Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W obliczu sporu o import Polska prosi Ukrainę, aby pamiętała o jej pomocy

W obliczu sporu o import Polska prosi Ukrainę, aby pamiętała o jej pomocy

WARSZAWA (Reuters) – Ukraina powinna pamiętać, że otrzymuje pomoc od Polski w związku z narastającym sporem między obydwoma krajami dotyczącym importu produktów rolnych, powiedział we wtorek prezydent Polski.

Choć Polska pozostaje zagorzałym zwolennikiem Ukrainy w obliczu rosyjskiej inwazji, oba kraje pokłóciły się w związku z niedawnym przedłużeniem przez Polskę zakazu importu ukraińskiego zboża, co według Warszawy jest konieczne, aby chronić swoich rolników.

„Byłoby dobrze, gdyby Ukraina pamiętała, że ​​otrzymuje od nas pomoc i pamiętała, że ​​jesteśmy także krajem tranzytowym na Ukrainę” – powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku Andrzej Duda po przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

Polska, Słowacja i Węgry ogłosiły w piątek ograniczenia w imporcie z Ukrainy po tym, jak Komisja Europejska podjęła decyzję o nierozszerzaniu zakazu sprzedaży na pięciu sąsiadów Ukrainy z UE, do których należą także Rumunia i Bułgaria. Zakaz został nałożony po tym, jak kraje odnotowały napływ taniego importu z Ukrainy w związku z trudnościami w transporcie zboża dalej.

Choć we wtorek Ukraina wezwała do „konstruktywnego dialogu”, rzecznik Światowej Organizacji Handlu potwierdził, że Kijów zrobił pierwszy krok w sporze handlowym, składając skargę do WTO.

Duda powiedział, że jeśli Ukraina złoży skargę, Polska wyjaśni sprawę sądowi.

Podkreślił, że zakaz obejmuje import, a nie tranzyt ukraińskiego zboża.

„Są środowiska biznesowe zainteresowane na Ukrainie, które chcą jak najszybciej i po jak najniższych kosztach sprzedać zboże. Musimy się przed tym bronić” – powiedział.

„Porównałbym to do czegoś w rodzaju tonącej osoby… Tonąca osoba jest bardzo niebezpieczna, ponieważ może wciągnąć cię w głębinę… Może po prostu utopić ratownika.”

(Raport: Alan Scharlish i Carol Badohal; redakcja: William MacLean i Mark Potter)