Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uzbekistan gwałtownie zwiększa import jabłek z Ukrainy, Iranu i Polski • Drożdże

Uzbekistan gwałtownie zwiększa import jabłek z Ukrainy, Iranu i Polski • Drożdże

Według analityków Eastfruit, Uzbekistan gwałtownie zwiększy import świeżych jabłek w 2022 roku. W ciągu roku wzrosły one 2,5-krotnie i osiągnęły poziom 26,7 tys. ton.

Uzbeccy importerzy kupili w 2022 roku główny wolumen jabłek z Iranu – ponad 15 700 ton. Tym samym import jabłek z Iranu do Uzbekistanu wzrastał 3,7 razy rocznie, chociaż Iran gwałtownie zmniejszył całkowity wolumen eksportu jabłek w 2022 r. z powodu nieurodzaju. Drugie miejsce w rankingu dostawców jabłek na rynek uzbecki zajmuje Polska, na którą przypada 15% całego importu, czyli 4100 ton. Nawiasem mówiąc, dostawy z Polski do Uzbekistanu wzrosły bardzo gwałtownie – 41 razy w porównaniu do 2021 roku.

Mimo wojny rozpętanej przez Rosję i gwałtownego wzrostu cen logistyki do Uzbekistanu, Ukraina zwiększyła eksport jabłek do Uzbekistanu. Wzrosły one 7,7-krotnie i osiągnęły poziom 2200 ton. Pozwoliło to Ukrainie wyprzedzić Mołdawię, która zwiększyła podaż o 67% do 2 000 ton. W rezultacie Turcja znalazła się na piątym miejscu wśród głównych dostawców jabłek na rynek uzbecki, a wolumen jej przetworów z jabłek pozostał prawie niezmieniony przez cały rok – 1 100 ton.

Czytaj też: Chile ustanawia nowy rekord w eksporcie śliwek, a Uzbekistan awansuje do TOP-4 na świecie!

Znaczący wzrost geografii importu jabłek do Uzbekistanu w 2022 roku jest znaczący. Poza wymienionymi krajami hurtowe ilości świeżych jabłek dostarczały Chiny, Kazachstan, Tadżykistan, Litwa, Kirgistan, Rosja, Azerbejdżan, Francja, Węgry, Łotwa i Holandia.

Uzbekistan importuje duże ilości jabłek w lutym, marcu i kwietniu, po czym import gwałtownie spada, ponieważ świeże owoce i jagody z południowych regionów kraju stają się dostępne na lokalnym rynku.

Owoce Wschodu


Korzystanie z materiałów witryny jest bezpłatne, jeśli bezpośrednie i otwarte wyszukiwarki zawierają hiperłącza do określonej publikacji w witrynie East-Fruit.com.