Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Virgin Galactic przygotowuje się do wystrzelenia Richarda Bransona w kosmos: dlaczego powinno cię to obchodzić

Tuż po wschodzie słońca w niedzielę Galaktyczny statek kosmiczny Virgin — 2 jednostki Samolot przewoźnika VMS Eve wystartuje Z samotnego amfiteatru w jednym z najbardziej opustoszałych obszarów pustyni w Ameryce Północnej. Po raz pierwszy na pokładzie suborbitalnego samolotu kosmicznego znajdzie się pełna załoga, w tym dwóch pilotów, trzech pracowników i Richard Branson, miliarder, założyciel firmy.

Jeden członek załogi, główny trener astronautów Virgin, Beth Moses, wykona lot po raz drugi. Ale gwiazdą serialu będzie 70-letni Branson, który zainwestował ponad 16 lat i ponad miliard dolarów, aby w końcu odbyć krótką podróż na skraj kosmosu, doświadczając nieważkości i widoku Ziemi jako wyjątkowo nielicznych. setki innych ludzi.


Teraz graj:
Patrz na to:

Czy Richard Branson będzie pierwszym miliarderem w kosmosie?


5:09

„Jako dziecko zawsze wyobrażałem sobie, że statek kosmiczny powinien wyglądać tak” – powiedział Branson dla NBC News. – Pomyślałem tylko, że właśnie tak powinieneś polecieć w kosmos.

Ale w niedzielę zagrożone jest znacznie więcej niż wzniosłe marzenia bogatych mediów i podróżniczego potentata.

Ponad milion podatników z Nowego Meksyku, w tym ja, zainwestowało prawie ćwierć miliarda dolarów w budowę Virgin Galactic House w Spaceport America Licząc, że główny najemca stworzy w stanie nową branżę.

„Nie moglibyśmy być bardziej podekscytowani, że w końcu podzielimy się tym przełomowym momentem ze światem” Gubernator Michael Logan Grisham powiedział: w obecnej sytuacji. „Tu dzieje się świt turystyki kosmicznej”.

Należy również wziąć pod uwagę prawo do chwalenia się, ponieważ Branson zaplanował swoją podróż dziewięć dni wcześniej niż jego kolega miliarder. Jeff Bezos leci w kosmos jedną ze swoich rakiet Blue Origin Po raz pierwszy 20 lipca Branson upierał się, że nie ma wyścigu między nim a Bezosem, ale trudno wykluczyć czas.

READ  Eqonex notowany na Nasdaq, aby wyjść z „zatłoczonej przestrzeni wymiany kryptowalut” i skupić się na oszczędzaniu

Inwestorzy będą uważnie obserwować program testowy, w którym Branson uczestniczy w niedzielę. Virgin Galactic jest spółką notowaną na giełdzie, której wartość na dzień 6 lipca wyniosła ponad 11 miliardów dolarów. I oczywiście jest 700 klientów firmy, którzy cierpliwie czekali w kolejce, gotowi zapłacić ponad 200 000 dolarów każdy.

Poza tym istnieje szersza wizja łatwego dostępu do kosmosu (lub może planetarnego włazu ucieczkowego, w zależności od twoich skłonności) dla ludzkości. To była nasza ludzka rasa Wysyłanie grupy ludzi w kosmos
Jednak od dziesięcioleci tempo wzrostu większego programu ludzkich lotów kosmicznych było w pewnym stopniu zastoju na pokolenie lub dwa. Dostęp zwykłych cywilów do przestrzeni kosmicznej pozostał prawie zerowy, z wyjątkiem nielicznych, którzy byli w stanie zapewnić sobie miejsce dzięki najwyższym poziomom przywilejów politycznych lub finansowych.

Teraz z Virgin Galactic, Blue Origin, a także SpaceX Elon MuskJesteśmy w końcu u progu przejścia od ekscentrycznego kosmicznego turysty do regularnych lotów komercyjnych do mikrograwitacji, orbity, a być może nawet Księżyca, Marsa i nie tylko, z niektórymi Szybkie loty punkt-punkt na całym świecie pomiedzy dwa.

„Naprawdę wierzę, że przestrzeń należy do nas wszystkich”, mówi Branson. „Virgin Galactic stoi na czele nowego komercyjnego przemysłu kosmicznego, który ma otworzyć przestrzeń dla ludzkości”.

Niedzielna wycieczka może nadal być tylko bogatym facetem, a jego personel wybiera się na zabawną przejażdżkę na dużej wysokości, która prawdopodobnie zakończy się w mniej niż 90 minut. Ale reprezentuje też coś więcej, a do tego momentu droga była bardzo długa.

sposób umarlaka

Jedną z najdłuższych i najtrudniejszych tras w historii jest Camino Real de Tierra Adentro, łącząca Mexico City, Santa Fe i inne punkty przez prawie trzy stulecia, między 1598 a końcem XIX wieku. Najbardziej przerażającym odcinkiem 1500-milowej (2414-kilometrowej) podróży był Jornada del Muerto, czyli Szlak Umarlaków, na północ od Las Cruces. Ten płaski, suchy i opuszczony dok ma długość 100 mil i nie był domem dla niczego od zawsze, z wyjątkiem tego, że teraz gości komercyjne loty kosmiczne Spaceport America i Virgin Galactic.

READ  Odkrywanie początków życia – Naukowcy odkryli „kluczowe cząsteczki organiczne” w starożytnych kominach

Mówiąc dokładniej, znajdziesz finansowany ze środków publicznych komercyjny port kosmiczny w Nowym Meksyku, w pobliżu miejsca zwanego kiedyś Aleman. Nazwa (podobnie jak nazwa Jornada del Muerto) pochodzi od niemieckiego zbiega, który próbował przebyć pustynię w porze suchej w 1670 roku. Jego szczątki, po zabraniu i rozrzuceniu przez sępy, zostały znalezione w pobliżu miejsca, gdzie Branson i załoga wystartuje w niedzielę.

Pomimo niezdolności regionu do produkowania znacznie więcej niż cierpienia wynikające z jego historii, nadzieja wciąż w jakiś sposób emanuje z tej zakurzonej ziemi. Tak jak pokolenia przemierzały ją przez wieki w poszukiwaniu możliwości i bogactwa, Virgin Galactic kroczyła swoją udręczoną ścieżką, utrzymując przekonanie, że ta pusta i spokojna pustynna dolina może być jej bramą do wspaniałej przyszłości.

Virgin Galactic została założona w 2004 roku, a nieco ponad rok później została zawarta umowa z Nowym Meksykiem w sprawie ustanowienia komercyjnych lotów firmy do nowego kosmodromu, które mają zostać ukończone do 2010 roku. Wszystko wydawało się być nie tak. W pewnym momencie Branson przewidywał, że Virgin może wypuścić nawet 50 000 pasażerów na skraj kosmosu w pierwszej dekadzie działalności, około 2020 roku.

Samoloty Virgin Galactic w hangarze

Virgin Galactic zamierza wypuszczać tysiące pasażerów rocznie ze Spaceport America.

Eric Mc

Kosmiczny port został oficjalnie otwarty w październiku 2011 roku, ale rozwój unikalnego poziomego systemu startowego Virgin Galactic postępuje powoli. W przeciwieństwie do SpaceX czy Blue Origin, które umieszczają kapsuły pasażerskie na szczycie wystrzeliwanych pionowo rakiet, Virgin używa niestandardowego samolotu nośnego o nazwie WhiteKnightTwo, w którym mieści się SpaceShipTwo, zasadniczo samolot kosmiczny napędzany rakietami, na wysokość, na której jest wystrzeliwany, aby zapalić, a następnie eksplodować. jego sposobem. w kierunku przestrzeni.

Firma nadal pracowała nad uzyskaniem wymaganej prędkości i wysokości ze SpaceShipTwo, gdy podczas lotu testowego w Kalifornii w 2014 roku doszło do śmiertelnego wypadku. SpaceShipTwo ulega awarii wkrótce po zapłonie silnikaW rezultacie jeden drugi pilot zginął, a drugi został poważnie ranny. Nastąpiły dalsze opóźnienia i dochodzenie, ale Virgin Galactic była w stanie wznowić loty testowe z nowym SpaceShipTwo, VSS Unity, do grudnia 2016 r.

To tylko czek

Ostatnie pięć lat Virgin Galactic było szczęśliwsze niż poprzednie pół dekady, nawet z zeszłoroczną stratą głównie z powodu pandemii COVID-19. VSS Unity pokonał swojego poprzednika, przewożąc Musę jako pierwszą osobę w przedziale pasażerskim w 2019 roku. Firma ujawniła Poczekalnia astronautów w Spaceport America Jeszcze w tym samym roku rozpoczął również handel na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Seria detekcji – od kombinezon lotniczyA Kabina pasażerska i Następna generacja SpaceShip III Dołącz do floty – wszystko do niedzieli. Branson i jego załoga wystartują ze środka Szlaku Umarlaka, wykorzystując zapomniany odcinek suchego lądu, aby udać się do miejsc, o których nieszczęśni goście tej samej doliny nawet nie śnią.


Teraz graj:
Patrz na to:

Pierwsze spojrzenie na pasażerską stację kosmiczną Virgin Galactic


1:26

Przy całym szumie wokół pierwszego lotu Bransona w kosmos łatwo zapomnieć, że technicznie jest to nadal lot testowy. Jego rolą w misji jest rzekomo „ocena własnego doświadczenia astronautów”. Po powrocie Unity na Ziemię firma nadal planuje co najmniej dwa kolejne loty, zanim rozważy wprowadzenie płatnych klientów na pokład, prawdopodobnie nie później niż w 2022 r. (chociaż firma Uzyskaj aprobatę FAA już to zrobić).

Szczegóły dotyczące niedzielnego lotu są wciąż tak rzadkie, jak wodopoju między Las Cruces a Truth or Consequences, ale wiemy, że WhiteKnightTwo wystartuje około 7 rano czasu lokalnego (6 rano czasu polskiego). Bazując na poprzednich lotach testowych, minie co najmniej 30 minut, zanim pojazd nośny osiągnie wysokość, na której VSS Unity odłączy się i zapali swój silnik rakietowy.

Po wysadzeniu 56 mil (90 kilometrów) i locie w mikrograwitacji, statek kosmiczny powróci do lądowania w Spaceport America, prawdopodobnie 90 minut po starcie.

Jak oglądać Virgin Galactic Journey Richarda Bransona?

Virgin Galactic przeprowadzi transmisję na żywo z misji o nazwie Unity 22, którą możecie obejrzeć tutaj. Przez całą niedzielę będę również na miejscu w Spaceport America, więc możesz również otrzymywać aktualizacje i niektóre szczegóły zakulisowe, śledząc mnie na Twitterze i Instagramie Umieść tweeta.

Podążać CNET .Kalendarz kosmiczny 2021 Aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami o kosmosie w tym roku. Możesz nawet dodać go do swojego Kalendarza Google.