Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

UNICEF ECARO Humanitarian Situation Report (Reakcja na Uchodźców Ukrainy) nr.  16: 24 sierpnia do 06 września 2022 – Polska

UNICEF ECARO Humanitarian Situation Report (Reakcja na Uchodźców Ukrainy) nr. 16: 24 sierpnia do 06 września 2022 – Polska

Spinki do mankietów

Przegląd najważniejszych wydarzeń

  • Na dzień 30 sierpnia w całej Europie zarejestrowanych było ponad 7 milionów uchodźców z Ukrainy, a 4 miliony zarejestrowanych w ramach tymczasowych lub podobnych krajowych programów ochrony.

  • 39 UNICEF-UNHCR Blue Dots działa obecnie w siedmiu krajach.*

W okresie sprawozdawczym:

  • 10 445 rodzin (22 588 osób) w Republice Słowackiej jest objętych zapomogą pieniężną UNICEF.

  • 29 516 dzieci i opiekunów otrzymało w Polsce wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego i psychospołecznego.

  • 15 919 Ukraińców (13 225 dzieci) było wspieranych przez harcerzy w 9 krajach.

  • Do 5266 osób w Mołdawii dotarły krytyczne produkty do prania.

  • Prawie 4000 kobiet i dzieci skorzystało z podstawowej opieki zdrowotnej, w tym ze szczepień, a ponad 3000 dzieci otrzymało spersonalizowane materiały edukacyjne w Rumunii.

  • Apel UNICEF o HAC jest dostosowywany w celu odzwierciedlenia dodatkowych potrzeb, w tym planowania zimowego, powrotu do szkoły i planowania awaryjnego, w koordynacji z bieżącymi potrzebami wsparcia dla dzieci uchodźców i ich rodzin w Europie oraz trwającą restrukturyzacją Regionalnego Programu Przesiedlania Uchodźców. Wsparcie krajowe może wzrosnąć w krajach z nową liczbą spraw i przepływem wtórnym. Zmieniony HAC zostanie opublikowany we wrześniu.

Sytuacja w liczbach

Na dzień 24 lutego 2022 r. w Europie zarejestrowano 7 007 381 milionów indywidualnych uchodźców z Ukrainy.
(UNHCR)

2 225 000 dzieci potrzebujących pomocy humanitarnej
(UNICEF HAC kwiecień 2022)

Oczekuje się, że odpowiedź UNICEF dotrze do 1 170 000 dzieci w krajach przyjmujących uchodźców.
(UNICEF HAC kwiecień 2022)

Przegląd finansowania regionalnego i partnerstwa

Od 4 września UNICEF otrzymał w odpowiedzi 368,3 mln USD, z czego 59 procent to nieprzydzielone środki otrzymane w ramach Filaru 2 2022 – Refugee Response. Akcja Humanitarna na rzecz Ukrainy i Dzieci Uchodźców (HAC). Ponieważ wojna nadal ma niszczący wpływ na dzieci i rodziny na Ukrainie i poza nią, istnieje potrzeba potraktowania priorytetowo potrzeb dzieci uchodźców i ich rodzin w całej Europie. Apel UNICEF o HAC został odpowiednio zrewidowany, aby odzwierciedlić dodatkowe potrzeby finansowe na wsparcie działań rządowych w krajach przyjmujących związanych z zimą, obecną restrukturyzacją Regionalnego Programu Przesiedlania Uchodźców, powrotu do nauki i planowania awaryjnego dla nowych możliwości. spraw oraz wsparcie dla krajów sąsiednich i krajów o wtórnym ruchu do końca roku. Zmieniony HAC zostanie opublikowany we wrześniu.

READ  Izraelska firma Elbit Systems dostarczy Polsce symulatory misji F-16

Terminowe i szczodre zaangażowanie interesariuszy z sektora publicznego ma kluczowe znaczenie dla tej inicjatywy. Szczególne uznanie otrzymują Austria, Komisja Europejska, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Islandia, Japonia, Liechtenstein, Luksemburg, Łotwa, Norwegia, Republika Korei, Szwecja, Serbia, Słowacja, Hiszpania, Tajlandia i Stany Zjednoczone. W Stanach.

Trwające kampanie zbierania funduszy za pośrednictwem Zespołów Narodowych i Biur Krajowych UNICEF przyniosły 87 procent elastycznego wsparcia ze strony sektora prywatnego, w tym partnerów korporacyjnych, fundacji, partnerów charytatywnych i darczyńców indywidualnych, przy czym faktyczne środki zostały już wypłacone Ukrainie i krajom przyjmującym uchodźców w wysokości 645,697 mln USD. Wsparcie sektora prywatnego jest bezprecedensowe dzięki darowiznom otrzymanym od dużej bazy ponad 761 firm, 219 partnerów charytatywnych, 125 fundacji i darczyńców indywidualnych w 24 krajach. Niektórzy z głównych darczyńców i partnerów z sektora prywatnego, którzy wnieśli znaczący wkład, to m.in. Dmitrij Muratow, który przekazał dochody ze sprzedaży Pokojowej Nagrody Nobla 2021, Novo Nordisk, Fontan, Pandora, William Demand Foundation, Equinor, Ericsson, H&M, Marks. oraz Spencer, JP Morgan, Philips, Capgemini, Visa International, Lego Foundation, AXA, Hitachi, Heartland, Formuła 1, Daiichi Sank, United Internet, Action, Ericsson, BMW, Daimler Trucks, Mercedes-Benz Grand Prix i Olam Group, S H.O. Do partnerów należą Akelius Foundation, Aeon Corporate Limited i Coop Deli Consumer Cooperative Union, Lund Trust, Apple, Google, ING, Louis Vuitton, ING, Toyota, PWC, EY, Heartland, Ikea, Nokia, UBS i Optimus Foundation.

UNICEF ściśle współpracuje z UNHCR, innymi agencjami ONZ i partnerami humanitarnymi, aby zintensyfikować swoją wielosektorową reakcję. W Europie i Azji Środkowej UNICEF wykorzystuje nawiązane partnerstwa poprzez długoterminowe programy krajowe, relacje z rządami i silną sieć zespołów narodowych. UNICEF kontynuuje współpracę z rządami krajowymi, rozwija bliskie więzi z władzami miejskimi, współpracuje z organizacjami pozarządowymi (NGO) i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego (CSO) oraz rozwija nowe relacje między krajami z kluczowymi sieciami, takimi jak Światowa Organizacja. Światowy Ruch Skautowy (WOSM) obejmuje Polskę, Węgry, Mołdawię, Rumunię, Słowację, Czechy, Litwę, Łotwę i Ukrainę.

READ  Polska po raz pierwszy publikuje dane na temat tysięcy „wypychań” migrantów na białoruską granicę