Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska rozważa sposoby rozwiązania umowy leasingu samolotów dla białoruskich linii lotniczych |  Praca

Unia Europejska rozważa sposoby rozwiązania umowy leasingu samolotów dla białoruskich linii lotniczych | Praca

W poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej omówili sposoby powstrzymania nielegalnej imigracji do 27 państw z sąsiedniej Białorusi, w tym uniemożliwienia firmom dzierżawienia samolotów białoruskim liniom lotniczym Belavia.

Unia Europejska oskarżyła rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o ułatwianie imigracji do bloku w odwecie za sankcje UE. Tysiące imigrantów ściągano na Białoruś na podstawie wiz turystycznych i zachęcano do przekraczania granic Polski, Litwy iw mniejszym stopniu Łotwy – wszystkich krajów UE graniczących z Białorusią.

Po spotkaniu szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell powiedział, że blok jest gotowy do przyjęcia sankcji wobec Belavii.

„Wykorzystywanie imigrantów do celów politycznych jest niedopuszczalne” – powiedział Borrell.

Liczba imigrantów zaczęła rosnąć rok temu po tym, jak Unia Europejska nałożyła sankcje na rząd Łukaszenki w związku z wyborami prezydenckimi w sierpniu 2020 r., które Zachód uważa za sfałszowane, oraz rozprawami ze strony bezpieczeństwa wobec białoruskiej opozycji i pokojowych demonstrantów.

„Chociaż sytuacja wydaje się być pod kontrolą, przepływy tak naprawdę nie maleją” – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrieleus Landsbergis. „Jakich narzędzi muszą lub mogą użyć kraje takie jak Litwa, Łotwa i Polska, aby powstrzymać migrację zbrojną do UE?”

Landsbergis powiedział, że UE musi znaleźć skuteczny sposób na zatrzymanie nowych lotów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu do Mińska.

Unia Europejska podjęła pewne sprawdzone kroki: wstrzymanie lotów z Iraku, wstrzymanie lotów z Jordanii i Libanu. Ale otwieranych jest wiele nowych lotów do Mińska ”.

Landsbergis domagał się sankcji wobec Łukaszenki za wykorzystywanie bezbronnych ludzi i przeciwko Belavii. Wezwał także blok do wysłania jasnego komunikatu firmom przewożącym ludzi na Białoruś z zamiarem migracji, że znajdują się na radarze UE.

Borrell powiedział, że istnieje „długa lista krajów”, z których ludzie przylatują do Mińska liniami lotniczymi innymi niż Belavia, i powiedział, że Unia Europejska skontaktuje się z nimi wszystkimi w celu zmniejszenia liczby.

READ  Polski deweloper organizuje spotkanie łańcucha dostaw dla projektu morskiej energetyki wiatrowej o mocy 1,2 GW

Minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney, którego kraj jest centrum leasingu samolotów, powiedział, że jest otwarty na nową rundę sankcji wymierzoną w osoby na Białorusi. Jednak Coveney upierał się, że zakończenie istniejących umów najmu może być trudne z prawnego punktu widzenia.

Coveney powiedział: „To, w jaki sposób faktycznie zwiększamy presję poprzez sankcje, jest czymś, na co Irlandia jest bardzo otwarta. Myślę jednak, że rozróżnimy również sankcje, które nie będą wiązać się z większą presją lub, w przyszłości, leasingiem samolotów do Belavii, w przeciwieństwie do istniejące umowy w miejscu, w którym istnieją zobowiązania prawne.”

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas powiedział, że Łukaszenka „jest niczym innym jak szefem państwowego kręgu przemytu ludzi i nie jesteśmy już gotowi, aby firmy, takie jak linie lotnicze, również zarabiały na sprowadzaniu uchodźców do Niemiec lub do krajów europejskich ”.

Osobno w Berlinie rzecznik kanclerz Niemiec Angeli Merkel Steffen Seibert powiedział, że od sierpnia Niemcy zaobserwowały wzrost nielegalnego wjazdu wzdłuż granicy niemiecko-polskiej i że minister spraw wewnętrznych tego kraju przedstawi różne możliwości odpowiedzi na ten problem podczas środowego gabinetu. spotkanie. Rzeczniczka niemieckiego MSW Alina Fick powiedziała, że ​​od sierpnia z Polski zarejestrowano około 4500 nielegalnych wjazdów.

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.