Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W cerkwi prawosławnej odnaleziono jeden z najstarszych ikonostasów w Polsce

W cerkwi prawosławnej odnaleziono jeden z najstarszych ikonostasów w Polsce

Polscy badacze ogłosili w zeszłym miesiącu, że odkryli jeden z najstarszych ikonostasów w Polsce. Znaleziono go w kościele w Nowoberezowie w powiecie hajnowskim i zaprezentowano podczas uroczystości w Białymstoku, mieście, w którym obecnie mieszka duża liczba polskich prawosławnych.

Doktor w Cerkwi Prawosławnej „Św. Jana Teologa” w Nowoperezowie. Odkrycia tego dokonano w ramach projektu „Ujednolicenie Tradycji” Zbigniewa Michalczyka, Piotra Chomskiego i Jana Nowickiego. Wykaz zabytków i dokumentów na zachodniej granicy ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Znaleziono 17 egzemplarzy w różnym stanie zachowania. „Nie mamy wątpliwości, że jest to odkrycie wyjątkowe” – oświadczył badacz Jan Nowicki z polskiej agencji prasowej PAP.

Dr. Zbigniew Michalczyk stwierdził, że do niedawno odkrytego ikonostasu nie ma nic podobnego poza XVII-wiecznymi ikonami z klasztoru supraskiego, które odkryto kilka lat temu w kaplicy cmentarza dobielskiego.

Historycy podkreślają w tym miejscu, że ikonostas w Nowoperesowie jest najstarszym obiektem w regionie, a wszystkie obiekty sakralne tego typu zostały zniszczone z regionu w XIX i XX wieku.

Projekt „Integrowanie dziedzictwa. Spis i dokumentacja zabytków na zachodniej granicy ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej” koordynowali naukowcy z Instytutu Sztuki PAN.

Źródło zdjęcia: Polska Agencja Prasowa (PAP)
Źródło: basilica.ro

READ  Profil miasta rodzinnego: Quilter w Polsce wykorzystuje swoje rzemiosło, aby pomagać innym | Wiadomości, sport, praca