Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska wzywa Polskę, Węgry i Słowację do zajęcia konstruktywnego stanowiska w sprawie ukraińskiego zboża

Unia Europejska wzywa Polskę, Węgry i Słowację do zajęcia konstruktywnego stanowiska w sprawie ukraińskiego zboża

BRUKSELA (Reuters) – Komisja Europejska wezwała w niedzielę Polskę, Węgry i Słowację do konstruktywnego podejścia po tym, jak jednostronnie ogłosiły, że będą kontynuować zakaz importu zbóż z Ukrainy pomimo decyzji Komisji o zniesieniu embargo.

Rzeczniczka Komisji powiedziała: „Jesteśmy świadomi zapowiedzi niektórych państw członkowskich dotyczących środków jednostronnych. Teraz ważne jest, aby wszystkie kraje pracowały w duchu kompromisu i konstruktywnie się angażowały”.

Ukraina była jednym z największych eksporterów zbóż na świecie, zanim rosyjska inwazja w 2022 r. ograniczyła jej zdolność do wysyłania produktów rolnych na rynki światowe przez porty Morza Czarnego. Od tego czasu ukraińscy rolnicy polegają na eksporcie zboża przez sąsiednie kraje.

Jednak napływ zbóż i nasion oleistych do krajów sąsiednich wpłynął na dochody lokalnych rolników i doprowadził do tego, że rządy wprowadziły zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy.

Unia Europejska interweniowała w maju, aby uniemożliwić poszczególnym krajom jednostronne działanie i nałożyła własny zakaz importu z Ukrainy do krajów sąsiadujących. Na mocy unijnego zakazu Ukraina mogła eksportować przez te kraje pod warunkiem, że produkty zostaną sprzedane gdzie indziej.

Unia Europejska pozwoliła na wygaśnięcie tego zakazu w piątek po tym, jak Ukraina zobowiązała się do podjęcia działań w celu zaostrzenia kontroli eksportu do krajów sąsiednich.

Sprawa jest szczególnie drażliwa w Polsce, która stoi w obliczu październikowych wyborów i gdzie rolnicy stanowią kluczowy elektorat rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość.

Polska, Słowacja i Węgry ogłosiły w piątek, że pomimo decyzji Komisji utrzymają ograniczenia w imporcie ukraińskiego zboża.

„Obecnie skupiamy się na wdrożeniu właśnie ogłoszonego nowego systemu i zapewnieniu jego powodzenia” – powiedziała rzeczniczka Komisji, dodając, że poniedziałkowe spotkanie z przedstawicielami wszystkich zainteresowanych krajów UE będzie okazją do dalszego omówienia tej kwestii.

(Reportaż: Jan Stropczewski; redakcja: Christina Fincher)