Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W Polsce biskupi pozwalają katolikom jeść mięso w Nowy Rok

Katolicy w Polsce mogą jeść mięso w ten Nowy Rok, który przypada w piątek, a wierzący powinni unikać mięsa.

31 grudnia – nazywany w Polsce imieniem św. Sylwestra – wielu Polaków świętuje Nowy Rok kiełbaskami, wędlinami i innymi daniami mięsnymi. Ale w tym roku katolicy (oficjalnie ponad 90% populacji) powinni teoretycznie tego unikać.

Jednak większość diecezji zaoferowała wierzącym specjalne koncesje na spożywanie mięsa, ale w zamian zasugerowały, że powinni modlić się lub błagać o papieża.

Biskup Polski mówi, że księża powinni zabierać upragnione paszporty do obowiązków duszpasterskich

Arcybiskup kardynał Kazimierz Nikes napisał: „Jeśli wyznaczono termin 31 grudnia na rodzinne i wspólnotowe spotkania i wesołe uroczystości… wszyscy mieszkańcy Diecezji Warszawskiej są zwolnieni z przestrzegania piątkowej pokuty i obowiązku powstrzymania się od spożywania mięsa”. Warszawy.

Dodał, że osoby korzystające z tego okresu powinny odmówić modlitwę za papieża Franciszka i wybrać akt współczucia lub zadośćuczynienia dla potrzebujących.

Arcybiskup wrocławski Joseph Kupney powiedział, że ma nadzieję, że ta decyzja „nie tylko pogłębi relacje między nimi, ale także przyczyni się do lepszego zrozumienia unikania mięsa w inne piątki w ciągu roku”, jak podaje Bolshoi News.

Przywileje, takie jak zwykła piątkowa abstynencja, zostały dotychczas przyznane w 31 z 41 diecezji w kraju. Bezpośrednio. Pozostałych 10 biskupów ma jeszcze czas na upoważnienie katolików w swojej jurysdykcji, ale nie są do tego zobowiązani.

Zgodnie z katolickim prawem kanonicznym, biskup diecezjalny „może uwolnić wierzących od powszechnych i szczegółowych przepisów wykonawczych wydawanych przez najwyższą władzę kościelną dla swojego terytorium lub dla swoich obywateli, ilekroć uzna, że ​​przyczynia się to do ich duchowego dobrobytu”.

READ  W Polsce zbiegają się światowe biegacze na orientację

Ostatni raz Sylwester przypadał w piątek 2010 r., kiedy dostawy były realizowane przez polskie diecezje. Również katolicy mogą jeść mięso w inne piątki, na przykład w 2018 roku, w popularny, długi weekend majowy. Grillowanie, rozpoczęte w piątek.

W tym czasie arcybiskup Henrik Hosser przypomniał wierzącym, że istnieją alternatywne sposoby umieszczania mięsa na grillu. „Jezus smażył rybę i możesz zrobić warzywa” – zauważył.

Spożycie mięsa w Polsce spada, ponieważ sprzedaż substytutów warzyw wzrosła o 480% w ciągu trzech lat

Wiele osób, które w tym roku obchodzą Nowy Rok, może wybrać najbardziej kameralne wydarzenia. Kluby nocne i dyskoteki są obecnie oficjalnie zamknięte z powodu ograniczeń rządowych, ale wyjątkiem jest 31 grudnia, chociaż frekwencja jest ograniczona do 100 osób.

W zeszłym roku rząd próbował wprowadzić godzinę policyjną w nocy, ale posunięcie to nie powiodło się po krytyce, że jest to nielegalne i niezgodne z konstytucją.

Polskie miasta i sklepy unikają fajerwerków podczas obchodów Nowego Roku, aby chronić zwierzęta i środowisko

Kluczowe źródło obrazu: Farhat Ibrahimsade/Unsplash