Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W echu czasów sowieckich rosyjskie kina zwracają się ku pirackim pokazom

W echu czasów sowieckich rosyjskie kina zwracają się ku pirackim pokazom

Od czasu inwazji na Ukrainę największe hollywoodzkie studia przestały wydawać filmy w Rosji, a Netflix przestał tam wydawać. Ale ostatnio w rosyjskich kinach zaczęły pojawiać się niektóre filmy korporacyjne – nielegalnie.

Seriale przypominają czasy sowieckie, kiedy jedynym sposobem na obejrzenie większości zachodnich filmów był dostęp do pirackiej kopii. Podczas gdy filmy te trafiły do ​​Rosjan w postaci przemyconych kaset VHS, dziś kina w tym kraju mają prostszą i szybszą drogę: Internet. Wiele stron internetowych oferuje nielegalne kopie filmów, których pobranie zajmuje kilka minut.

Niektóre teatry w Rosji teraz otwarcie wyświetlają pirackie filmy. Inni są bardziej ostrożni, pozwalając ludziom wynajmować przestrzeń filmową za darmo lub za opłatą. Na przykład jedna grupa wynajęła kilka sal kinowych w kinie w Jekaterynburgu, a następnie wykorzystała media społecznościowe, aby zaprosić ludzi do zakupu biletów na „Batmana”.

Miłośnicy teatru mogą także złapać „Batmana” w Iwanowie, mieście oddalonym o pięć godzin jazdy od Moskwy, przynajmniej w jednym miejscu. W Machaczkale, stolicy regionu Dagestanu, na Kaukazie kino wyświetla film „Nie szukaj”. A w Czycie, niedaleko granicy z Mongolią, rodzice mogą zabrać swoje dzieci na film animowany „Turning Red” Disneya i Pixara.

Te tajne programy to najnowsza próba przetrwania kin w Rosji po tym, jak amerykańskie studia, takie jak Disney, Warner Brothers i Paramount, opuściły kraj w proteście. Przed wojną na Ukrainie powstawały filmy wyprodukowane w Stanach Zjednoczonych 70% rosyjskiego rynku kinowegowedług państwowych mediów.

Ale mimo prób przyciągnięcia widzów w ostatnim miesiącu Rosjanie prawie nie chodzili do kina. Według danych kin sprzedaż biletów spadła w marcu o około połowę w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku Stowarzyszenie Właścicieli Teatrów.

Artem Komolyatov, 31-letni producent gier wideo z Moskwy, zauważył przemianę, gdy kilka tygodni temu wraz z żoną wybrali się na piątkową randkę, aby obejrzeć filmy. Komolyatov powiedział, że biorąc pod uwagę wszystko, co dzieje się politycznie, oboje chcieli spędzić kilka godzin w wygodnym otoczeniu z innymi ludźmi, „oglądać coś razem, może śmiać się i płakać”.

Wybrali „Wszystko wszędzie za każdym razem”, film niezależnego amerykańskiego studia A24, które w połowie kwietnia przestało wypuszczać filmy w Rosji.

Komolatov powiedział, że scena, którą znaleźli, gdy dotarli do kina, była dziwna. „Oprócz nas były jeszcze trzy osoby” – powiedział. „W weekend poszliśmy o 20. Zazwyczaj teatr jest całkiem pełny.”

Ze względu na niedobór widzów i treści, Oczekiwane Stowarzyszenie Właścicieli Teatrów Że co najmniej połowa wszystkich kin w Rosji przestanie działać w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Nawet jeśli ta prognoza jest słuszna, historia pokazała, że ​​filmy dotrą do odbiorców z legalnymi kanałami lub bez nich. Kilkadziesiąt lat temu radzieccy obywatele gromadzili się w pustych biurach, salonach i centrach kulturalnych, aby oglądać pirackie kopie zachodnich klasyków, takich jak „Rocky”, „Terminator” i „9 tygodni”, przedzierały się za żelazną kurtyną.

W burzliwych latach po upadku Związku Radzieckiego piractwo nadal stanowiło główny punkt dostępu do hollywoodzkich filmów w Rosji. Filmy na kasetach VHS sprzedawane na lokalnych rynkach były często kręcone w kinach za pomocą przenośnej kamery wideo. kontynuacja Sowiecka tradycjaFilmy zostały zdubbingowane na język rosyjski przez aktorów głosowych, często tylko jeden film dla wszystkich postaci męskich i jeden dla kobiet.

Jak tylko w 1996 roku otwarto w Moskwie pierwsze kino w stylu zachodnim, nielegalne kanały dystrybucji zaczęły zanikać, jak podaje Badanie Rady ds. Badań Nauk SpołecznychJest to organizacja non-profit z siedzibą w Nowym Jorku. Na początku XXI wieku Rosjanie gromadzili się w kinach, aby oglądać legalnie dystrybuowane globalne filmy, takie jak „Avatar” i „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata”. Rosja stała się dziewiątym co do wielkości zagranicznym rynkiem kasowym, według Stowarzyszenie Filmowe.

Teraz przyszłość hollywoodzkich filmów w Rosji jest niejednoznaczna.

Według Happlina Halysheva, 25-letniego reżysera teatralnego i artysty, który zorganizował przedstawienie, które określił jako dzieło sztuki, w zeszłym tygodniu około 250 osób poszło na „premierę” „Batmana” w Moskwie.

Odnosząc się do nielegalnych sowieckich pokazów, Haliczew powiedział, że „próbował bawić się atmosferą pod ziemią”, umieszczając projektor na środku pokoju między rzędami niedopasowanych krzeseł.

Ale istnieją zasadnicze różnice w czasach Związku Radzieckiego. Na przykład obecne zachodnie filmy nie są już legalnie dostępne w Rosji z powodu decyzji hollywoodzkich wytwórni, a nie z powodu cenzury narzuconej przez Kreml. Również nielegalne pokazy nie stanowią zagrożenia dla widzów i niewielkie ryzyko dla organizatorów – do tej pory.

„Kilka miesięcy temu było to niemożliwe” — powiedział Halyshev. „Możesz teraz pobrać film za pomocą torrenta i sprzedawać bilety, a co się stanie? Bez konsekwencji.”