Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W miarę jak konflikt rosyjski zbliża się do impasu, pojawiają się pęknięcia między Wołodymyrem Zełenskim a ukraińską armią

W miarę jak konflikt rosyjski zbliża się do impasu, pojawiają się pęknięcia między Wołodymyrem Zełenskim a ukraińską armią

Zełenski na konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen odrzucił także charakterystykę konfliktu przedstawioną przez generała Założnego, mówiąc: „Wszyscy są zmęczeni i są różne opinie”.

Główni doradcy prezydenta włączyli się do wojny na słowa, twierdząc, że twierdzenie generała Założnego o impasu jedynie „zmiękcza działania agresora” i wywołuje „panikę” wśród zachodnich zwolenników Kijowa.

Minęło 20 miesięcy wojny, zanim pojawił się rozłam między przywódcami wojskowymi i cywilnymi, pomimo wcześniejszych twierdzeń o braku porozumienia w sprawie zbyt optymistycznych prognoz polityków.

Za szczególnie niepokojące władze w Kijowie postrzegają klasyfikację walki Ukrainy z Rosją jako impasu.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy walk Ukraina odzyskała jedynie niewielką część terytorium, podczas gdy Rosja nadal kontroluje jedną piątą terytorium kraju.

Urzędnicy obawiają się, że postrzegany impas skłoni zachodnich sojuszników do zwiększenia presji na rozmowy pokojowe z Rosją, co mogłoby zmusić ich do przekazania terytorium w zamian za zakończenie wojny.

Niektórzy w Kijowie, w tym Zełenski, są bardziej zaniepokojeni faktem, że przekonanie, że wojna została zamrożona, może spowodować odwrócenie uwagi międzynarodowej od Ukrainy, zwłaszcza gdy wojna między Izraelem a Hamasem grozi eskalacją w regionalny konflikt na Bliskim Wschodzie.

„Wojna na Bliskim Wschodzie i ten konflikt rozpraszają uwagę” – powiedział w zeszłym tygodniu ukraiński prezydent.

„Zbyt duże zmęczenie” wojną w Europie

Jest to szczególnie niepokojące dla Zełenskiego, gdyż może zniechęcić część sojuszników do utrzymywania wsparcia militarnego dla Kijowa w obliczu trwającej wojny z Rosją.

Waszyngton przyznał już, że zmniejsza pakiety pomocy wojskowej, aby nadwyrężyć pozostałe fundusze, ponieważ Kongres odmawia wsparcia większej liczby funduszy dla Ukrainy.

Giorgia Meloni, premier Włoch, podczas rozmowy telefonicznej z rosyjskimi oszustami podającymi się za afrykańskich dyplomatów zauważyła również, że w Europie „jest dużo zmęczenia”.

Podczas gdy w Kijowie między przywódcami wojskowymi i cywilnymi doszło do publicznego sporu, w wywiadzie dla magazynu Time Zełenski został przedstawiony jako zmęczony, niespokojny i poirytowany.

READ  Co najmniej czterech zabitych w huraganach, które przetoczyły się przez środkowy zachód Stanów Zjednoczonych

„Zmęczenie wojną napływa jak fala” – powiedział. „Widzi się to w Stanach Zjednoczonych i Europie”.

Tymczasem komentarze generała Założnego mogły wywołać publiczną krytykę ze strony Zełenskiego i jego urzędu, ale ukraiński generał jest w dużej mierze postrzegany jako nietykalny.

Ze względu na swoją popularność najwyższy dowódca wojskowy Ukrainy postrzegany jest jako potencjalny rywal polityczny obecnego prezydenta, choć generał Założyżny nie sygnalizował żadnych zamiarów w tym kierunku.

Zamiast tego cios nastąpił po zwolnieniu z urzędu prezydenta jednego z jego zastępców, szefa sił specjalnych.

„Nasze zwycięstwo można osiągnąć”

Generał dywizji Wiktor Korenko powiedział Ukrińskiej Prawdzie, że nie zna powodów swojego zwolnienia i że dowiedział się „z mediów”.

Dodał, że generał Założny również wydawał się zszokowany tą decyzją i „nie potrafił jej wytłumaczyć”.

Rustam Umarow, nowo mianowany minister obrony Ukrainy, oświadczył, że zaleca dymisję, ale upierał się, że nie potrafi wyjaśnić dlaczego, ponieważ „dałoby to wrogowi powody do osłabienia Ukrainy”.

„Strzelanina wydaje się być ingerencją polityczną w siły zbrojne i ich działania wojenne” – powiedziała dziennikowi New York Times Solomiya Bobrowska, polityk opozycji i członkini Komisji Obrony i Wywiadu ukraińskiego parlamentu.

Były wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko również skrytykował tę decyzję, mówiąc: „Popełniłem bardzo duży błąd, poddając się za plecami Założnego.

Dodał: „Właśnie takie błędy osłabiają Ukrainę w tej wojnie… To bardzo niefortunne, że w tej sytuacji dominują machinacje polityczne”.

Pomimo niepokojów Zełenski starał się stworzyć jednolity front.

„Nasze zwycięstwo jest możliwe do osiągnięcia” – powiedział na początku tygodnia. „Dotrzemy tam, jeśli będziemy skupieni na tym celu”.