Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W Bułgarii diaspora ukraińska mobilizuje się, by pomóc uchodźcom w ucieczce

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że wielu przedstawicieli tamtejszej diaspory martwi się o bezpieczeństwo swoich bliskich. Teraz starają się jak najlepiej pomóc.

Maxim Dimitrov mieszka obecnie w Sofii w Bułgarii, ale cała jego rodzina jest na Ukrainie. Za niebezpieczną sytuację osobiście obwinia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i sugeruje, że wielu – w tym członkowie jego rodziny – będzie nadal opierać się inwazji.

„Myślę, że to jednoosobowe szaleństwo jest przerażające i myślę, że ludzie mają w głowach inteligencję, aby myśleć wystarczająco mądrze i oceniać sytuację” – powiedział Dimitrow.

„wiele [Ukrainians] Walczą o swoją ziemię, ponieważ nie chcą, aby ktokolwiek ich od niczego uwolnił. Nie rozumiem, od czego musimy się uwolnić”.

Niektórzy mieli szczęście, że się wydostali. Tatiana Arnova przybyła do Warny w Bułgarii podczas ucieczki przed wojną.

„Mój mąż jest na Ukrainie, moja rodzina jest na Ukrainie i wszyscy moi przyjaciele. Mój mąż urodził się na Ukrainie i ma tam swoich rodziców. Chce bronić swojej ziemi, swojego handlu, wszystkiego” – powiedziała Arnaudova.

Organizacje diaspory zbierają się, aby zapewnić bezpieczeństwo obywatelom

Setki tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy z powodu wybuchu wojny.

Obecnie mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat mają zakaz opuszczania kraju ze względu na potrzeby wojenne. Dlatego uciekają głównie kobiety, dzieci i osoby starsze.

Ostatnio Krasimir Pankowski z Federacji Organizacji Ukraińskich w Bułgarii powiedział, że mam poczucie, że duża część Ukrainy została wykorzeniona i jest w ciągłym ruchu.

Pankowski organizuje wolontariuszy do przejazdu do granicy ukraińsko-polskiej, aby pomóc uchodźcom bezpiecznie wjechać do Unii Europejskiej.

„Zorganizowaliśmy przyjęcie w nagłych wypadkach, ponieważ obecnie pozwalają kobietom i dzieciom przekraczać granicę Polski na piechotę. Chcemy im pomóc i sprowadzić do Bułgarii” – powiedział.

„Sytuacja jest taka, że ​​teraz na Ukrainie płonie. Nie ma od kogo prosić o pomoc, wydaje mi się, że reakcja świata zachodniego jest zła, a jedynym sposobem jest zorganizowanie się i działanie”.

READ  Głupia, krótkowzroczna polityka hamuje gospodarkę

Wraz z mobilizacją ukraińskiej diaspory w Bułgarii i innych krajach, kraje Unii Europejskiej graniczące z Ukrainą doświadczyły masowego napływu uchodźców w ciągu ostatnich kilku dni. Sam rząd Polski poinformował, że w ciągu ostatnich 48 godzin przyjął ponad 100 000 osób z Ukrainy.