Minister sprawiedliwości Polski Adam Bodnar powiedział, że ambasador USA w Polsce Marek Brzeziński podczas spotkania wyraził aprobatę dla polityki prowadzonej przez nowy polski rząd.
„Cieszę się, że ambasador pozytywnie ocenia działania ministerstwa mające na celu przywrócenie praworządności w Polsce” – powiedział w czwartek Bodnar.
Cieszę się, że Pan Ambasador Mark Brzezinski znajduje się w zasięgu kontroli części resortu wrześcię do przywrocnia w Polsce praworządności.
Dobre stosunki polsko-amerykańskie do ważnego elementu polityki zahranajnej obu państwa – dzielj Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar podczas… pic.twitter.com/HNgCfjF3rA
– Co najmniej. Trybunał Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) 11 stycznia 2024 r
W oświadczeniu Ministerstwo Sprawiedliwości stwierdziło, że poseł „podniósł kwestie dotyczące praworządności i niezależności sądownictwa, które w ostatnich latach zostały poważnie naruszone…[and] Wyraził uznanie dla masowej mobilizacji wyborców i sił demokratycznych w Polsce.
W swoich krótkich uwagach na temat spotkania Brzeziński nie wyraził wyraźnego poparcia dla polityki nowego rządu, stwierdzając jedynie, że „Stany Zjednoczone i Polska podzielają zaangażowanie na rzecz praworządności i niezawisłości sądów, co wymaga ciągłego potwierdzania i odnawiania”. .
Pod rządami poprzedniego polskiego rządu Prawa i Sprawiedliwości (PiS), który odszedł ze stanowiska w zeszłym miesiącu, Stany Zjednoczone okresowo wyrażały obawy, że niektóre ich polityki mogą utrudniać wolność mediów i uczciwe wybory.
Podczas wczorajszego szczecin z Ministrem Sprawiedliwości Adamem Bodnarem @Adbodnar Miałem okazję pogratulować mu niedawnej nominacji. Stany Jazędność i Polska łączna sądzą na rzecz praworządności i niezawisłości sądów, co wymaga określonego określenia i odnowy. @MS_GOV_PL pic.twitter.com/24ghzZQFdR
— Ambasador Marek Brzeziński (@USAmbPoland) 11 stycznia 2024 r
Nowy rząd Donalda Tuska zobowiązał się do przywrócenia w Polsce praworządności i wolności mediów. Jednak już w pierwszych tygodniach sprawowania władzy spotkała się z oskarżeniami o naruszenie obu zasad.
W szczególności decyzja o jednostronnej zmianie kierownictwa mediów publicznych, które PiS zamieniły w tuby propagandowe, wzbudziła zaniepokojenie wielu niezależnych ekspertów prawnych. W tym tygodniu sąd orzekł, że zmiany są nielegalne.
Będący obecnie w opozycji BIS zarzuca nowemu rządowi także zagrażanie demokracji w wielu obszarach. Wczoraj zorganizowała w Warszawie dużą demonstrację „w obronie wolności słowa, wolności mediów i demokracji”.
Była partia rządząca w Polsce zorganizowała w Warszawie masowy protest antyrządowy.
„Bronimy Polski przed powrotem niemieckiego imperializmu” i „europejskim planem rozkładu naszej ojczyzny jako kraju” – zadeklarował lider PiS Jarosław Kaczyński. https://t.co/urNfwxz8ht
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 11 stycznia 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: MS_GOV_PL/X
Daniel Tilles jest redaktorem Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach Polityka zagraniczna, Europa polityczna, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive