Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

USA ostrzegają Polskę przed przedłużeniem licencji na kanał informacyjny Discovery

USA ostrzegają Polskę przed przedłużeniem licencji na kanał informacyjny Discovery

WARSZAWA (Reuters) – Doradca Departamentu Stanu USA Derek Schulte powiedział w czwartek, że przyszłe inwestycje USA w Polsce mogą być zagrożone, jeśli kraj nie przedłuży licencji 24-godzinnego kanału informacyjnego TVN24, co jest odniesieniem do ewentualnych nowych polskich przepisów przeciwko amerykańskim posiadanie tego. Firma medialna Discovery Inc.

Stacja jest w trakcie odnawiania licencji, ale rządząca nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) planuje zmiany w prawie, które mogą zmusić Discovery do sprzedaży pakietu większościowego.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji głosowała w czwartek nad koncesją TVN24, która wygasa 26 września, ale wyniki były niejednoznaczne.

„To bardzo ważna inwestycja amerykańska tutaj, w Polsce. A jeśli licencja nie zostanie odnowiona, mogą wystąpić efekty uboczne na przyszłe inwestycje amerykańskie…” Schullet powiedział TVN24 w wywiadzie.

Dodał, że poruszał tę kwestię podczas spotkań z polskimi urzędnikami.

TVN, wyceniany na ponad miliard dolarów, jest największą amerykańską inwestycją w Polsce.

W lipcu ustawodawcy PiS zgłosili do Sejmu poprawki do ustawy o radiofonii i telewizji, które uniemożliwiałyby firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego przejmowanie kontroli nad polskimi stacjami radiowymi i telewizyjnymi.

Proponowane zmiany wywołały napięcie między Polską a Stanami Zjednoczonymi i wywołały nową krytykę ze strony polskich ugrupowań opozycyjnych, że PiS dąży do ograniczenia wolności mediów.

PiS uważa, że ​​zagraniczne firmy mają zbyt duży wpływ na sektor medialny, zakłócając debatę publiczną. .

„Wolność mediów ma kluczowe znaczenie” – powiedział Chollet.

(Raportowanie Anny Cooper; Edytowanie przez Kirsten Donovan i Cynthię Osterman)

READ  Jazda konna - niemieccy skoczkowie zdobywają Puchar Narodów w Polsce