Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Upadłe trio irlandzkich deweloperów w Anglii utrzymało polską pozycję

Upadłe trio irlandzkich deweloperów w Anglii utrzymało polską pozycję

Trzech znanych irlandzkich deweloperów, którzy są winni miliony euro firmie Nama, zdołało zachować własność gruntów wybudowanych w Polsce po tym, jak zbankrutowali w Anglii, wynika z dokumentów, do których dotarł The Irish Times.

Paddy Shuvlin i jego bracia Tony i Patrick Fitzpatrickowie – wszyscy skorzystali z bankructwa w Anglii w 2012 roku – zachowali zainteresowanie gruntami pod Warszawę za pośrednictwem spółki na Cyprze.

Firma na Cyprze posiada polską spółkę, która jest ostatecznym właścicielem działki o powierzchni 54 700 metrów kwadratowych pod Warszawą.

Z dokumentów, które wyciekły, wynika, że ​​ci trzej mężczyźni byli udziałowcami cypryjskiej firmy w latach 2010-2018 – przed i po bankructwie – podczas gdy dwóch z nich, Shovlin i Tony Fitzpatrick, nadal byli właścicielami cypryjskiej firmy po 2018 roku.

Odrębne rejestry biura polskiej spółki pokazują, że pan Schuvelin jest obecnie właścicielem rzeczywistym 50 procent polskiej firmy za pośrednictwem spółki cypryjskiej. W polskim rejestrze beneficjentów rzeczywistych nie ma wzmianki o rodzinie Fitzpatrick.

Wielokrotne próby uzyskania komentarza od pana Chauvina i braci Fitzpatrick nie powiodły się.

sprzedaż aktywów

Według brytyjskich i irlandzkich praktyków zajmujących się upadłością, aktywa osób, którym ogłoszono upadłość, znajdują się zwykle pod kontrolą powiernika, który może je następnie sprzedać. Syndyk wykorzystuje wpływy ze sprzedaży aktywów na spłatę części długów upadłego.

Powiernicy, którzy działali w bankructwach trzech mężczyzn, odmówili podania informacji, czy wiedzieli o swoim pochodzeniu w Polsce. Nie są dostępne żadne szczegóły dotyczące zabezpieczonych aktywów, które zostały zgłoszone syndykom masy upadłościowej w Wielkiej Brytanii.

Dokumenty ukazujące, że oryginał jest własnością Chauvelina i Fitzpatricksa, są częścią Pandora Papers, ogromnego zestawu dokumentów, które wyciekły od wielu zewnętrznych usługodawców uzyskanych przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, które udostępniło The Irish Times i innym partnerzy medialni.

Dostawcy offshore obejmują kancelarię prawną na Cyprze zatrudnioną przez pana Shovlina i braci Fitzpatrick.

Firma, Demetrios A Demetriades lub Dadlaw, zgłosiła członków zarządu i nominowanych udziałowców firmie Coastforest Trading and Investments Ltd, ale dokumenty datowane od 2010 r. pokazują, że firma była w rzeczywistości własnością pana Shovlina i braci Fitzpatricków

Shovlin był faktycznym właścicielem połowy udziałów Coastforest, a każdy z braci Fitzpatrick miał jedną czwartą cypryjskiej firmy, jak wynika z ujawnionych dokumentów.