Rosyjski rubel i węgierski forint spadły w poniedziałek do rekordowo niskich poziomów, a złoty spadł do wieloletnich minimów w związku ze wzrostem cen ropy w związku z ryzykiem wprowadzenia przez Zachód zakazu rosyjskiej ropy, co wzbudziło obawy o globalną inflację.
Rubel spadł o ponad 8% do 130 935 wobec dolara na podstawie międzybankowego kursu wymiany w związku z eskalacją sankcji ze strony krajów zachodnich w związku z zaostrzającą się wojną Rosji z Ukrainą.
Stany Zjednoczone i Unia Europejska rozważają obecnie możliwość zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej, co spowodowało, że ceny kontraktów terminowych na ropę Brent wzrosły do prawie 130 dolarów za baryłkę, poziomu niewidzianego od 2008 roku.
Waluty krajów Europy Wschodniej, które są w dużym stopniu uzależnione od rosyjskiej ropy, zostały dotknięte ciężkimi walkami na Ukrainie. Węgierski forint spadł w ciągu dnia do rekordowo niskiego poziomu 390,36 wobec euro, podczas gdy złoty spadł do najniższego poziomu od marca 2004 roku.
Wzrost nie tylko cen ropy, ale i innych surowców zwiększył globalną presję inflacyjną, wywołując większą panikę na rynkach finansowych.
„Inflacja w Europie przyspieszy, zmniejszając dochody rozporządzalne gospodarstw domowych, a to będzie miało negatywny wpływ na wzrost w Europie. Znajduje to odzwierciedlenie w walutach Europy Środkowo-Wschodniej pod silną presją na sprzedaż” – powiedział Peter Matisse, starszy analityk walutowy w In Touch Rynki kapitałowe.
Nawet gdy euro spadło do 22-miesięcznego minimum w stosunku do dolara, waluty innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej ucierpiały. Korona czeska i rumuński lej były słabsze wobec euro.
„Można założyć, że rynki nadal będą pozbawione ryzyka, a sprzedażą nadal będą kierować waluty Europy Środkowo-Wschodniej” – powiedział Mattis.
Lira turecka spadła w stosunku do dolara o 0,7 proc. Waluta kraju-importera ropy również pozostawała podatna na wahania cen ropy, po kilku miesiącach dotkniętych kryzysem walutowym.
Nawet gdy banki centralne rynków wschodzących usiłowały podnieść stopy procentowe na długo przed rozpoczęciem cykli zaostrzania stóp w krajach rozwiniętych, analitycy obawiają się, że zbliżająca się podwyżka stóp przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych (Fed) jeszcze bardziej wzmocni dolara i może zaszkodzić. Waluty rynków wschodzących.
Rynki do tej pory wyceniały wolniejsze tempo podwyżek stóp przez Fed w tym roku, a podwyżka w przyszłym tygodniu postrzegana jest jako sfinalizowana transakcja.
Ceny złota skoczyły powyżej 2000 USD po raz pierwszy od półtora roku w związku z większym apetytem na bezpieczne zakłady, co pomogło wesprzeć południowoafrykański rand powiązany z surowcami.
Indeks rynków wschodzących MSCI spadł o 2,4%, podczas gdy indeks Europy Wschodniej w piątek osiągnął najgorszy tygodniowy wynik w historii.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex