Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

USA wzywają Wielką Brytanię do odbudowania więzi z Paryżem po sporze dotyczącym umowy z okrętami podwodnymi | Boris Johnson

Stany Zjednoczone wezwały Wielką Brytanię, by poszła w ich ślady i spróbowała naprawić swoje stosunki z Paryżem w następstwie sporu o utratę przez Francję kontraktu na okręty podwodne z Australią.

Australia wycofała się z wartego 66 miliardów dolarów (48 miliardów funtów) kontraktu na zakup 12 okrętów podwodnych z silnikiem Diesla, podpisanego w 2016 roku, aby zamiast tego wybrać okręty podwodne o napędzie atomowym, które mają być rozwijane z Ameryką i Wielką Brytanią. Tajne i nagłe anulowanie umowy doprowadziło do powstania akt Kryzys zaufania Między Paryżem z jednej strony a Londynem, z drugiej Canberry i Waszyngtonem.

Ale wyżsi dyplomaci amerykańscy, w tym sekretarz stanu USA, Anthony MrugnięcieSpędził dwa dni we Francji i Brukseli, próbując naprawić więzy po tym, jak francuscy przywódcy jasno powiedzieli, że czują, że trzy kraje wycofały się ze swojego wyglądu, by utworzyć nowy sojusz.

Blinken spotkał się 5 października w Paryżu z francuskim ministrem spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drianem. Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan spotkał się także z francuskim doradcą ds. polityki zagranicznej Emmanuelem Bonnem. Prezydent Francji Emmanuel Macron Planowane jest również spotkanie jeden na jednego z Bidenem na szczycie G20 w Rzymie.

Dyplomaci amerykańscy są rozczarowani, że brytyjski premier nie podjął równoległych wysiłków na rzecz naprawy więzi z Macronem. Odbył się jeden telefon wyjaśniający, kiedy Johnson wyraził frustrację francuskimi skargami na utratę kontraktu, mówiąc „donnez moi un break”.

Jeden dyplomata powiedział: „Żałujemy, że trójnożne krzesło w Wielkiej Brytanii nie było, Europa i Stany Zjednoczone, ale musimy prowadzić bardziej scentralizowane operacje i rozmawiać, w których komunikujemy się oddzielnie z demokracjami w Europie, Wielkiej Brytanii i Azji”. Dyplomata wyraził nadzieję, że Brytyjczycy będą myśleć bardziej strategicznie o stosunkach z Europą.

Wysoki rangą amerykański dyplomata przyznał później, że zajmowanie się australijskim anulowaniem francuskiego kontraktu było błędem bez przymusu i w najlepszym razie do zawarcia nowego sojuszu bezpieczeństwa między Australią, Wielką Brytanią i Wielką Brytanią powinien upłynąć odpowiedni okres trzech miesięcy. Ogłoszono USA. my.

READ  Wiadomości o fali upałów w Europie 2023: Miejscowi odmawiają ewakuacji z powodu pożarów w Hiszpanii, gdy Dolina Śmierci nagrzewa się do 53°C

W administracji Bidena pojawiły się spory dotyczące tego, jak poradzić sobie z tym problemem, gdy stało się jasne, że Australia chce rozwiązać kontrakt na okręt podwodny i przyjąć amerykańskie okręty podwodne o napędzie atomowym. Niektórzy twierdzą, że byłoby głupotą zrażać Francuzów, ponieważ okres przejściowy stworzony przez niemieckie wybory oznaczał, że Francja była na czele europejskiej polityki zagranicznej. Australijczycy nalegali na zachowanie tajemnicy.

Francuzi zdecydowali się teraz w dużej mierze wykorzystać amerykańskie zakłopotanie polityczne, by wywalczyć ustępstwa Waszyngtonu w sprawie wzmocnienia europejskiego filaru obronnego w ramach NATO, zacieśnienia współpracy USA w zakresie przeciwdziałania terroryzmowi w Sahelu oraz uznania słuszności roli UE w Indiach. – Ocean Spokojny, co zostanie podkreślone podczas specjalnej konferencji, która odbędzie się we Francji podczas jego prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszej połowie przyszłego roku.

Ale nie ma podobieństwa między Francuzami a Australijczykami czy Brytyjczykami. Le Drian, który zeznawał przed francuskim parlamentem, powiedział, że piłka pozostała na dworze Johnsona, dodając, że była obietnica propozycji od Francuzów, ale nic nie zostało złożone.

Był jeszcze bardziej zjadliwy w stosunku do Canberry, mówiąc, że „skok w nieznane, wybierając technologię, której Australijczycy nie opanują i nie opanują w przyszłości. Są więc całkowicie zdani na łaskę rozwoju amerykańskiej polityki. Mam nadzieję, że nasza Australijski partner, który się tym zajął, nie dowie się, wybierając ze względów bezpieczeństwa – usprawiedliwionych eskalacją napięć z Chinami – kosztem suwerenności, poświęcił jedno i drugie”.

Le Drian powiedział również, że niepokojące jest to, że Brytyjczycy, organizując konferencję COP26 w Glasgow, zgodzili się na umowę handlową z Australią, nie biorąc pod uwagę porozumienia klimatycznego z Paryża.

Minister obrony Francji Florence Parly stanęła przed trudnymi pytaniami o to, w jaki sposób francuskie służby wywiadowcze i przemysł obronny błędnie odczytują sygnały płynące z Australii dotyczące przyszłości dekady, czy też nie zostali ostrzeżeni przez Amerykanów. Powiedziała, że ​​nikt nie wyobrażał sobie, że Australia byłaby skłonna do utraty suwerenności.

READ  Ukraina twierdzi, że Rosja złagodziła ataki na Bachmuta, aby się przegrupować | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ciemny ton, który wciąż wyłania się z Francji, kontrastuje z wypowiedziami szefa spraw zagranicznych Unii Europejskiej Josepa Borrella, który w piątek w Waszyngtonie odsunął sprawę łodzi podwodnych w przeszłość, nalegając na zakończenie kontrowersji.