Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Upadek chińskiej rakiety – najnowszy: według Sił Kosmicznych USA statek kosmiczny rozbił się wcześniej, niż oczekiwano

Pocisk Long March 5B Nosiłem jednostkę chińskiej stacji kosmicznej, Na niską orbitę okołoziemską i grozi mu ponowne zawalenie.

Pocisk Z powodzeniem wystrzelił jednostkę Tianhe w zeszłym tygodniu, Będzie to kwatera mieszkalna przyszłej Chińskiej Stacji Kosmicznej (CSS). Niestety, 30-metrowy pocisk również wszedł na orbitę i jest obecnie jednym z największych wystrzeleń kiedykolwiek w niekontrolowany sposób.

Rakiety rzadko osiągają prędkość potrzebną do dotarcia na orbitę, ale obecnie podróżują po świecie mniej więcej raz na 90 minut lub siedem kilometrów na sekundę. Biegnie na północ aż do Nowego Jorku, Madrytu i Pekinu, a na południe aż do Chile i Nowej Zelandii.

Istnieją obawy, że pocisk może wylądować na zaludnionym obszarze; Ostatni raz rakieta Long March została wystrzelona w maju 2020 roku, Doniesiono, że gruz spadł na wioski na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Prędkość pocisku oznacza, że ​​naukowcy nadal nie wiedzą, kiedy spadnie, ale prawdopodobnie zrobi to przed 10 maja 2021 r.

Czytaj więcej:

Aby być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i funkcjami z Niezależny Zarejestruj się u nas Szeroka gama bezpłatnych biuletynów. Przeglądaj wszystkie bezpłatne e-maile, w których można się zarejestrować Kliknij tutaj

1620427777

Gdzie i kiedy uderza pocisk? Czas potencjalnego wpływu wciąż się zawęża

W miarę zbliżania się zwrotu można dokładnie oszacować, o której godzinie może się zawęzić. Aerospace Corporation przedstawiła swoje najnowsze szacunki z mniejszym oknem.

Mówi się, że powinien trafić w niedzielę rano czasu brytyjskiego. Ale po obu stronach nadal jest duże okno: może to być do 11 godzin przed lub po tym.

Oczywiście oznacza to, że przewidywanie, gdzie może się znajdować, jest naprawdę trudne, ponieważ porusza się tak szybko. Ale oto najnowsze prognozy, które mogą przynajmniej dać ci wskazówkę, co może się wydarzyć.

1620421212

Chiny mówią, że ryzyko jest „bardzo niskie”

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że ryzyko jakichkolwiek szkód jest „niezwykle niskie”. Oto raport Associated Press:

Większość szczątków dużej chińskiej rakiety, która ma ponownie zatonąć w atmosferze w ten weekend, zostanie spalona po ponownym wejściu na pokład i jest mało prawdopodobne, aby spowodowała jakiekolwiek szkody, powiedział w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

W środę wojsko USA poinformowało, że Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych śledzi to, co określiło jako niekontrolowany powrót. Pocisk Long March 5B wystrzelił 29 kwietnia z chińskiej wyspy Hainan, niosąc bezzałogowy statek Tianhe, który będzie zawierał część mieszkalną stałej chińskiej stacji kosmicznej.

Dowództwo kosmiczne USA stwierdziło, że miejsce lądowania pocisku w atmosferze ziemskiej podczas powrotu z kosmosu „można określić tylko w ciągu kilku godzin od jego powrotu do wnętrza”, co ma nastąpić około 8 maja.

Astrofizyk z Harvardu Jonathan McDowell powiedział Reuterowi w tym tygodniu, że istnieje szansa, że ​​część pocisku spadnie na ląd, tak jak miało to miejsce w maju 2020 r., Kiedy na Wybrzeże Kości Słoniowej spadły kawałki innego chińskiego pocisku Long March 5B, powodując szkody dla wielu. Budynki.

Powiedział, że potencjalnie niebezpieczne szczątki prawdopodobnie uciekną przed spaleniem po penetracji atmosfery z prędkością hipersoniczną, ale prawdopodobnie wpadną do morza, biorąc pod uwagę, że 70% świata pokrywają oceany.

Przemawiając w Pekinie, rzecznik MSZ Wang Wenbin powiedział, że Chiny uważnie śledzą powrót pocisku do atmosfery i że większość jego komponentów zostanie spalona po jego powrocie.

„Prawdopodobieństwo, że ten proces spowoduje szkody dla ziemi, jest bardzo niskie” – powiedział.

