Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W ostatnich dniach dinozaurów, zanim zostały zabite przez „kulę” okresu jurajskiego wielkości Mount Everestu

DINOZAURY wędrowały po Ziemi przez miliony lat – aż pewnego dnia, 66 milionów lat temu, asteroida wielkości Mount Everestu uderzyła w planetę, prowadząc do jej niemal natychmiastowego zniszczenia.

Teraz nowy film dokumentalny BBC, Dinozaury: ostatni dzień z Davidem Attenborough, wykorzystuje najnowsze efekty specjalne, aby odtworzyć niezwykłe szczegóły, godzina po godzinie, ostatnie 24 godziny stworzeń.

9

Asteroida wielkości Mount Everestu unicestwiła dinozaury 66 milionów lat temukredyt: Getty

Robert de Palma, paleontolog i absolwent Uniwersytetu w Manchesterze, spędził lata na poszukiwaniu prehistorycznego „cmentarza” dinozaurów na wzgórzach Północnej Dakoty w Stanach Zjednoczonych.

Miejsce wykopalisk – nazwane przez Tanisa na cześć egipskiego miasta wykopanego w filmie Indiana Jones Poszukiwacze zaginionej arki – może znajdować się 2000 mil od miejsca, w którym spadł meteoryt na meksykański półwysep Chicxulub Jukatan.

Ale Robert, który wydaje się być w stylu Indiany Jonesa, uważa, że ​​stworzenia zostały zmiecione na śmierć w tsunami, a następnie zakopane w osadach, co wyjaśnia, dlaczego są tak dobrze zachowane.

Od latającego embrionu pterozaura w jajku, po skamielinę dinozaura, który mógł umrzeć w dniu, w którym uderzyła asteroida, ujawniamy niesamowite odkrycia dokonane przez zespół.

Sir David Attenborough's Dinosaur Show BBC1 przedstawia kopię
Znaleziono dinozaura
Robert odkrył teraz pięknie zachowane ślady stóp pozostawione przez prehistoryczne stworzenia

9

Robert odkrył teraz pięknie zachowane ślady stóp pozostawione przez prehistoryczne stworzeniaŹródło: BBC

Nie tylko odkrycie skamieniałych szczątków zwierząt zwiększa naszą wiedzę o okresie przed wyginięciem dinozaurów.

Robert odkrywa teraz pięknie zachowane ślady stóp pozostawione przez prehistoryczne stworzenia, a one również dostarczają wskazówek.

Jego zespół odkrył wiele odcisków stóp, w tym pojedynczy 30-centymetrowy okaz, który prawdopodobnie należał do dinozaura kaczego dzioba.

„Było to bardzo powszechne w okresie kredowym” – mówi Robert – „Zjedli rośliny na tym obszarze i stali się bardzo duże – 30 stóp długości”.

Jeden utwór jest szczególnie dobrze zachowany.

„Widzisz nawet odcisk paznokcia na czubkach palców, więc wbił małe paznokcie w błoto” – mówi Robert.

„Lubię to.”

Ceniony odcisk stopy Roberta ma trzy palce i jest dłuższy niż szeroki, więc prawdopodobnie należał do mięsożernego dinozaura.

Sir David powiedział: „Hill Creek słynie w szczególności z jednego mięsożercy – T-Rexa. Ten ślad jest zbyt mały dla dorosłego T-Rexa, ale mógł być mały”.

READ  Konsorcjum Uniwersytetów ds. Badań Kosmicznych wybiera Uniwersytet w Zurychu na członka uniwersytetu

zęby T-REX

Sir David Attenborough trzyma dorosły ząb T-Rex

9

Sir David Attenborough trzyma dorosły ząb T-RexŹródło: BBC

Kolejnym ekscytującym odkryciem Roberta w Tanis jest korona zęba.

Sir David wyjaśnia: „Jego kształt i ząbkowana krawędź wskazują, że pochodzi od dorosłego T-Rexa”.

Został znaleziony w kręgosłupie hadrozaura, roślinożernego dinozaura, co dowodzi, że polował na żywą zdobycz.

Sir David dodał: „Ślady ugryzień na kościach T-Rexa pokazują, że zjadła ona również innych T-Rexów”.

Skamieniały żółw rozdarty kołkiem

Zespół Roberta użył ciekłego azotu do uwolnienia skamieniałości żółwia

9

Zespół Roberta użył ciekłego azotu do uwolnienia skamieniałości żółwiaŹródło: BBC

Robert i jego zespół użyli ultrazimnego ciekłego azotu, aby uwolnić całą skamieniałość żółwia.

To moment, w którym serce się zatrzymało, ale zespołowi udało się pobrać próbkę w jednym kawałku.

Dowody sugerują, że żółw został przebity drewnianym kołkiem – prawdopodobnie gałęzią drzewa – gdy uderzenie asteroidy wywołało tsunami dewastacji, które ogarnęło planetę.

Uważa się, że noga tego celulozaura została zabita przez sterydy

Zespół Roberta znalazł żywą całą nogę tesykozaura z łuszczącą się skórą

9

Zespół Roberta znalazł żywą całą nogę tesykozaura z łuszczącą się skórąŹródło: BBC

Robert i jego zespół stają do wyścigu z czasem, aby wykopać ogromny grób dinozaura.

Zbliża się do nich potężna burza i jeśli nie będą się szybko poruszać, cenne wskazówki mogą zniknąć – i zostać utracone na zawsze.

Po godzinach ciężkiej pracy są zdumieni odkryciem tego, co uważa się za wyjątkowy okaz – skamieniałej nogi dinozaura, który mógł zostać zabity tego pamiętnego dnia, kiedy uderzyła asteroida.

Profesor Paul Barrett, kierownik oddziału kręgowców kopalnych w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, przeanalizował łodygę wraz z łuskowatą, przetrwałą skórą, ujawniając, że należy ona do tezylozaura żywiącego się roślinami.

Powiedział: „To jest jak zwierzę, któremu po prostu bardzo szybko usunięto nogę. Nie ma dowodów na chorą nogę, żadnych widocznych chorób ani śladów czyszczenia nogi, takich jak ślady po ugryzieniu lub brakujące kawałki”.

„Możliwe, że było to zwierzę, które tam było, potykając się, umierając w tej rzece w wyniku uderzenia asteroidy”.

Skóra triceratopsa

Sir David patrzy na skórę triceratopsa

9

Sir David patrzy na skórę triceratopsaŹródło: BBC

Kości triceratopsa są stosunkowo powszechnym znaleziskiem na stanowisku w Hill Creek, ale przywrócenie skamieniałej skóry w dobrym stanie – jak to zespół odkrył w jednym znalezionym okazie – jest bardzo rzadkie.

READ  „To nie jest impreza”: przestrzeń robocza usług alkoholowych w Shoreditch dotyczy wydarzeń networkingowych

Sir David mówi: „Rozmiar i wzór łusek, wraz z wiekiem i lokalizacją skał, w których zostały znalezione, silnie sugerują, że był to Triceratops.

„Brąz zawiera ślady materii organicznej, więc na tej podstawie można zidentyfikować zawarte w nim pigmenty.

„Znalezienie i badanie tak dobrze zachowanych skamieniałości pomaga paleontologom zbudować bardziej szczegółowy obraz tego, jak żyły te organizmy”.

skamieniałe jajka

Jaja pterozaurów były miękkie jak jaja żółwi i nie tak twarde jak większość jaj dinozaurów.

9

Jaja pterozaurów były miękkie jak jaja żółwi i nie tak twarde jak większość jaj dinozaurów.Źródło: BBC

Pterozaury były skrzydlatymi stworzeniami, które żyły wśród dinozaurów – chociaż nie były klasyfikowane jako dinozaury per se – które wyginęły mniej więcej w tym samym czasie.

„Samce pterozaurów zwykle miały grzebienie, podczas gdy samice nie, więc grzebienie mogły być używane do pokazów godowych” – mówi Sir David.

Mamy teraz wskazówkę, gdzie samice pterozaurów składają jaja, ponieważ dowody sugerują, że jedna z nich złożyła jaja na miękkim, piaszczystym brzegu rzeki Tanis.

Paleontolog dr Victoria Egerton, badaczka i profesor Uniwersytetu w Manchesterze, odkrywa, że ​​skorupa jest miękka jak żółw, a nie tak twarda jak większość jaj dinozaurów.

Bardzo niewiele wiadomo na temat tego typu pterozaurów, azaderaktów, a dr Edgerton mówi o nowym odkryciu: „Były znacznie bardziej gadami niż ptakami, a to może nam powiedzieć więcej o środowisku, w którym te jaja zostały złożone”.

Sir David dodaje, że piaszczysta gleba w Tanis byłaby na tyle miękka, że ​​młodzi mogliby sami kopać.

Robert dodaje: „Prawdopodobnie miał rozpiętość skrzydeł około 15 stóp. Łatwo sobie wyobrazić, że coś takiego wykluwa się i trzepocze w późniejszym czasie, prawie jak mały nietoperz”.

Kula, która zabiła dinozaury

Małe kuliste cząsteczki w skrzela niektórych ryb zawierały żelazo, chrom i nikiel

9

Małe kuliste cząsteczki w skrzela niektórych ryb zawierały żelazo, chrom i nikielŹródło: BBC

Skan UK SPECIALIST ujawnia coś fascynującego w jednej z maleńkich kulistych cząstek znalezionych w skrzela niektórych ryb. Zawiera żelazo, chrom i nikiel.

„Obfitość wszystkich trzech odpowiada temu, czego można się spodziewać w ciele meteorytu” – mówi Robert – „To nie pasuje do tego, co zwykle masz tutaj na dole.

„To może być fragment asteroidy Chicxulub”.

READ  Statek kosmiczny NASA słyszy dziwne „buczenie” poza naszym Układem Słonecznym

Profesor Phil Manning, kierownik Wydziału Historii Naturalnej na Uniwersytecie w Manchesterze, dodaje: „To mógł być kawałek kuli, która zabiła dinozaury”.

Amortyzująca ryba wykonana z żywicy steroidowej i bursztynu

Zespół Roberta znalazł setki skamieniałych ryb, których skrzela zawierają maleńkie kulki błota, co wskazuje, że zmarły wkrótce po uderzeniu asteroidy.

9

Zespół Roberta znalazł setki skamieniałych ryb, których skrzela zawierają maleńkie kulki błota, co wskazuje, że zmarły wkrótce po uderzeniu asteroidy.Źródło: BBC

Wzdłuż grubej warstwy skał w Tanis Robert i jego zespół znaleźli setki skamieniałych ryb, których skrzela zawierają maleńkie gliniane kulki, które, jak wskazują, zmarły wkrótce po uderzeniu asteroidy.

Znane jako kule pocisku, zostały utworzone ze skał, które zostały wyrzucone w powietrze przez uderzenie asteroidy, zanim spadł deszcz i został uwięziony w skrzela ryb.

Przez miliony lat te maleńkie ziarenka stopionego szkła zamieniły się w glinę i „Dają nam odcisk, skąd pochodzą” – mówi Robert.

Ale żeby znaleźć dowody na to, co wydarzyło się tego dnia, musi znaleźć taki, który nie zamienił się w błoto – więc zespół szuka piłki pokrytej skamieniałym bursztynem.

Sir David mówi: „Wszystko, co jest pokryte żywicą, zostanie zamrożone w bursztynowej kapsule czasu. Kulę zachowaną w bursztynie można przeanalizować, aby sprawdzić, czy jest to spowodowane efektem Chicxulub”.

Pierwsze zdjęcia brytyjskiego myśliwca rozbiły jego rodzinę w Rosji w obawie przed torturami
Wydałem 50 000 funtów na przedłużenie, ale rada kazała mi się go pozbyć

Znaleźli dwie zachowane kule, a analiza przeprowadzona przez profesora Uniwersytetu Manchester Manning znalazła mocne dowody na związek między Tanis i Chicxulub.

„Kiedy już uzyskasz ten związek i wiesz, jaki efekt wpłynął na Tanisa, w zasadzie wiesz, że wszystko zakopane w tych osadach ma związek z ostatnim dniem kredy” – mówi Robert.

  • Dinozaury: Ostatni dzień z Davidem Attenborough wyemitowany zostanie dziś wieczorem w BBC1 o 18:30.

Prawdziwy indy tworzy „nowego” dinozaura

W postrzępionej brązowej koszuli i koszuli w kolorze khaki ze sztyletem w pochwie u pasa łowca dinozaurów Robert DiPalma jest w każdym calu współczesny Indiana Jones.

40-letni paleontolog spędził większość swojego życia na poszukiwaniu odpowiedzi na temat apokalipsy, która unicestwiła prehistoryczne stworzenia 66 milionów lat temu.

Urodzony na Florydzie De Palma odziedziczył swoją pasję do kości i zębów po ojcu specjalizującym się w ortodoncji i wujku Anthonym, chirurgu ortopedie i ojcu słynnego reżysera filmowego Briana De Palmy.

Kiedy miał trzy lata, Robert badał kości pozostałe po rodzinnych posiłkach. Kiedy w wieku czterech lat otrzymał kawałek kości dinozaura, pokazał go Anthony’emu.

„Nauczyło mnie, że wszystkie te małe guzki i szorstkie plamy na kościach mają nazwy” – powiedział De Palma The New Yorker. „Byłem zaintrygowany”.

Doktorant na Uniwersytecie w Manchesterze, w 2012 roku rozpoczął prace wykopaliskowe na terenie North Dakota Hill Creek.

Wśród jego zdumiewających odkryć jest nowy gatunek dinozaura – dakotaraptor – oraz kości dinozaurów, które zginęły, gdy gigantyczna asteroida zderzyła się z dzisiejszym Półwyspem Jukatan.

Unika nowoczesnych narzędzi, woląc wiercić bagnetem z czasów II wojny światowej podarowanym mu przez wujka i narzędziami dentystycznymi podarowanymi przez ojca.

Po ostatnich odkryciach w Hell Creek i współpracy z Davidem Attenborough, zbuntowany łowca dinozaurów może wkrótce stać się tematem jego hollywoodzkiego filmu.

Czas zadzwonić do kuzyna Briana?