World

Virginia usuwa posąg Roberta E. Lee ze stolicy stanu Richmond | Wirginia

Ogromny brązowy rysunek generała Roberta E. Lee – jednego z największych posągów Konfederacji w Stanach Zjednoczonych – został usunięty z jego bazy w Richmond, Wirginia, dawna stolica Konfederacji.

Ponad 130 lat temu pomnik Lee jechał na koniu na masywnym granitowym cokole dwa razy wyższym niż na znaczącej ulicy mieszkalnej zwanej Monument Avenue. Baza została uduszona graffiti podczas protestów antyrasistowskich, które nastąpiły później Morderstwo George’a Floyda w 2020 roku Przez białego policjanta w Minneapolis.

Po latach oporu i długiej bitwie sądowej gubernator Wirginii Ralph Northam nakazał usunięcie posągu zeszłego lata, powołując się na ból odczuwany w całym kraju po śmierci Floyda. Ale dopóki ostatnie orzeczenie sądu nie ustąpiło, plany Northham dotyczące procesu sądowego były ograniczone.

Załogi rozpoczęły pracę przed 8 rano w środę. Utworzono dwa publiczne obszary widokowe, z ograniczonym widokiem. “Czego chcemy? Sprawiedliwości. Kiedy tego chcemy? W tej chwili!”, skandował tłum około 200 osób. Laska, której rozmiar zmniejszył się z posągu, przymocowała Lee i jego konia czerwone i niebieskie pasy.

Załoga przyczepiła Lee i jego konia czerwone i niebieskie pasy. Zdjęcie: Jim Lo Scalzo / EPA

Pomniki Konfederacji popierającej niewolnictwo – południowe stany, które zbuntowały się przeciwko rządowi federalnemu podczas wojny domowej – od dawna są krytykowane. Setki posągów słynnych postaci Konfederacji wciąż znajdują się w całych Stanach Zjednoczonych.

Virginia sprowadziła ekipę demontażu otoczoną przez ciężką policję, aby przymocować posąg do dźwigu. Funkcjonariusze stanowej, kapitolińskiej i miejskiej policji zablokowali ulice wokół państwowego toru ruchu w Richmond, używając ciężkiego sprzętu i barierek, aby utrzymać tłumy z dala.

“To historyczny moment dla miasta Richmond. Miasto i społeczność jako całość twierdzą, że nie będziemy już walczyć o te symbole nienawiści w naszym mieście. To było od Rachel Smocker, 28, mieszkanka Richmond, która była w miejsce widokowe w środę wcześnie ze swoją siostrą”, powiedziała. To dla mnie ważne, aby być tutaj, aby zobaczyć ten historyczny moment”.

Palaczka, która jest biała, powiedziała, że ​​przeniosła się do Richmond jakieś trzy lata temu. To był mój pierwszy raz, kiedy mieszkałem na południu, a Monument Avenue była dla mnie „irytująca”.

„Zawsze uważałem to za obraźliwe, jako symbol ochrony niewolnictwa i rasizmu, z którymi nadal spotykają się kolorowi ludzie” – powiedział Smoker.

Posąg stał pośród czterech innych wielkich posągów Konfederacji na ulicy, ale miasto usunęło pozostałe zeszłego lata.

„Umieszczamy rzeczy na szczudłach, gdy chcemy, aby ludzie ich szukali”, powiedział Northham w czerwcu zeszłego roku, kiedy ogłosił plan likwidacji. Pomyśl o przesłaniu, jakie wysyła do ludzi z całego świata, aby odwiedzić stolicę jednego z największych państw w naszym kraju. lub dla małych dzieci.

Plany przewidywały pocięcie pomnika na co najmniej dwie części i przeniesienie do nieujawnionego obiektu państwowego do czasu podjęcia decyzji o jego ostatecznym zbyciu. Cokół ma pozostać na razie, chociaż oczekuje się, że w czwartek pracownicy zdejmą panele dekoracyjne i wyciągną kapsułę czasu.

Po śmierci Floyda obszar wokół reżimu stał się centrum protestów i sporadycznych starć policji z protestującymi. Cokół pokryty jest stale ewoluującym kolorowym graffiti, z wieloma ręcznie rysowanymi wiadomościami potępiającymi policję i domagającymi się położenia kresu systemowemu rasizmowi i nierówności.

READ  Tajwan z zadowoleniem przyjmuje wsparcie kluczowych sojuszników po tym, jak porozumienie Aukus rozgniewało Chiny | Tajwan

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment