Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Upamiętnienia Holokaustu w Polsce pomimo kryzysu z Izraelem

Upamiętnienia Holokaustu w Polsce pomimo kryzysu z Izraelem

W sierpniu Izrael wycofał swojego ambasadora w Polsce po zatwierdzeniu ustawy wprowadzającej w życie prawa do odszkodowania i rekompensaty za mienie skonfiskowane w latach 40. i 50. XX wieku w okresie reżimu komunistycznego w Polsce.

Premier Naphtali Bennett określił prawo jako „haniebne”, podczas gdy minister spraw zagranicznych Yer Lapid określił je jako „antysemickie i niemoralne” i powiedział, że Polska stała się „demokratycznym, antyliberalnym krajem, który nie szanuje największej tragedii świata ”. Historia ”.

Ale w samym środku tego bezprecedensowego kryzysu między dwoma rządami podejmowano liczne próby przypomnienia Holokaustu i utraconej społeczności żydowskiej tego kraju na polskiej ziemi.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich w ciągu ostatnich kilku miesięcy uczestniczył w wielu wydarzeniach i ceremoniach związanych z Holokaustem, w tym na wygnaniu Żydów z gett w polskich miastach i na zaniedbanych cmentarzach żydowskich.

Mieszkańcy polskiego miasta Wojciech wraz z przedstawicielami Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy wznieśli w poniedziałek 18 października duży grobowiec Holokaustu oraz pomnik ku ich pamięci. )

W rzeczywistości mówi, że nie można sobie przypomnieć czasu, kiedy miało miejsce tyle wydarzeń tego rodzaju.

Ostatnie uroczystości obejmują upamiętnienie likwidacji getta 22 sierpnia w Miesku Masowiki; Wytyczenie przedwojennego cmentarza żydowskiego w Orli 23 września; 1 października w Warszawie przez rabina Dove Per Michelsa, XIX-wiecznego naczelnego rabina, najpierw Krakowa, a później zwolennika niepodległości Warszawy i Polski.

12 października odsłonięto tablicę na przedwojennym cmentarzu żydowskim w mieście Tucson; 14 października, po zwróceniu się do Komisji Rabinicznej ds. Pochówku Żydów z Holokaustu we wsi Vojslavis, oznaczyć miejsce; 18 października w miejscu przepaści w Adombol, gdzie zmasakrowano 600 Żydów, wzniesiono pomnik; W tym samym czasie 22 października ma zostać rozebrany kolejny masowy grób w Stromcu.

„Pamięć lokalna pamięta tych Żydów”, powiedział Schutrich, dodając, że takie wydarzenia mają miejsce w dużych miastach, miasteczkach i odległych wsiach w całym kraju.

READ  Polska chce zostać czołowym dostawcą ropy w Europie Środkowo-Wschodniej, zastępując Rosję - EURACTIV.com

„Tak, były bieguny współpracy, ale było też wielu Polaków, którzy przyjaźnili się z Żydami i stracili sąsiadów”.

Według rabina, na wielu uroczystościach, w których uczestniczy, podchodzą do niego miejscowi, opowiadając mu historie o byłych żydowskich sąsiadach, którzy chodzili do szkoły, zaprzyjaźnili się lub poznali.

Shudrich mówi, że Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy zidentyfikowała i odwołała 70 masowych grobów w ciągu ostatnich pięciu lat.

    Masowy grób znaleziony w Polsce (źródło: Wstyd Olam) Masowy grób znaleziony w Polsce (źródło: Wstyd Olam)

Większość społeczności jest otwarta na taką pamięć, chociaż czasami pojawiają się problemy – mówi rabin.

Powiedział, że nie sądzi, aby wzrost liczby takich incydentów miał coś wspólnego z kryzysem dyplomatycznym z Izraelem, ale powiedział, że pomimo niespokojnych stosunków polsko-izraelskich, to zachęcające, aby takie obchody były kontynuowane.

„Na poziomie politycznym, gdy istnieje poważny problem w zakresie pamięci żydowskiej i pamięci o Holokauście, miasto lub miasteczko „chce pamiętać o Żydach, którzy tu byli i pokazuje, że sprawy mają się dobrze, jeśli chodzi o to, co im się przydarzyło w Holokaust – powiedział.

Jednocześnie jednak przestępstwem byłoby wiązanie w którymś momencie Polski z odpowiedzialnością, z naruszeniem prawa w kraju, zwłaszcza ustawy reformatorskiej oraz toksycznych wyborów prezydenckich w 2020 roku i Ustawy o Pamięci Narodowej z 2018 roku . Holokaust przed redakcją.

Schutrich przyznaje, że nastąpił wzrost dyskursu antysemickiego, zwłaszcza w kwestii restrukturyzacji, ale część z niego wyłania się z prawdziwych antysemitów, ale inne aspekty debaty wynikają z silnej niechęci do konfrontacji z faktem, że Polacy popełniali zbrodnie. Żydzi podczas Holokaustu.