Villarreal doszedł do finału Ligi Europejskiej. Wyeliminuj Arsenał Sporty

Londyn (AFP) – Unai Emery wraca do finału Ligi Europy – kosztem klubu, który wysłał go w zeszłym sezonie.

Villarreal z Emery zremisował 0: 0 z Arsenalem w rewanżowym meczu półfinałowym w czwartek, co wystarczyło, aby zapewnić sobie zwycięstwo 2: 1 w dwumeczu i 26 maja w finale z Manchesterem United.

Emery będzie szukał swojego czwartego tytułu w Lidze Europejskiej po wygraniu hat-tricka z Sevillą, a następnie przeniesieniu Arsenalu do finału dwa lata temu.

„Satysfakcja, duma i szczęście” – powiedział Emery, zapytany, jak się czuł po meczu. „Musimy przejść do finału i pokonać Manchester United”.

Podczas swojego pierwszego powrotu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich od czasu jego wydalenia w listopadzie 2019 roku, Emery cicho wyszedł z tunelu tak późno, że prawie przegapił start. Szybko uścisnął dłoń swojego zastępcy Mikela Artety, a następnie obserwował, jak jego nowa drużyna nosi bezzębny Arsenal, nie dostrzegając żadnego poważnego zagrożenia.

Dla Arsenalu niepowodzenie w odwróceniu deficytu oznacza, że ​​drużyna po raz pierwszy od 25 lat stoi w obliczu wykluczenia z europejskich rozgrywek.

Villarreal zdominował pierwszą połowę i prawie strzelił gola, gdy Samo Choquezi podkręcił strzał w piątej minucie. Ale bramkarz Arsenalu, Bernd Leno, był czujny i strzelił piłkę w rzut rożny.

Goście prawie strzelili bramkę w 14. minucie, kiedy pomocnik Arsenalu Thomas Partey podał z dystansu, omal nie oszukał Lino, który musiał szybko się wycofać, żeby opanować piłkę. Daniel Parejo oddał strzał z rzutu wolnego od muru Arsenalu, ale nie spadł i przepłynął nad poprzeczką w 23. minucie.

Arsenal nie trafił w iskierkę w pierwszej połowie, ale prawie objął prowadzenie w 26. minucie, gdy kapitan Pierre Emerick Aubameyang trafił w słupek. Napastnik o mało co nie zdobył gola w 39. minucie przez błąd bramkarza, kiedy Geronimo Rolli oddał strzał, a piłka została ściśnięta między nogami. Ale bramkarz zdołał ją przejąć, zanim piłka przecięła linię boiska.

READ  Podróż autostradą do „The Hill” została zakazana po tym, jak grupy religijne sprzeciwiły się trasie autobusu „Satanic” 666

Aubameyang ponownie trafił w słupek w drugiej połowie, tym razem od środka. Obrońca Arsenalu Rob Holding strzelił dwiema głowami blisko siebie, ale obrona Villarreala przerwała mecz.

Emery jest już najbardziej utytułowanym trenerem w historii Ligi Europejskiej, wygrywając ją trzy razy z rzędu z Sevillą w latach 2014-2016. Ale nie udało mu się w czwartej próbie w 2019 roku, kiedy Arsenal przegrał w finale 4: 1 z Chelsea.

W czwartek Emery uniósł pięści i płakał z radości, słysząc ostatni gwizdek, po czym uścisnął dłoń Artecie. Gracze Villarreal byli szczęśliwi i świętowali na boisku, podnosząc i podnosząc duży sztandar w języku hiszpańskim z napisem „Nos vemos en Polonia” lub „Do zobaczenia w Polsce”.

Dwóch jego kolegów z drużyny w Raul Albiol dotknęło go na ziemi podczas wywiadu telewizyjnego po meczu i spryskało go wodą. W szatni kontynuowano uroczystość, a gracze tańczyli i śpiewali w rytm reggaetonowej piosenki „Dale Don Dale”.

Eliminacja Arsenalu jeszcze bardziej zdenerwuje kibiców, gdyż drużyna siedzi na środku tabeli w Premier League i ma niewielkie szanse na awans do Ligi Europejskiej w przyszłym sezonie.

„Jesteśmy sfrustrowani, naprawdę, bardzo rozczarowani” – powiedział Arteta. „Próbowaliśmy wszystkiego do ostatniej chwili”.

To pozycja, której Arsenal nie zajmował od sezonu 1995-96 – roku pomiędzy wspaniałymi okresami menadżerskimi George’a Grahama i Arsene Wengera.

Kilkudziesięciu fanów Arsenalu zebrało się przed stadionem Emirates przed meczem, a niektórzy protestowali przeciwko własności Stana Kronke i nieudanej próbie klubu o wstąpienie do Premier League kilka tygodni temu. Była to znacznie mniejsza grupa w porównaniu z setkami, które otrzymały Głośna demonstracja Przed meczem Premier League z Evertonem 23 kwietnia.

Arteta musiał dokonać zmiany, zanim jeszcze kopnął piłkę w czwartek, kiedy lewy obrońca Granit Xhaka został zmuszony do opuszczenia wyjściowego składu po naciągnięciu napiętych mięśni podczas rozgrzewki.

Zastępcą Xhaki był Kieran Tierney, który właśnie wrócił po kontuzji kolana i dopiero kilka dni temu ponownie zaczął trenować. Arteta wyraził ubolewanie, że nie ma pełnego zespołu fitness, odnosząc się również do niedawnego ataku malarii w Aubameyang.

– Sposób, w jaki rozpoczęliśmy grę, nie był wystarczająco dobry – powiedział Arteta. „Jeszcze tu nie dotarliśmy i wszyscy są w najlepszej formie, aby być jak najlepiej”.