Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uwięzienie lub przymusowe wygnanie przeciwników

Uwięzienie lub przymusowe wygnanie przeciwników

Paryż (AFP) – Białoruś, sojusznik Rosji, w poniedziałek skazany na karę pozbawienia wolności do 25 lat 12 przeciwników autorytarnego prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Posunięcie to nastąpiło tydzień po tym, jak Łukaszenka oskarżył Ukrainę o planowanie ataku na jej byłego sowieckiego sąsiada i ogłosił plany rozmieszczenia połączonych sił z Moskwą w celach „obronnych”.

Wyroki pozbawienia wolności są kontynuacją tłumienia sprzeciwu i mediów, które rozpoczęły się na serio w 2020 roku po tym, jak Łukaszenko ogłosił szóstą kadencję w spornych wyborach, które wywołały masowe protesty.

Więźniowie opozycji

Nikołaj Awtochowicz

Lider grupy aktywistów Awtochowicz został w poniedziałek skazany na 25 lat więzienia, jeden z najsurowszych wyroków wydanych ostatnio w tym samotnym kraju.

Awtochowicz i jego grupa są oskarżeni o podpalenie samochodu i domu policjanta w zachodniobiałoruskim Grodnie w 2020 roku.

Dziewięciu działaczy zostało skazanych na kary pozbawienia wolności od 15 do 20 lat, w tym prawosławny ksiądz Siergiej Ryzanowicz, który został skazany na 16 lat więzienia.

Alicja Bialacki

Wybitna białoruska działaczka na rzecz praw człowieka, Alice Belyatsky, została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla 2022 wraz z grupami z Rosji i Ukrainy Viktor Drachev, AFP/Plik

Założycielka organizacji praw człowieka „Wiasna” i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 r. Alicja Bialiatsky została uwięziona w lipcu 2021 r.

Został aresztowany za uchylanie się od płacenia podatków, co inni uciekinierzy uznali za ukrytą próbę uciszenia go.

– Siergiej Tchanowski –

Tikanovsky, charyzmatyczny bloger YouTube, wywołał entuzjazm opozycji, gdy kandydował na prezydenta, aby obalić Łukaszenkę.

Jednak władze białoruskie przerwały jego kampanię, aresztując go pod zarzutem naruszenia porządku publicznego przed wyborami w sierpniu 2020 r., a następnie przetrzymując go za kratkami.

Następnie w jego miejsce pobiegła żona Tikanowskiego, Swietłana Tikanowska.

W grudniu 2021 r. został skazany na 18 lat więzienia za organizowanie zamieszek, podżeganie do nienawiści społecznej i inne zarzuty.

READ  Hollywood ma burzliwą historię gier. Czy Netflix może udowodnić, że ma więcej niż „zerową szansę” na sukces?

– Wiktor Paparico –

Były bankier Papariko – jeden z najsłynniejszych białoruskich polityków – został aresztowany i oskarżony o oszustwo, gdy miał ogłosić swoją kandydaturę na prezydenta w czerwcu 2020 roku.

W lipcu 2021 r. został skazany na 14 lat więzienia o zaostrzonym rygorze pod zarzutem przyjmowania łapówek i prania pieniędzy, gdy był szefem białoruskiego oddziału banku powiązanego z rosyjskim gigantem energetycznym Gazpromem.

Nakazano mu także zapłacić kilka milionów euro reparacji.

– Mykoła Statkiewicz –

Weteran dysydent Statkiewicz został aresztowany w drodze na wiec opozycji w 2020 r.

Statkiewicz spędził już pięć lat za kratkami, głównie w izolatce, po tym, jak w 2010 roku nie wystartował w wyborach prezydenckich przeciwko Łukaszence.

– Paweł Severinets –

Severinets, współprzewodniczący Białoruskiej Partii Chrześcijańskiej Demokracji, został aresztowany w czerwcu 2020 roku po strajku okupacyjnym popierającym kandydatów opozycji.

W maju 2021 r. sąd w Mińsku skazał go na siedem lat więzienia za „organizowanie masowych zamieszek”, mimo że przebywał w areszcie podczas masowych demonstracji, które nastąpiły po kontrowersyjnym zwycięstwie Łukaszenki.

– Maria Kolesnikowa –

Maria Kolesnikova, była flecistka, została skazana na 11 lat więzienia w 2021 r.
Maria Kolesnikova, była flecistka, została skazana na 11 lat więzienia w 2021 r. Serge Gabon AFP/plik

We wrześniu 2021 r. białoruski sąd skazał Marię Kolesnikową, jedną z trójki liderów protestów, na 11 lat więzienia za naruszenie bezpieczeństwa narodowego i spisek w celu przejęcia władzy.

Była flecistka, która odmówiła emigracji, kierowała powyborczymi protestami z Tikanovską i Weroniką Tsypkało, które uciekły za granicę.

– Maxim Cynk –

Wraz z Kolesnikową został skazany prawnik i działacz Maksym Znak, skazany na 10 lat więzienia.

– Dziennikarze za kratkami –

Dziennikarze, którzy relacjonowali protesty przeciwko Łukaszence, również znajdują się pod coraz większą presją, a wielu z nich zostało skazanych na długie wyroki więzienia.

Roman Protačević

Najbardziej znanym przypadkiem było aresztowanie opozycyjnego blogera Romana Protasevicha. Jego lot Ryanairem został przechwycony przez samolot myśliwski i zmuszony do lądowania w Mińsku.

READ  Loki, odcinek 5, Potwory w pracy, Major Grom Plague Doctor: Co obejrzeć 7 lipca

Wśród międzynarodowego oburzenia Protasevich pojawił się w filmach ze „zeznaniami”, które według jego zwolenników zostały nagrane pod przymusem. Został później umieszczony w areszcie domowym.

– Daria Chultsova, Katerina Pakhvalova –

W lutym 2021 roku Katerina Pakhvalova i Daria Chultsova, dwie dziennikarki z opozycyjnego kanału Biełsat, zostały skazane na dwa lata więzienia za relacjonowanie protestu w 2020 roku.

W lipcu tego roku Pakhvalova została skazana na dodatkowe osiem lat więzienia za „zdradę państwa”.

środki masowego przekazu

W maju 2021 roku popularny serwis informacyjny Tut.by został zakazany, a kilku jego pracowników zostało aresztowanych pod zarzutem uchylania się od płacenia podatków.

Podobny los spotkał niezależną organizację informacyjną „Nasha Niva” w lipcu 2021 r., kiedy regionalne biura medialne zostały napadnięte, a pracownicy zatrzymani.

zmuszony do zaprzeczenia

Swietłana Tikanowskaja

Tikanovskaya, która po uwięzieniu męża stała się twarzą masowych protestów przeciwko Łukaszence, została zmuszona do emigracji na Litwę dwa dni po spornych wyborach w 2020 roku.

Była nowicjuszką w polityce, startowała w wyborach zamiast męża, ogłaszając zwycięstwo w wyborach i wzywając Łukaszenkę do przyznania się do porażki.

Weronika Cekalo

Cypkało, którego mąż został zmuszony do emigracji po próbie przeciwstawienia się Łukaszence, został zmuszony do ucieczki z kraju. Mieszkają teraz w Polsce.

Olga Kowalkowa

Adwokat Kovalkova również musiał schronić się w Polsce. Powiedziała, że ​​została aresztowana, zagrożona przez KGB, a następnie zwolniona na polskiej granicy.

Paweł Latushko

W Warszawie schronił się także Paweł Latuchko, były minister kultury, który wstąpił do opozycji.

burs-cb-eab / pvh