Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska nakłada sankcje na Romana Abramowicza w nowym ruchu przeciwko Rosji |  Unia Europejska

Unia Europejska nakłada sankcje na Romana Abramowicza w nowym ruchu przeciwko Rosji | Unia Europejska

Unia Europejska nałożyła sankcje na prezydenta Protestująca przeciwko wojnie Marina Ovsyannikova Na rosyjskim Channel One razem z właścicielem klubu Chelsea Romanem Abramowiczem o jego „bardzo dobrych stosunkach z Władimirem Putinem”.

Konstantin Ernst, dyrektor naczelny kontrolowanego przez państwo kanału telewizyjnego i właściciel Chelsea Football Club, jest jedną z 15 osób, które niedawno znalazły się na celowniku Unii Europejskiej.

Oprócz rozszerzonej listy osób objętych zamrożeniem aktywów i zakazem podróżowania, która zostanie opublikowana we wtorek, UE zakazuje również inwestycji w rosyjski sektor energetyczny, a także eksportu gotowych wyrobów stalowych i większości dóbr luksusowych, takich jak klejnoty , odzież i dywany o łącznej wartości ponad 300 EUR (252 GBP) oraz samochody o wartości ponad 50 000 EUR.

Obowiązuje również całkowity zakaz transakcji z dziewięcioma rosyjskimi przedsiębiorstwami państwowymi, a Unia Europejska zakazała wystawiania ratingu państwa i jego firm przez agencje ratingowe.

Bruksela poczyniła godne uwagi wysiłki, aby wywrzeć presję na osoby i podmioty, które pomogły Putinowi w rozpowszechnianiu jego przesłania o inwazji Ukraina.

RT i Sputnik zostały już objęte zakazem nadawania w 27 państwach członkowskich, a umieszczenie Ernsta i prezentera Artema Scheinina na unijnej liście zwiększyło napięcie po tym, jak jego kolega protestował w poniedziałek wieczorem.

Owsiannikowa, redaktorka Channel One, weszła na żywo na stronę internetową wieczornych wiadomości, krzycząc: „Stop wojnie. Nie dla wojny”. Miała też przy sobie tabliczkę z napisem: „Nie wierz propagandzie. Kłamią ty tutaj.” Podpisano w języku angielskim: „Ross Against War”.

Została aresztowana, a jej miejsce pobytu nie jest znane.

Tekst prawny UE dotyczący czwartej rundy sankcji opisuje Ernsta jako „odpowiedzialnego za organizowanie i rozpowszechnianie antyukraińskiej propagandy przez władze rosyjskie”.

Zaznacza, że ​​„otrzymał też najwyższe odznaczenia państwowe, w tym ordery za zasługi dla Ojczyzny, Order Przyjaźni, listy z podziękowaniami oraz nagrody od rządu i Prezydenta Federacji Rosyjskiej, a także medal” dla uczestnik operacji wojskowej w Syrii”.

READ  Wiadomości na żywo: Samsung Electronics szacuje, że zysk w czwartym kwartale wzrósł o 52,5% dzięki odbiciu popytu na chipy

Shenin, który pracował u boku Owsiannikowej, jest podobno „rosyjskim promotorem i prezenterem talk show Wremia Inkaszet („Czas pokaże”) w kontrolowanym przez państwo Channel One.

W tekście czytamy: „Wypowiadał się za bezprawną aneksją Krymu i uznaniem niepodległości tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. W transmisji na żywo Shenin propaguje nienawiść etniczną między Ukraińcami a Rosjanami, zaprzecza integralność terytorialną Ukrainy i oczernia przeciwników Putina w Rosji.”

„Mówiąc o 24 lutego 2022 r., dniu niesprowokowanej totalnej agresji militarnej Rosji na Ukrainę, Scheinin stwierdził, że rosyjska operacja na Ukrainie była nieunikniona i miała na celu zmuszenie władz ukraińskich do utrzymania pokoju”.

Na liście znalazł się również Tigran Khodavirdian, dyrektor generalny Yandex, rosyjskojęzycznej wyszukiwarki i portalu.

Były szef wiadomości Yandex, Lew Gershenzon, oskarżył firmę na początku tego miesiąca o bycie „kluczowym elementem ukrywania informacji” przed Rosjanami o wojnie na Ukrainie.

Według Unii Europejskiej firma „ostrzegała rosyjskich użytkowników szukających wiadomości o Ukrainie w swojej wyszukiwarce przed nierzetelnymi informacjami w Internecie, po tym, jak rosyjski rząd zagroził rosyjskim mediom tym, co publikuje”.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

Josep Borrell, szef spraw zagranicznych UE, powiedział: „Ponieważ prezydent Putin kontynuuje wojnę z narodem ukraińskim, tak samo jest z naszą determinacją, by wesprzeć Ukrainę i zablokować finansowanie mechanizmu wojennego Kremla.

Ten czwarty pakiet sankcji jest kolejnym poważnym ciosem w bazę gospodarczą i logistyczną, na której polegała Rosja podczas inwazji na Ukrainę. Celem sankcji jest powstrzymanie przez prezydenta Putina tej nieludzkiej i absurdalnej wojny”.

Więcej szczegółów na temat sankcji UE zostanie opublikowanych w The Journal of the Unia Europejska później we wtorek.