Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Usłysz przerażające dźwięki ziemskiego pola magnetycznego – uchwycone przez misję roju satelitów

Chociaż pole magnetyczne jest niezbędne do życia na Ziemi, samo w sobie nie jest czymś, co możemy zobaczyć lub usłyszeć. Ale, co godne uwagi, naukowcy z Politechniki Duńskiej wzięli sygnały magnetyczne zmierzone przez misję satelitarną Swarm Europejskiej Agencji Kosmicznej i przekształcili je w dźwięk – i jeśli chodzi o coś, co nas chroni, wynik jest dość przerażający. Źródło: Ben Ryder – Crimson Sound

Ziemię otacza system pól magnetycznych, zwany magnetosferą, niezbędny do życia na Ziemi. Jednak pole magnetyczne wcale nie jest czymś, co możemy zobaczyć lub usłyszeć samo w sobie. Co ciekawe jednak, naukowcy z Politechniki Duńskiej wzięli sygnały magnetyczne zmierzone przez misję Swarm Europejskiej Agencji Kosmicznej i przekształcili je w dźwięki. Jak na coś, co nas chroni, wynik jest dość przerażający.

Pole magnetyczne Ziemi to złożona i dynamiczna bańka, która chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym i naładowanymi cząsteczkami niesionymi przez silne wiatry słoneczne płynące ze Słońca. Kiedy cząstki te zderzają się z atomami i cząsteczkami — głównie tlenem i azotem — w górnych warstwach atmosfery, część energii w zderzeniach jest przekształcana w zielone i niebieskie światło, które charakteryzuje zorzę polarną. Te „Northern Lights” można czasem zobaczyć z wyższych północnych szerokości geograficznych.

Pole magnetyczne i prądy elektryczne generują siły, które chronią naszą planetę

Pole magnetyczne i prądy elektryczne na Ziemi i wokół niej generują złożone siły, które mają nieobliczalny wpływ na codzienne życie. Pole można traktować jako ogromny bąbel, chroniący nas przed promieniowaniem kosmicznym i naładowanymi cząsteczkami, które bombardują Ziemię wiatrem słonecznym. Źródło: medialab ESA/ATG

Chociaż zorza polarna zapewnia wizualny obraz naładowanych cząstek słonecznych wchodzących w interakcję z polem magnetycznym Ziemi, to zupełnie inna sprawa jest możliwość usłyszenia pola magnetycznego generowanego przez Ziemię lub jej interakcji z wiatrem słonecznym.

Nasze pole magnetyczne jest generowane głównie przez ocean przegrzanego, wirującego ciekłego żelaza, który tworzy zewnętrzne jądro około 3000 kilometrów (1900 mil) pod naszymi stopami. Działając jak wirujący przewodnik w dynamie rowerowym, wytwarza prądy elektryczne, które z kolei generują nasze ciągle zmieniające się pole elektromagnetyczne.

trio ESA rój satelitów, uruchomiona w 2013 r., służy do zrozumienia, w jaki sposób nasze pole magnetyczne jest precyzyjnie tworzone poprzez precyzyjny pomiar sygnałów magnetycznych pochodzących nie tylko z jądra Ziemi, ale także z płaszcza, skorupy i oceanów, a także z jonosfery i magnetosfery. Rój prowadzi również do nowych wglądów w pogoda kosmiczna.

Siła pola magnetycznego na powierzchni Ziemi

Siła pola magnetycznego na powierzchni Ziemi. Źródło: DTU/ESA

Claus Nielsen, muzyk i wspierający projekt z Uniwersytetu Technicznego w Danii, wyjaśnia: „Zespół wykorzystał dane z satelitów ESA Swarm, a także z innych źródeł, i wykorzystał te sygnały magnetyczne do manipulowania i kontrolowania reprezentacji dźwiękowej pola. Projekt był z pewnością przydatnym ćwiczeniem w łączeniu sztuki i nauki.

Może to brzmieć jak koszmar, ale, co niezwykłe, ten klip audio przedstawia pole magnetyczne generowane przez jądro Ziemi i jego interakcję z burzą słoneczną.

„Udało nam się wymyślić bardzo ciekawy system dźwiękowy składający się z ponad 30 głośników wkopanych w ziemię na placu Solbjerg w Kopenhadze.

„Ustawiliśmy to tak, aby każdy głośnik reprezentował inne miejsce na Ziemi i pokazywał, jak nasze pole magnetyczne zmieniało się w ciągu ostatnich 100 000 lat.

„W tym tygodniu odwiedzający będą mogli usłyszeć niesamowity huk naszego pola magnetycznego – więc jeśli jesteś w Kopenhadze, przyjdź i sprawdź tę wyjątkową okazję.

„Gulgoczącemu polu magnetycznemu Ziemi towarzyszy przedstawienie burzy geomagnetycznej spowodowanej rozbłyskiem słonecznym 3 listopada 2011 r. i naprawdę wygląda to bardzo przerażająco”.

Siła pola magnetycznego w litosferze Ziemi

Siła pola magnetycznego w litosferze Ziemi. Źródło: DTU/ESA

Nie chodzi oczywiście o straszenie ludzi – to dziwny sposób przypominania nam o obecności pola magnetycznego i choć huk jest trochę niepokojący, to od tego zależy istnienie życia na Ziemi.

Głośniki na placu Solbjerg w Kopenhadze w Danii będą transmitować dudnienie pola magnetycznego Ziemi od 24 do 30 października około godziny 8 rano, 13:00 i 19:00.

READ  Strażacy reagują na pożar w dwóch „przestrzeniach dachowych” w Stratford