Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W 2023 r. w obliczu inflacji polska gospodarka słabnie bardziej niż oczekiwano

W 2023 r. w obliczu inflacji polska gospodarka słabnie bardziej niż oczekiwano

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej – Gospodarka Polski w 2023 r. słabnie bardziej niż oczekiwano w obliczu inflacji

31 stycznia (Reuters)Wzrost gospodarczy w Polsce w 2023 r. znacząco spowolnił, gdyż wysoka inflacja wywierała presję na budżety gospodarstw domowych, powodując zahamowanie działalności bardziej niż oczekiwano, jak podał w środę urząd statystyczny.

Produkcja krajowa brutto Według wstępnych szacunków Biura PKB w 2023 r. wzrósł o 0,2%, czyli mniej niż prognoza sondażu Reuters zakładająca wzrost o 0,4% i spadek z 5,3% wzrostu w 2022 r.

Dane za czwarty kwartał nie zostały opublikowane, ale analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się przyspieszenia wzrostu do 1,9% w ujęciu rocznym z 0,5% w trzecim kwartale.

Środowy raport pokazał, że wzrost w czwartym kwartale będzie prawdopodobnie bliższy 1%, powiedział Rafał Beneke, główny ekonomista ING w Warszawie.

„Pod koniec roku ożywienie w przemyśle spowolniło, podobnie jak ożywienie w konsumpcji” – stwierdził.

Popyt konsumencki, napędzany częściowo hojnymi świadczeniami socjalnymi i podwyżką płacy minimalnej za poprzedniego rządu, był w ostatnich latach główną siłą napędową szybkiego wzrostu w największej gospodarce wschodniej flanki UE.

Ponieważ jednak inflacja utrzymywała się na poziomie dwucyfrowym przez większą część 2023 r. w związku z wojną na Ukrainie i trwającymi konsekwencjami pandemii Covid-19, gospodarstwa domowe były zmuszone do ograniczenia wydatków w zeszłym roku.

Pod koniec ubiegłego roku przedsiębiorstwa również odnotowały spadek popytu przy słabym popycie Niemcynajważniejszego partnera handlowego Europy Środkowej.

To drugie dane w regionie, które wskazują na dobrą kondycję gospodarek Europy Środkowej, które spodziewają się ożywienia aktywności konsumenckiej – obecnie przy spadającej inflacji – i ożywienia wzrostu w 2024 r.

Dane ukazały się we wtorek Czeska gospodarka Uniknięcie recesji pod koniec 2023 r. dzięki wznowieniu wydatków gospodarstw domowych.

(Dodatkowe raporty Alana Charlicha w Warszawie, Mateusza Rabija i Adriany Ebert w Gdańsku oraz Jasona Hovita w Pradze; redakcja: William MacLean)

READ  IS-Wireless w trybie zbierania funduszy, gdy pojawiają się otwarte możliwości RAN, Open RAN