST. Relację na żywo i pełne informacje o wydarzeniu można znaleźć na oficjalnej stronie: worldwomenteams.fide.com

O Bydgoszczy

Położona w północnej Polsce, niecałe 200 km od stolicy Warszawy, Bydgoszcz położona jest u zbiegu rzek Wisły i Brdy. Liczące 350 000 mieszkańców lotnisko obsługuje własne lotnisko krajowe. Bogate architektonicznie miasto Bydgoszcz jest siedzibą kilku uniwersytetów, takich jak Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy oraz oranżeria. Oprócz tętniącego życia kulturalnego, gości tu także Salę Koncertową Filharmonii Pomorskiej i Operę Opera Nova.

Więcej informacji: www.bydgoszcz.pl