Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Uran w opozycji dziś wieczorem zobaczy „dziwną” planetę lśniącą w najlepszym wydaniu

Planeta Uran znajdzie się w opozycji w czwartek w nocy, dzięki czemu będzie wydawała się jaśniejsza i większa na nocnym niebie, gdy będzie zbliżać się do Ziemi.

Siódma planeta od Słońca pozostanie 2,8 miliarda kilometrów od Ziemi, gdy osiągnie punkt oporu, czyli gdy zrówna się z Ziemią po tej samej stronie Słońca.

Będzie widoczny tuż nad horyzontem na wschodnim niebie przez noc z 4 na 5 listopada i gołym okiem będzie wyglądał jak słaba gwiazda.

Całkowicie skąpana w słońcu planeta ujawni swój słaby niebiesko-zielony kolor – wywołany przez metan w jej atmosferze – oglądaną przez teleskopy lub lornetkę.

Jasność Urana będzie wydawała się głębsza niż zwykle, ponieważ opozycja Ziemi zbiega się z nowiu. Oznacza to, że najjaśniejszy obiekt na nocnym niebie będzie ledwo widoczny, a jego światło nie będzie zakłócało widoku planet czy gwiazd.

Najlepszym miejscem do zobaczenia Urana jest obszar o niewielkim zanieczyszczeniu światłem i czystym niebie. Według Met Office pogoda w Wielkiej Brytanii jest w dużej mierze korzystna do obserwowania niebiańskiego wydarzenia, a tylko część północnej Szkocji jest pokryta gęstymi chmurami w czwartek wieczorem.

NASA zauważa: „Chociaż Uran nie jest uważany za planetę widzialną, w zamian jest wystarczająco jasny, aby być widocznym dla osoby o doskonałym wzroku pod bardzo ciemnym niebem i w idealnych warunkach”.

Amerykańska agencja kosmiczna zaobserwowała wcześniej „dziwne” pole magnetyczne Urana i „niezwykłe” orientacje jego osi obrotu, co czyni go interesującym obiektem do obserwacji.

Coroczna opozycja Urana w stosunku do Ziemi oznacza, że ​​będzie on wtedy widoczny 9 listopada 2022 roku. Inne planety mają osiągnąć opozycję przed tym terminem, w tym Saturn 14 sierpnia 2022 roku i Jowisz 26 września 2022 roku.