Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Virgin Orbit oficjalnie zamyka swoje starty w kosmosie

Virgin Orbit oficjalnie zamyka swoje starty w kosmosie

Dni Virgin Orbit wystrzeliwania satelitów w kosmos za pomocą rakiet wystrzeliwanych z samolotów zakończyły się w czwartek. Po sześciu latach działalności firma Virgin ogłosiła za pośrednictwem SEC, że nie ma funduszy na kontynuowanie działalności i zostanie zamknięta w „przewidywalnej przyszłości”. . Prawie 90 procent personelu Virgin Orbit – łącznie 675 osób – zostanie natychmiast zwolnionych.

Firma Virgin Orbit została założona w 2017 roku w celu opracowania i wprowadzenia na rynek systemu wystrzeliwania satelitów montowanego pod zmodyfikowanym samolotem 747 o kryptonimie Cosmic Girl. System ma na celu umieszczenie 500 funtów kostek na niskiej orbicie okołoziemskiej poprzez wystrzelenie ich w rakiecie ze wspomnianego samolotu lecącego na wysokości 30 000-50 000 stóp. Pomimo szeregu wczesnych sukcesów – jeśli chodzi o pierwsze oficjalne uruchomienie testowe LauncherOne w maju 2020 r.

Ale druga próba w styczniu następnego roku w 2022 roku zakończyła się sukcesem, podobnie jak pierwszy komercyjny start satelity Virgin Orbit w czerwcu. Z powodzeniem wysłał siedem kolejnych satelitów na orbitę w styczniu 2022 r .

W sumie Virgin Orbit wykonał łącznie sześć lotów w latach 2020-2023, z czego tylko cztery zakończyły się sukcesem. Ostatnia próba została zdubbingowana uruchom mnie Wydarzenie miało uświetnić pierwszy komercyjny start kosmiczny z ziemi brytyjskiej. Chociaż rakiecie udało się oddzielić od samolotu macierzystego, „anomalia” górnego stopnia uniemożliwiła wejście ładunku rakiety na orbitę. Zostało to ustalone później i spowodowało błąd.

tak jak Techcrunch Zwraca uwagę, że założyciel Virgin Group, Sir Richard Branson, „zapłacił ponad 55 milionów dolarów tonącej firmie kosmicznej” w ostatnich miesiącach, ale Zacznij mnie Żenująca porażka okazała się ostatnią kroplą. 16 marca firma Virgin Orbit ogłosiła urlopy i urlopy dla prawie 750 pracowników, podczas gdy liderzy firm starali się znaleźć nowe źródła finansowania. Dwa tygodnie później firma wezwała do wycofania się w czwartek.

READ  Raport: Wzrost gospodarki kosmicznej to „punkt zwrotny”

„Niestety nie byliśmy w stanie zapewnić finansowania, aby zapewnić jasną ścieżkę dla tej firmy” – powiedział Dan Hart, dyrektor generalny Virgin. . „Nie mamy innego wyjścia, jak wprowadzić natychmiastowe, dramatyczne i bardzo bolesne zmiany”.

Według Harta pracownicy, których to dotyczy, otrzymają pakiety odpraw, w tym płatności gotówkowe, bieżące świadczenia i „bezpośredni rurociąg” do działu rekrutacji Virgin Galactic. Dwóch dyrektorów wyższego szczebla Virgin Orbit otrzyma również rekompensatę „złotego spadochronu” zatwierdzoną przez zarząd firmy w połowie marca, kiedy po raz pierwszy weszły w życie urlopy.