Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W końcu ujawniono szaloną kwotę, jaką wydaje NASA

W końcu ujawniono szaloną kwotę, jaką wydaje NASA

NASA ma miliardy dolarów w swoim budżecie i lata opóźnione w programie Artemis Moon.

Napisane przez Seana Thiessena | opublikowany

NASA przekracza swój budżet o miliardy dolarów. Obejmuje to również gadżetyNowy raport Biura Inspektora Generalnego NASA ujawnia szczegółowy przegląd programu księżycowego Artemis. W zjadliwym raporcie stwierdzono, że Space Launch System (SLS) zaprojektowany do dostarczania astronautów na Księżyc przekracza budżet o 6 miliardów dolarów i opóźnia się o sześć lat.

Audyt zbadał kontrakty NASA dotyczące rakiety SLS i jej silników i wykazał, że program księżycowy Artemis jest na dobrej drodze, aby osiągnąć 93 miliardy dolarów. Z tej kwoty 23,8 miliarda dolarów wydano już na SLS. Ta liczba stawia NASA powyżej budżetu przeznaczonego na system.

Dużym powodem ogromnej podwyżki cen jest rodzaj silników, których NASA używa w SLS. SLS wystartował w listopadzie zeszłego roku w ramach misji Artemis I, bezzałogowego lotu wokół Księżyca. Aby to osiągnąć, NASA poddała recyklingowi silniki RS-25 z ery wahadłowców.

Silniki RS-25 zostały zbudowane przez Aerojet Rocketdyne w ramach kontraktu na projekt promu kosmicznego. Projekt ten oficjalnie zakończył się w 2011 roku, ale wiele silników nadal istniało. NASA założyła, że ​​ponowne użycie tych starych części w nowym statku pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Mylili się.

W raporcie obwiniano dodatkową złożoność integracji starej technologii z nową za kosztowne opóźnienia w rozwoju SLS. NASA zamierza odejść od silników RS-25 po tym, jak zużyją je wszystkie, i wybrać tańszy i mocniejszy RS-25E. Kontrola wykazała, że ​​strategia mająca na celu obniżenie kosztów w rzeczywistości utrudniała postęp projektu.

Obrona planetarna NASA

Ale nawet przejście na tańsze rakiety nie gwarantuje, że NASA wyjdzie z obecnej dziury. 30% oszczędności, które agencja spodziewa się uzyskać dzięki RS-25E, nie uwzględniają kosztów ogólnych, a biorąc pod uwagę wiele misji załogowych planowanych na kilka następnych lat, każdy start ma kosztować 4,2 miliarda dolarów.

READ  Projekt Galileo: Naukowcy szukają oznak technologii pozaziemskich | przestrzeń

Raport generalnego inspektora zawierał poważne ostrzeżenie dla NASA. Nieodpowiedzialne wydatki zmniejszyły ilość środków dostępnych agencji, narażając projekt Artemis Moon na niebezpieczeństwo. A ciągłe opóźnienia i pomyłki finansowe mogą stanowić zagrożenie dla amerykańskiej opinii publicznej, która patrzy, jak NASA płaci podatki bez żadnych rezultatów.

W tej chwili program Artemis Moon nadal trwa. Audyt był poważnym uderzeniem w nadgarstek, ponieważ publicznie nazwał NASA za błędy budżetowe. Podczas gdy Stany Zjednoczone ścigają się z innymi potęgami światowymi, aby ustanowić obecność na Księżycu, ryzyko związane z programem jest najwyższe w historii.

Misja Artemis 2 jest zaplanowana na 2024 r., Artemis 3 na 2025 lub 2026 r., a Artemis 4 na 2028 r. Daty te są obarczone znacznym ryzykiem, o ile NASA utrzyma trend wydatków, ostrzega inspektor generalny .

Eksploracja kosmosu zawsze była tematem dzielącym Amerykanów. NASA będzie musiała wykazać się nowym rodzajem pomysłowości, aby utrzymać wsparcie i rozszerzyć swoje kurczące się zasoby w kierunku Księżyca i ostatecznie Marsa.

Ale NASA już wcześniej dokonała niemożliwego, a przy wystarczającym zrozumieniu może równie dobrze zrobić to ponownie.