Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W filmie Disneya „Urodzony w Ameryce Amerykanin” gawędziarz pochodzenia azjatyckiego rozmawia sam ze sobą

W filmie Disneya „Urodzony w Ameryce Amerykanin” gawędziarz pochodzenia azjatyckiego rozmawia sam ze sobą

W obecnym momencie późnej fazy Disneya wielu opłakiwało niekończący się cykl przeróbek studia. W tym miesiącu rodziny gromadzą się (lub chodzą) do kin na rozruch CGI mała Syrenkakolejna nowoczesna adaptacja starej historii, trafia na Disney+ w formie Amerykanin urodzony chinczykiem— serial, który przenosi Sun Wukonga, legendarnego Króla Małp, z azjatyckiego folkloru do ery transmisji na żywo.

Istnieje satyryczne podejście do tego założenia, które Netflix podniósł również do osobnego serialu animowanego Przyjdzie później tego lata. Czy Hollywood po prostu rozgałęzia się na międzynarodowe IP, kontynuując swoje dążenie do połknięcia wszelkich rozpoznawalnych treści wraz z własnym ogonem? Ale tak czy inaczej, ten wysiłek nie umniejsza namacalnego przyjęcia przez branżę przeoczonych narracji ani roli, jaką Hollywood może teraz odegrać w przekazywaniu tych historii nowym pokoleniom, szczególnie wśród odbiorców z diaspory. Niektóre z moich wspomnień z wczesnego dzieciństwa obejmują siedzenie na kanapie z mamą i oglądanie serialu animowanego z 1998 roku Podróż na Zachód: Legendy o Małpim Królu. Później, gdy byłem wystarczająco duży, by poradzić sobie z upiornymi scenami z czarownicami, obejrzałem klasykę aktorską z 1986 roku Podróż na zachód poprzez kolekcje DVD, które mój tata przywiózł do domu z Chin.

Pokaż więcej

Uwielbiałam nadążać za ćpunami Sun Wukonga, ale oglądanie każdego odcinka trwało wieczność, ponieważ moja mama co kilka scen musiała zatrzymywać telewizor, żeby przetłumaczyć cały mandaryński. Szczerze mówiąc, nie pamiętam, czy skończyliśmy połączone 93 odcinki, zanim się poddałem i sam zacząłem oglądać Disney Channel. Dla wielu anglojęzycznych alfabetów (którzy oczywiście są Chińczykami urodzonymi w Ameryce) tego rodzaju podział kulturowy był cechą definiującą dorastanie. Disneya Amerykanin urodzony chinczykiemOczywiście można uzyskać do niego dostęp zgodnie z projektem. Przy zaledwie ośmiu odcinkach do pracy należy spodziewać się podupadłej wersji tak epickiej postaci – ale byłem mile zaskoczony wielowarstwowymi ambicjami społecznymi i politycznymi leżącymi u podstaw wszystkich zabawnych scen walki i zaktualizowanych kostiumów.

Dobrze wiedzieć Amerykanin urodzony chinczykiem Dostosuj technicznie, aby dostosować: Jin Luen YangPowieść graficzna z 2006 roku, w której historia trzecioklasisty imieniem Jin Wang zostaje zestawiona z przygodami legendarnego Sun Wukonga i trzecioklasisty o imieniu Chin-Kee, który jest w zasadzie chodzącym i gadającym rasistowskim stereotypem. Te sprytnie splecione wątki przedstawiają przeciwstawne siły, które żyją w przestrzeni nad głową typowego azjatyckiego dziecka w Ameryce drugiego pokolenia.

W serii Disneya – przed nami łagodne spoilery – te linie są rozszerzone do punktu, w którym się znajdują Amerykanin urodzony chinczykiem Często odczuwa niebezpieczeństwo przewrócenia się. Tutaj Jin jest uczniem drugiej klasy liceum, który ma obsesję na punkcie uczęszczania do swojej przeważnie białej szkoły, dopóki nie wprowadza się „FOB” („świeżo upieczony”) z Tajwanu o imieniu Wei-Chen. Rozpoznawalne klasyki (nazwiska nieudanych nauczycieli, żałosna zawartość pudełka śniadaniowego) do bardziej zaktualizowanych modeli (mdłe porównania do BTS, nieunikniony mem o postaci z sitcomu w stylu Urkel o imieniu Freddy Wong). I chociaż wszystko jest doskonale przewidywalne dla popowej azjatycko-amerykańskiej polityki tożsamości, serial nigdy nie jest zbyt pouczający. NA Amerykanin urodzony chinczykiemNikt nie mówi głośno słowa „rasa” czy „rasizm”. Zamiast tego pełno jest eufemizmów, o czym matka Jane umyślnie przypomina mu: „Nie jesteśmy ludźmi jeżdżącymi na nartach wodnych”.

pokaż jak Amerykanin urodzony chinczykiem Automatycznie otrzymuje tytaniczne zadanie „właściwego zagrania”, zrównoważenia portretu specyfiki tajwańsko-amerykańskiego wychowania Jane, jednocześnie ożywiając bardziej uniwersalne doświadczenia większego, bardziej mrocznego bloku azjatycko-amerykańskiego. Na szczęście bohaterowie serialu stanowią odświeżającą folię dla egzystencjalnej ambiwalencji Jane. Jimmy’ego Liu Jest idealistą, irytująco pewnym siebie Wei-Chen Rozalia Chiang Gra szefa Klubu Sprawiedliwych Kultur/Wojownika Sprawiedliwości Społecznej, kocie okulary i tak dalej. Czym jest nauka? Jest bardzo poważnym miłośnikiem cosplayu o imieniu Anuj. Rodzice Jane (Chen Han I Yan Yan Yu), również w pełni zgodne z obsesjami i planami Bon Jovi dotyczącymi ich franczyzowych proszków ziołowych. Może Jane Czuć Sam ma kryzys tożsamości, ale wiemy, że nigdy nie jest.

Fajne jest też to, jak Amerykanin urodzony chinczykiem Wykorzystuje wątek Freddy’ego Wonga (zastępujący Chin-Kee z powieści), aby zająć się złożoną historią samej reprezentacji na ekranie. W piątym odcinku poznajemy Jimmy’ego, faceta, który grał Freddy’ego w tym sitcomie fantasy. Od tego czasu opuścił Hollywood i teraz uczęszcza do college’u. Kiedy dawny agent Jimmy’ego przychodzi z wiadomością o prywatnym spotkaniu, aktor w średnim wieku – gra to Ke Huy Quan– musi zmierzyć się z „kultowym” dziedzictwem swojej osobowości przypominającej wokalistę. Że ta rola jest wypełniona przez Quan, w następstwie Wszystko wszędzie na raz Odkupieńczy powrót gwiazdy sprawia jednak, że niektóre niesamowicie samoświadome programy telewizyjne.

Nawet bez oryginalnego punktu sprzedaży Amerykanin urodzony chinczykiem— To znaczy zagmatwana historia Sun Wukonga — Seria opowiada przejmującą historię, która broni się sama. W rzeczywistości twierdzę, że warstwa fantasy często odwraca uwagę od rzeczy z „prawdziwego świata”, ponieważ poszukiwanie Czwartego Zwoju przez Wei Chena staje się trochę chaotyczne. Mimo to dla znanych fanów Podróż na zachód Wiedza, jest wystarczająco dużo jajek wielkanocnych, aby wstrząsnąć rodzicem na kanapie obok ciebie. (Krótkie pojawienie się postaci Zhu Bajie, przezabawnie przetłumaczonej jako „Pigsy”, odblokowało dla mnie konkretne wspomnienie.) A jakim osiągnięciem jest odcinek 4, w którym długa retrospekcja młodego Sun Wukonga nie tylko przypomina nam o jego kampowym humorze i estetyczne. Oryginalne filmy akcji na żywo, ale także pełne dialogi w języku mandaryńskim przez pół godziny. Nawet jeśli przegapisz odniesienia, nie jest to mądrzejsze niż średnia taryfa Marvela. wszystko to, Plus Michelle Yeoh Udekorowany wszystkimi dopasowanymi spodniami Norm Grey Jogger firmy Guanyin.

Zadanie oceny projektu, np Amerykanin urodzony chinczykiem Komentarz, że jest tak dobry, ważny i historyczny, że taki program kiedykolwiek istniał, może być nierozerwalnie związany z odruchem wymiotnym. Nie można zignorować blasku ostatnich triumfów azjatyckiego Hollywood, zwłaszcza że w serialu występuje kilku artystów, którzy wcześniej współpracowali Wszystko wszędzie na raz. (Stephanie Hsu I Jamesa Honga Tutaj też plus Quan i Yeoh.) Destina Daniela Creightonal Shang Chi The Fame jest producentem wykonawczym i reżyserem; Ikonowy Lucy Liu Wyjście odcinka 6.

Czy ten pokaz to idealnie zaplanowane zwycięskie okrążenie? Tak. Czy staje się to trudne, gdy skompresujesz wielowiekową epicką i licealną kampanię #StopAsianHate do ośmiu odcinków farby Disneyfied? naturalnie. Ale Amerykanin urodzony chinczykiemJego zaangażowanie w zestawienia sprawia, że ​​​​show jest tak godny, jak to tylko możliwe. W rzeczywistości mieszanie wydaje się być autoreferencyjne. Myślę o kluczowej sekwencji snu, w której matka Jane pojawia się przed nim – i być może także przed publicznością – z przypomnieniem. – Nie wiesz, kim jesteś? ona pyta. „Wasze dwa światy zderzają się”.

READ  Horror Gerarda Butlera wypada na antenie „Tak źle, że aż dobrze”.