Andrew Griffin7 maja 2021 godz. 22:00

1620415571

Chińska gazeta broni tajemnicy rakiet, atak USA za „ zdobywanie punktów ”

Twierdzi również, że wiele agencji kosmicznych, nie tylko Chiny, utrzymuje swoje misje w tajemnicy. Chiny znalazły się w ostatnich dniach pod ostrzałem, ponieważ nie ujawniają zbyt wiele na temat lotu lub pocisku, co oznacza, że ​​trudno jest wiedzieć, jak spadnie i co się stanie, gdy to nastąpi.

Mówi – podobnie jak wielu innych – pocisk prawie na pewno będzie bezpieczny i prawdopodobnie wyląduje na morzu. Ale przyjmuje również, że podobny pocisk wylądował w zeszłym roku w domach na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Andrew Griffin7 maja 2021 20:26

1620413799

Obejrzyj pytania i odpowiedzi dotyczące upadku pocisku

Jonathan McDowell jest prawdopodobnie czołowym światowym ekspertem w tym kultowym obecnie segmencie kosmicznym. Zapytaliśmy go o wszystko, co chciała wiedzieć.

Andrew Griffin7 maja 2021 19:56

1620411609

Rosja twierdzi, że monitoruje pocisk – ale nie martw się

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos twierdzi, że śledzi pocisk. Ale nie powinno to zaszkodzić – przynajmniej samej Rosji …

W aktualizacji na jej stronie internetowej czytamy: „Niektóre struktury stopni rakietowych przestaną istnieć w gęstych warstwach atmosfery, ale niektóre niepalne elementy strukturalne mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi”. „W dniach 7-8 maja będzie realna możliwość uderzenia. Taka sytuacja nie zaszkodzi terytorium Federacji Rosyjskiej”.

Andrew Griffin7 maja 2021 19:20

1620396230

Mapa pokazuje potencjalną ścieżkę ponownego wejścia

Najnowsza prognoza firmy Aerospace Corporation jest bardzo podobna do tego, czego się spodziewaliśmy: w niedzielę rano czasu brytyjskiego, ale z oknem około 11 godzin po obu stronach.

Ale ponowne wejście powinno być gdzieś na tej poręcznej mapie.

Andrew Griffin7 maja 2021 15:03

1620394473

Zapytaj eksperta o pocisk

Andrew Griffin7 maja 2021 14:34

1620389712

Europejska Agencja Kosmiczna zapewnia ostateczne prognozy dotyczące powrotu rakiety

Nadeszła ostatnia – i ostatnia – prognoza Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wygląda na to, że ponowne wejście ma nastąpić o godzinie 3.15 UTC. Ale jest okno 9 godzin i 25 minut – co oznacza, że ​​może się to zdarzyć w dowolnym momencie między sobotnim wieczorem a niedzielnym popołudniem.

Z powodu tego dużego okna i dużej prędkości statku kosmicznego niemożliwe jest określenie, gdzie jest ponowne wejście lub gdzie spadła jakakolwiek część ciała. Agencja kosmiczna zauważa, że ​​nawet osiem godzin przed ponownym wejściem na Ziemię wszelkie przewidywania dotyczące lokalizacji mogą dotyczyć nawet „dwóch pierścieni Ziemi”.

Andrew Griffin7 maja 2021 13:15

1620382585

Chiny wystrzeliwują kolejny pocisk

Ostatniej nocy, czasu brytyjskiego, Chiny wystrzeliły w kosmos starszą rakietę, aby umieścić na orbicie kilka satelitów.

Na szczęście Chang Zheng 2C nie będzie leżeć przez dwie dekady, a pocisk jest znacznie mniejszy, więc będzie bezpieczniejszy.

Andrew Griffin7 maja 2021 11:16

1620377627

Przyjazd może zbiegać się z występem Elona Muska w Saturday Night Live – zarówno na miejscu, jak i na czas

Ponieważ rozpocznie się we wczesnych godzinach rannych w niedzielę, w tym oknie odbędzie się Saturday Night Live z Elonem Muskiem. SNL Studios w Nowym Jorku jest w zasięgu, zauważył ekspert Jonathan McDowell.

Wskazał jednak, że jest mało prawdopodobne, by rakieta spadła na plan: wydaje się, że podczas monologu pocisk znajdował się nad południowym Pacyfikiem, jak zauważa.

Andrew Griffin7 maja 2021 09:53