Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

USA wzmacnia obecność wojskową w Europie, podczas gdy NATO wzmacnia obronę

USA wzmacnia obecność wojskową w Europie, podczas gdy NATO wzmacnia obronę

Stany Zjednoczone znacznie zwiększą swoją obecność wojskową w Europie dzięki dodatkowym siłom i uzbrojeniu w ramach największej rozbudowy systemu obronnego NATO Od zimnej wojny w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Prezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone wzmocnią swoją obecność wojskową w Europie, aby „bronić każdego centymetra terytorium aliantów” nie później niż NATO Szczyt, na którym przywódcy mają uzgodnić zmianę strategii sojuszu w zakresie obrony Europy Wschodniej przed Moskwą.

Biden powiedział, że Stany Zjednoczone stworzą stałą kwaterę główną 5. Korpusu Armii w Polsce, wyślą dodatkowe 5000 żołnierzy do Rumunii i zwiększą regularne rozmieszczenia w krajach bałtyckich, w ramach wysiłków na rzecz wzmocnienia pierwszej linii obrony NATO przed potencjalnym atakiem.

Biden dodał, że dwie eskadry amerykańskich myśliwców F-35 zostaną wysłane do Wielkiej Brytanii, oprócz rozmieszczenia systemów obrony przeciwlotniczej we Włoszech i Niemczech oraz zwiększenia liczby niszczycieli marynarki wojennej USA do Hiszpanii do sześciu z czterech.

Rozmieszczenia byłyby dodatkiem do ponad 100 000 żołnierzy amerykańskich stacjonujących obecnie w Europie, które już wzrosły o około 20 000 od czasu, gdy prezydent Rosji Władimir Putin zwolnił swoje stanowisko. Inwazja na Ukrainę Cztery miesiące temu.

Oczekuje się, że inne państwa NATO ogłoszą na szczycie w Madrycie zwiększenie wydatków na obronność i rozmieszczenia sił, a także zgodzą się na dodatkowe wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Minister obrony Wielkiej Brytanii powiedział, że zobowiąże się do wysłania dodatkowych 1000 żołnierzy w celu obrony Estonii przed możliwym atakiem ze strony Rosji, i zobowiąże się do postawienia morskiej grupy transporterów szturmowych w stan gotowości dla nowych sił NATO.

NATO formalnie zaprosiło później również Finlandię i Szwecję do przyłączenia się do sojuszu Turcja zrezygnowała z weta Na podaniach o członkostwo późno we wtorek.

Biden powiedział, że szczyt był „tworzeniem historii” i że dodatkowe rozmieszczenie USA „wyśle ​​niewątpliwy sygnał, że NATO jest silne i zjednoczone”.

READ  Wiodące gospodarki świata zgadzają się na globalną minimalną stawkę podatku od osób prawnych

„W momencie, gdy Putin złamał pokój w Europie i zaatakował same zasady porządku opartego na zasadach, Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy stają się coraz bardziej aktywni” – powiedział Biden. „Kroki, które podejmujemy podczas tego szczytu, zwiększą naszą zbiorową siłę”.

Skala rosyjskiej inwazji, która zabiła tysiące i wysiedliła około jednej czwartej ludności Ukrainy, zmusiła przedstawicieli NATO i zachodnich przywódców do porzucenia dotychczasowych planów obrony wschodniej flanki sojuszu. uważany za niewystarczający oprzeć się atakowi.

„Stany Zjednoczone wzmocnią naszą pozycję siły w Europie i będą reagować na zmieniające się środowisko bezpieczeństwa, aby bronić każdego centymetra terytorium sojuszników” – powiedział Biden.

Rozmieszczenie sił przez USA następuje, gdy NATO przygotowuje się do uzgodnienia nowych planów obronnych Ponad siedmiokrotny wzrost Liczba żołnierzy w stanie najwyższej gotowości, aby odpowiedzieć na inwazję, przekroczyła 300 000 z obecnych 40 000.

Jest to odpowiedź na żądania państw bałtyckich i innych wschodnich sojuszników NATO dotyczące bardziej stałych, większych i lepiej wyposażonych sił do ochrony przed Rosją.

„Będzie to szczyt historyczny i transformacyjny dla naszego sojuszu” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. „Spotykamy się w środku najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa, z jakim mieliśmy do czynienia od II wojny światowej”.

„Największa reforma” [of] Nasza zbiorowa obrona od zakończenia zimnej wojny zostanie uzgodniona na tym szczycie”.

Wielka Brytania ma już w Estonii dwie grupy bojowe liczące 1000 żołnierzy. Jedna grupa bojowa stacjonuje na stałe w państwie bałtyckim, a jedna jest zaangażowana co najmniej do końca roku. Dodatkowych 1000 żołnierzy nie będzie stacjonować w kraju, ale będzie oddanych jego obronie, do rozmieszczenia w razie potrzeby.