Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Villarreal doszedł do finału Ligi Europejskiej. Wyeliminuj Arsenał Sporty

Londyn (AFP) – Unai Emery wraca do finału Ligi Europy – kosztem klubu, który wysłał go w zeszłym sezonie.

Villarreal z Emery zremisował 0: 0 z Arsenalem w rewanżowym meczu półfinałowym w czwartek, co wystarczyło, aby zapewnić sobie zwycięstwo 2: 1 w dwumeczu i 26 maja w finale z Manchesterem United.

Emery będzie szukał swojego czwartego tytułu w Lidze Europejskiej po wygraniu hat-tricka z Sevillą, a następnie przeniesieniu Arsenalu do finału dwa lata temu.

„Satysfakcja, duma i szczęście” – powiedział Emery, zapytany, jak się czuł po meczu. „Musimy przejść do finału i pokonać Manchester United”.

Podczas swojego pierwszego powrotu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich od czasu jego wydalenia w listopadzie 2019 roku, Emery cicho wyszedł z tunelu tak późno, że prawie przegapił start. Szybko uścisnął dłoń swojego zastępcy Mikela Artety, a następnie obserwował, jak jego nowa drużyna nosi bezzębny Arsenal, nie dostrzegając żadnego poważnego zagrożenia.

Dla Arsenalu niepowodzenie w odwróceniu deficytu oznacza, że ​​drużyna po raz pierwszy od 25 lat stoi w obliczu wykluczenia z europejskich rozgrywek.

Villarreal zdominował pierwszą połowę i prawie strzelił gola, gdy Samo Choquezi podkręcił strzał w piątej minucie. Ale bramkarz Arsenalu, Bernd Leno, był czujny i strzelił piłkę w rzut rożny.

Goście prawie strzelili bramkę w 14. minucie, kiedy pomocnik Arsenalu Thomas Partey podał z dystansu, omal nie oszukał Lino, który musiał szybko się wycofać, żeby opanować piłkę. Daniel Parejo oddał strzał z rzutu wolnego od muru Arsenalu, ale nie spadł i przepłynął nad poprzeczką w 23. minucie.

Aubameyang ponownie trafił w słupek w drugiej połowie, tym razem od środka. Obrońca Arsenalu Rob Holding strzelił dwiema głowami blisko siebie, ale obrona Villarreala przerwała mecz.

Emery jest już najbardziej utytułowanym trenerem w historii Ligi Europejskiej, wygrywając ją trzy razy z rzędu z Sevillą w latach 2014-2016. Ale nie udało mu się w czwartej próbie w 2019 roku, kiedy Arsenal przegrał w finale 4: 1 z Chelsea.

W czwartek Emery uniósł pięści i płakał z radości, słysząc ostatni gwizdek, po czym uścisnął dłoń Artecie. Gracze Villarreal byli szczęśliwi i świętowali na boisku, podnosząc i podnosząc duży sztandar w języku hiszpańskim z napisem „Nos vemos en Polonia” lub „Do zobaczenia w Polsce”.

Dwóch jego kolegów z drużyny w Raul Albiol dotknęło go na ziemi podczas wywiadu telewizyjnego po meczu i spryskało go wodą. W szatni kontynuowano uroczystość, a gracze tańczyli i śpiewali w rytm reggaetonowej piosenki „Dale Don Dale”.

Eliminacja Arsenalu jeszcze bardziej zdenerwuje kibiców, gdyż drużyna siedzi na środku tabeli w Premier League i ma niewielkie szanse na awans do Ligi Europejskiej w przyszłym sezonie.

„Jesteśmy sfrustrowani, naprawdę, bardzo rozczarowani” – powiedział Arteta. „Próbowaliśmy wszystkiego do ostatniej chwili”.

To pozycja, której Arsenal nie zajmował od sezonu 1995-96 – roku pomiędzy wspaniałymi okresami menadżerskimi George’a Grahama i Arsene Wengera.

Kilkudziesięciu fanów Arsenalu zebrało się przed stadionem Emirates przed meczem, a niektórzy protestowali przeciwko własności Stana Kronke i nieudanej próbie klubu o wstąpienie do Premier League kilka tygodni temu. Była to znacznie mniejsza grupa w porównaniu z setkami, które otrzymały Głośna demonstracja Przed meczem Premier League z Evertonem 23 kwietnia.

Arteta musiał dokonać zmiany, zanim jeszcze kopnął piłkę w czwartek, kiedy lewy obrońca Granit Xhaka został zmuszony do opuszczenia wyjściowego składu po naciągnięciu napiętych mięśni podczas rozgrzewki.

Zastępcą Xhaki był Kieran Tierney, który właśnie wrócił po kontuzji kolana i dopiero kilka dni temu ponownie zaczął trenować. Arteta wyraził ubolewanie, że nie ma pełnego zespołu fitness, odnosząc się również do niedawnego ataku malarii w Aubameyang.

– Sposób, w jaki rozpoczęliśmy grę, nie był wystarczająco dobry – powiedział Arteta. „Jeszcze tu nie dotarliśmy i wszyscy są w najlepszej formie, aby być jak najlepiej”.

Copyright 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani rozpowszechniany bez pozwolenia.