Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unijne grzywny za polski spór o „rządy prawa” przekraczają 160 mln euro

Unijne grzywny za polski spór o „rządy prawa” przekraczają 160 mln euro

Komisja Europejska twierdzi, że kary nałożone na Polskę za odmowę zniesienia kontrowersyjnego mechanizmu dyscyplinarnego dla sędziów przekroczyły 160 mln euro i zostaną obcięte z budżetu UE dla Polski.

Grzywny wynikają z oskarżeń Unii Europejskiej, że konserwatywny rząd Warszawy podważył niezależność sądownictwa i zniósł standardy demokratyczne.

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że pierwsza transza unijnych środków w wysokości 69 mln euro została już odjęta, a kolejne 42 mln euro zostaną odcięte do połowy maja.

W październiku Europejski Trybunał Sprawiedliwości nałożył na Polskę grzywnę mln euro dziennie Za odmowę zawieszenia okręgu Krajowego Sądu Najwyższego, na co złożyła apelacja Bruksela.

Propozycja uchylenia kontrowersyjnej ustawy

Prezydent RP Andrzej Duda Od czasu propozycji ustawy Zlikwidować Izbę Sądu Najwyższego w nadziei na zakończenie sporu.

Jednak zmiany nie zostały jeszcze zaakceptowane przez polskich prawodawców, a obserwatorzy prawni kwestionowali, czy był to tylko proces rebrandingu.

Dla mnie Komisarz ds. Sprawiedliwości Unii Europejskiej Didier Reynders: „Fakt, że wydaje się, że istnieje impet w kierunku reformy systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, jest pozytywnym krokiem”. Jednak to, co jest ostatecznie ważne, to zakres, w jakim ustawodawstwo … spełnia wymagania określone przez Trybunał Sprawiedliwości”.

Kary za produkcję „brudnego węgla”

Polska została również ukarana kolejną grzywną przez Unię Europejską za odmowę zamknięcia kopalni węgla.

Unia Europejska nałożyła we wrześniu zeszłego roku grzywnę w wysokości 500 000 euro dziennie za odmowę wykonania nakazu Zamknij jej Turowa . mój Produkcja węgla brunatnego lub brunatnego.

Sąsiedzi Polski, Czechy i Niemcy, skarżyli się na szkody środowiskowe spowodowane przez kopalnię, w tym na zanieczyszczenie wód gruntowych, a także pył i hałas.

Przeczytaj także: