Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska wspólnie kupuje gaz, aby powstrzymać gwałtownie rosnące ceny, ponieważ Stany Zjednoczone oferują LNG

Unia Europejska wspólnie kupuje gaz, aby powstrzymać gwałtownie rosnące ceny, ponieważ Stany Zjednoczone oferują LNG

Przywódcy Unii Europejskiej zobowiązali się wspólnie kupować duże ilości gazu ziemnego i zrewidować rolę paliwa w ustalaniu cen energii elektrycznej w ramach planów ochrony europejskich konsumentów przed rosnącymi kosztami energii.

Decyzja została podjęta w Szczyt w Brukseli Niemcy ujawniły szybkie cele zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii, a Stany Zjednoczone opracowały plany przekierowania gazu do Europy. Zachodni sojusznicy wzmagają wysiłki na rzecz przekształcenia globalnych rynków energetycznych i ukarania Moskwy za wojnę na Ukrainie.

„Zamiast przebijać się i podnosić ceny, połączymy naszą siłę nabywczą” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Jednak analitycy kwestionują, czy blok 27 państw jest wystarczająco duży, aby dyktować międzynarodowe ceny gazu. System będzie dobrowolny.

Komisja zbada również, w jaki sposób zreformować rynek energii elektrycznej, co jest głównym żądaniem wielu krajów. Ceny energii elektrycznej są generalnie określane przez cenę gazu, najdroższego paliwa wymaganego do zaspokojenia popytu.

Do maja przedstawi propozycje, które mogą również obejmować środki takie jak ograniczenie cen, czemu sprzeciwiają się Niemcy, Holandia i inne kraje.

Von der Leyen powiedział, że Hiszpania i Portugalia mogą interweniować w celu obniżenia cen energii natychmiast po zaciekłej kampanii prowadzonej przez ich rządy.

Pedro Sanchez, premier Hiszpanii, skutecznie walczył Aby móc ustalać ceny, należy w pewnym momencie wyjść z hali szczytowej, co skutkuje półgodzinną przerwą. Oba kraje argumentują, że są w dużej mierze odcięte od szerszego unijnego rynku energetycznego z niewielką liczbą połączeń międzysystemowych z Francją, więc ich działania nie wpłyną na ceny w innych krajach.

„Możemy wprowadzić nadzwyczajne środki w celu obniżenia cen dla konsumentów i przedsiębiorstw” – powiedział Sanchez.

Podczas gdy Europa szuka alternatywnych dostawców, Stany Zjednoczone zapowiedziały, że będą dążyć do dostarczenia w tym roku co najmniej 15 miliardów metrów sześciennych dodatkowego LNG do Unii Europejskiej wraz z innymi producentami, co zostało ogłoszone w drugim pełnym dniu prezydenta USA. Joe Biden krótka wycieczka do Europy.

READ  Zełenski oddaje cześć Polakom zabitym przez Ukraińców w pogromie wołyńskim podczas II wojny światowej

Berlin zobowiązał się do rezygnacji z rosyjskiego gazu do połowy 2024 r. i zadeklarował, że do końca tego roku zamierza „praktycznie uniezależnić się” od rosyjskiej ropy.

Cele w zakresie dostaw energii, ogłoszone przez niemieckiego ministra gospodarki Roberta Habecka, podkreślił, że największa gospodarka Europy stała się kluczowa dla wysiłków na rzecz zmniejszenia narażenia na kontakt z Rosją pomimo obaw o skutki uboczne dla konsumentów.

Habek powiedział, że do lata 2024 r. kraj może być „niezależny od rosyjskiego gazu prawie w niewielkim stopniu”. W dokumencie ministerstwa stwierdzono, że do tego czasu możliwe jest zmniejszenie zużycia rosyjskiego gazu do zaledwie 10 procent.

Ministerstwo zapowiedziało, że do końca lata zmniejszy swoją zależność od rosyjskiej ropy o połowę, a do końca 2022 roku zbliży się do zakończenia tej zależności. Dodał, że Niemcy również dążą do zlikwidowania zapotrzebowania na rosyjski węgiel do jesieni tego roku. . ogólny.

Von der Leyen powiedziała, że ​​zaangażowanie USA w LNG, które potwierdziło raport Według Financial Times w czwartek, w ciągu kilku lat osiągnie 50 miliardów metrów sześciennych rocznie.

W ubiegłym roku Unia Europejska otrzymała ze Stanów Zjednoczonych około 22 miliardów metrów sześciennych.

Unia Europejska pospiesznie dąży do jak najszybszego wycofania się z uzależnienia od rosyjskiego gazu, ropy i węgla, a Bruksela chce zmniejszyć import rosyjskiego gazu o dwie trzecie do końca roku.

biuletyn dwa razy w tygodniu

Energia jest niezbędnym biznesem świata, a źródłem energii jest jej biuletyn. W każdy wtorek i czwartek, prosto na twoją skrzynkę odbiorczą, Source Energy przynosi najważniejsze wiadomości, przyszłościowe analizy i wewnętrzną inteligencję. Rejestracja tutaj.

„Te kroki zwiększą bezpieczeństwo energetyczne, ekonomiczne i narodowe” – powiedział Biden w piątek. Wiem, że wyeliminowanie rosyjskiego gazu będzie kosztować Europę. Ale nie jest to właściwe z etycznego punktu widzenia; Postawi nas na znacznie silniejszym fundamencie strategicznym”.

READ  Li Qiang: Chiny wybierają sojusznika Xi Jinpinga na premiera

W Niemczech Habeck powiedział, że kraj jest na końcowym etapie negocjacji w celu zabezpieczenia trzech pływających jednostek regazyfikacji gazu do gazu, które są statkami, które mogą regazować LNG. Powiedział, że firmy energetyczne Uniper i RWE mają możliwość wykorzystania jednostek w imieniu rządu niemieckiego. Ministerstwo podało, że trzy bloki będą dostarczać rocznie 27 mld metrów sześciennych gazu.

Habek powiedział, że od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę rząd zmniejszył swoją zależność od importu węgla z Rosji z 50 do 25 procent, ropy naftowej z 35 do 25 procent i gazu z 55 do 40 procent.

Ta historia została zmodyfikowana, aby odzwierciedlić fakt, że niemieckie Ministerstwo Gospodarki błędnie podało jednostkę miary mocy regazyfikacyjnej.