Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska zagłosowała za przywróceniem wymiennych baterii do telefonów

Unia Europejska zagłosowała za przywróceniem wymiennych baterii do telefonów

dlaczego to ma znaczenie: To, co stare, jest znowu nowe, przynajmniej w Unii Europejskiej. Parlament Europejski niedawno głosował za przyjęciem nowych przepisów, które zmienią cały cykl życia baterii, od projektu do końca życia, co obejmuje ważne zastrzeżenia dla użytkowników smartfonów.

Wśród wielu zmian nowa zasady Baterie w urządzeniach konsumenckich, takich jak smartfony, wymagają łatwego wyjmowania i wymiany. Nie dzieje się tak dzisiaj w przypadku większości telefonów, ale nie zawsze tak było.

We wczesnych latach telefonów komórkowych (takich jak Nokia 5190, Nokia 3310, Motorola Razr V3 i Palm Treo 700p) wymiana baterii trwała zaledwie kilka sekund. Technologia ładowania nie była tak szybka i nie było niczym niezwykłym noszenie zapasowego zestawu baterii do wymiany, gdy główna bateria była na wyczerpaniu.

Większość akumulatorów stanowiła samodzielne jednostki modułowe, które można było wymienić, zwalniając zatrzask i wysuwając go, podobnie jak akumulatory stosowane obecnie w elektronarzędziach bezprzewodowych. W przypadku telefonów z bateriami „wewnątrz” wystarczy zdjąć tylną pokrywę urządzenia, wyjąć baterię, włożyć nową baterię i ponownie włączyć przycisk.

Ostatecznie producenci odeszli od łatwych do wymiany baterii na rzecz „zamkniętych” telefonów o bardziej eleganckim wyglądzie. Wielu konsumentów głośno mówiło o zmianie, ale z czasem większość zaakceptowała ją jako nową normę i przeszła dalej. Nowe przepisy UE mogą zmusić producentów do otwarcia podręczników historii w poszukiwaniu pomysłów, jak iść naprzód.

To nie pierwszy raz, kiedy Unia Europejska prosi o ponowne przemyślenie. W ubiegłym roku Unia Europejska wyznaczyła termin 28 grudnia 2024 r., aby telefony i inne małe urządzenia elektroniczne miały port USB-C do ładowania. Jest to problem dla Apple, biorąc pod uwagę, że iPhone korzysta z zastrzeżonego portu Lightning. Apple już potwierdziło, że będzie przestrzegać mandatu, co oznacza, że ​​możemy zobaczyć tegoroczną partię nowych iPhone’ów z USB-C (lub przynajmniej przyszłorocznych iPhone’ów) – przynajmniej w UE.

READ  Niespodzianka! SpongeBob: Krusty Cook-Off właśnie pojawił się na konsoli Nintendo Switch

Źródło obrazu: David BallouI Tyler Lastović