Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Urzędnik ds. praw UE potępia polskie ograniczenia dotyczące mediów w awanturze w związku z amerykańskim radiem

BRUKSELA (Reuters) – Najwyższy urzędnik Unii Europejskiej zajmujący się prawami człowieka wyraził w poniedziałek zaniepokojenie ograniczeniami wolności mediów w Polsce, gdzie rządzący nacjonaliści grożą, że nie odnowią licencji na nadawanie krytycznego kanału telewizyjnego będącego własnością amerykańskiego giganta Discovery.

Sprawa podsyciła rosnące obawy o odwrócenie zasad demokratycznych w Polsce, a także doprowadziła do konfrontacji między Waszyngtonem a jego potężnym europejskim sojusznikiem. Czytaj więcej

Telewizyjny regulator powiedział Reuterowi, że TVN24 naruszył polski limit dotyczący zagranicznej własności mediów i że władze są podzielone co do tego, czy odnowić koncesję po wygaśnięciu obecnej koncesji 26 września.

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przedstawiła projekt zmian prawnych, które mogą rzucić wyzwanie Discovery, aby zrezygnował z większości polskiego biznesu – o wartości ponad 1 miliarda dolarów – i kontynuował nadawanie w kraju, w którym mieszka 38 milionów ludzi.

Komisarz UE ds. wartości i przejrzystości Vera Jourova powiedziała na Twitterze: „Nowa polska ustawa o koncesjach na nadawanie jest kolejnym niepokojącym znakiem wolności i pluralizmu mediów w kraju.

„Uważnie śledzimy sytuację dotyczącą TVN24, której koncesja nie została jeszcze odnowiona.”

Autorytarny PiS od dawna przekonuje, że zagraniczne media zniekształcają debatę publiczną i nie służą polskim interesom.

Polska niedawno wykorzystała swoją państwową rafinerię PKN Orlen (PKN.WA) do zakupu wydawcy gazet od swoich niemieckich właścicieli, co dało Warszawie jeszcze większy wpływ na 20 lokalnych gazet codziennych, których strony internetowe odwiedzają prawie 17 milionów odwiedzających dziennie.

Poseł PiS Marek Soski powiedział w ubiegłą sobotę, że polski rząd zmierza do zwiększenia swoich wpływów na TVN, który jest spółką-matką TVN24 z ponad 12 kanałami w Polsce, a także wideo na żądanie.

(raportuje Gabriela Bachinska); Montaż przez Nicka McPhee

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.