Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W czołówce badań kosmicznych

Astronomowie z Durham pomagają w budowie Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego. Kredyt: ESO

Jesteśmy liderem w badaniach, które pogłębiają naszą wiedzę na temat wszechświata i eksploracji kosmosu.

Badania Durhama rozciągają się od czarnych dziur po ciemną materię, formowanie się planet, ewolucję galaktyk i kosmiczną sieć, która spaja wszechświat. Budujemy także jedne z największych i najlepszych nowych teleskopów

Nasi astronomowie i kosmolodzy obserwują i symulują wszechświat, starając się odkryć jego sekrety.

Kwazary czerwone czy niebieskie?

Czy wiesz, że kolor kwazarów może nam powiedzieć więcej o tych gigantycznych galaktykach i o tym, jak ewoluowały ich galaktyki macierzyste?

Kwazary składają się z supermasywnej czarnej dziury w centrum galaktyk, otoczonej dyskiem materii tak jasnym, że bije całą galaktykę.

Mogą być niebieskie lub czerwone, ponieważ naukowcy uważają, że ich kolor zależy od kąta naszej linii wzroku.

Jednak wykazaliśmy, że czerwone kwazary są prawdopodobnie wynikiem krótkiego, ale gwałtownego etapu ewolucji galaktycznej, kiedy czarne dziury uwalniają duże ilości energii do otaczającego pyłu i gazu.

Kontynuujemy tę pracę, która może nam powiedzieć więcej o ewolucji galaktyk, ponieważ takie masywne wybuchy energii z czarnej dziury wypaliłyby gaz potrzebny do formowania gwiazd.

Kosmiczna sieć

Zaobserwowaliśmy również ogromne włókna gazu łączące wiele galaktyk na przestrzeni trzech milionów lat świetlnych – pierwszy raz, kiedy tak zwana kosmiczna sieć została dostrzeżona z tak szczegółami w dużych skalach.

Astronomowie wcześniej odkryli nitkowatą strukturę tej sieci w wielkoskalowym rozkładzie galaktyk i znaleźli wskazówki, że gaz był ułożony w podobny sposób.

Nasze badania wykazały, że włókna zawierają duży rezerwuar gazu, który wspomagał dalszy wzrost galaktyk.

Daje to naukowcom możliwość bezpośredniego mapowania tej sieci i zrozumienia jej roli w regulowaniu powstawania czarnych dziur i masywnych galaktyk.

Nowa technologia teleskopów

Pracujemy nad wieloma nowymi teleskopami, które pomogą naukowcom z całego świata dowiedzieć się więcej o naszym niesamowitym wszechświecie.

READ  Zeszły rok oznaczał koniec ery lotów kosmicznych — oto, co zobaczymy dalej

Nasze doświadczenie pomaga w rozwoju głównych teleskopów naziemnych i kosmicznych, takich jak Europejski Bardzo Duży Teleskop i Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.

Durham współpracuje, aby sprawdzić, czy lekkie zwierciadła teleskopów kosmicznych można wydrukować w 3D, aby zmniejszyć ograniczenia wagi i rozmiaru.

Opracowaliśmy również optykę do spektrometru NOMAD dla misji ExoMars Trace Gas, która już dostarcza dane naukowe z Marsa.

/ Oświadczenie ogólne Uniwersytetu w Durham. Ten materiał pochodzi z pierwotnego założenia i może mieć charakter chronologiczny i został zredagowany w celu zapewnienia przejrzystości, stylu i obszerności. Pełny pokaz Tutaj.