Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska zgadza się na ustalenie pułapu cen rosyjskiej ropy po zielonym świetle dla Polski

Ambasador Polski przy Unii Europejskiej, Andrzej Sados, powiedział w piątek, że Polska zgodziła się na unijną umowę dotyczącą limitu 60 dolarów za baryłkę rosyjskiej ropy morskiej, co pozwala UE na formalne zatwierdzenie umowy w weekend.

Warszawa wyraziła zgodę na transakcję w celu zbadania mechanizmu dostosowawczego w celu utrzymania pułapu poniżej ceny rynkowej – nalegając w negocjacjach, aby pułap był jak najniższy, aby obniżyć przychody do Rosja limit MoskwaMożliwość jej sfinansowania wojna w Ukraina.

Sados powiedział, że mechanizm ostatecznej transakcji utrzyma pułap cenowy 5% poniżej ceny rynkowej.

Pułap cenowy, pomysł G7, ma na celu zmniejszenie dochodów Rosji ze sprzedaży ropy, zapobiegając jednocześnie wzrostowi światowych cen ropy po wejściu w życie 5 grudnia unijnego zakazu importu rosyjskiej ropy.

Po zatwierdzeniu przez Polskę w piątek, UE uruchomiła pisemną procedurę dla wszystkich 27 krajów UE w celu formalnego zielonego światła dla umowy, której szczegóły zostaną opublikowane w niedzielę w Przeglądzie Prawnym UE.

Pułap cenowy G7 pozwoliłby krajom spoza UE na dalszy import rosyjskiej ropy drogą morską, ale uniemożliwiłby firmom żeglugowym, ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym obsługę przesyłek rosyjskiej ropy na całym świecie, chyba że zostaną one sprzedane poniżej pułapu cenowego. .

Ponieważ największe światowe firmy żeglugowe i ubezpieczeniowe są zlokalizowane w krajach G7, pułap cenowy bardzo utrudniłby Moskwie sprzedaż ropy po wyższej cenie.

Więcej informacji na stronie France 24 English

Przeczytaj także:
Zastępca sekretarza skarbu USA powiedział, że sankcje nałożone na Rosję „przynoszą rezultaty”
Rosyjski minister ds. ropy „spada na śmierć z okna szpitala” w Moskwie
Rosyjska gospodarka słabnie w obliczu sankcji – ale czy to potrwa?