Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska na krawędzi przepaści: „żałoba” Szwecji po Brexicie „może szybko przekształcić się” w rozwód | Świat | Aktualności

Napięcia w bloku nadal rosną, chociaż wydaje się, że Bruksela kontroluje obecnie swoją szczepionkę. Statystyki za maj pokazują, że ponad 20 procent populacji w państwach członkowskich otrzymało szczepionkę, a Malta jest liderem, a połowa jej obywateli otrzymuje szczepionkę. Nie powstrzymało to jednak eskalacji sceptycyzmu w Europie w całej Unii Europejskiej, przy wspomnieniach Komisji Europejskiej – kierowanej przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen – i jej traktowaniu pandemii wciąż świeżo w pamięci niektórych ludzi.

Rozpoczęcie wdrażania zagroziło stosunkom dyplomatycznym z takimi krajami, jak Wielka Brytania i Australia, ze względu na spór o to, czy szczepionki wyprodukowane w bloku powinny zostać wprowadzone, zanim państwa członkowskie otrzymają swoją część szczepionki.

Podczas gdy Unia Europejska walczyła o nadążanie za popytem, ​​Wielka Brytania wydawała się rozwijać z dala od kajdan Brukseli – Wielka Brytania była w stanie sfinansować i zamówić tyle szczepionek, ile chce.

Podejście Wielkiej Brytanii do podejmowania wszelkich starań we wczesnych dniach wprowadzania szczepionek było dalekie od Unii Europejskiej, co zajęło więcej czasu, aby zapewnić finansowanie firmom farmaceutycznym i kupować ciosy.

To doprowadziło niektórych do pytania, czy inne państwa członkowskie powinny pozostać w bloku.

Bezpośrednio po Brexicie w 2016 roku David Wimmer – europejski członek Young Professionals in Foreign Policy – wyjaśnił, w jaki sposób i dlaczego Szwecja może być obok podążania ścieżką Wielkiej Brytanii.

Wskazał, że projekt europejski „przez długi czas cierpiał z powodu podwójnych zadań integracji państw w ponadnarodową jednostkę federalną i zjednoczenia całego kontynentu europejskiego”.

W swoim liście dyplomatycznym Wimmer pisze: „Ekspansja Wielkiej Brytanii i krajów Europy Północnej i Wschodniej wskazuje, że państwa założycielskie wolą projekt paneuropejski niż pełną integrację.

Tylko w: Unia Europejska jest na krawędzi przepaści: Szwecja zażądała skorzystania ze „złotej okazji” umowy z Wielką Brytanią

READ  Podejrzana Anne Frank nazwała zdradę przez badaczy po nowym śledztwie | wiadomości ze świata

Szwecja i Wielka Brytania zawsze łączyły silną przyjaźń w ramach bloku, a raporty pokazują, że w latach 2009-2015 oba kraje razem oddały 88 procent głosów.

Kraje z powodzeniem doprowadziły również do bezprecedensowego kosztu zabezpieczenia pierwszego w historii cięcia budżetu Unii Europejskiej w 2013 r.

Komitet wpływowych komentatorów i polityków zarekomendował te obawy o wystąpienie Szwecji z Unii Europejskiej i wezwał północne mocarstwa w Danii i Sztokholmie do zerwania więzi z blokiem.

Mark Brolin, Jean-Eric Gustafsson, Hill Hagenau, Ula Klotzer i Erna Bjarnadottir – ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii – są współautorami opinii, w której nakreślono również, w jaki sposób Unia Europejska zwróci się przeciwko wyborcom krytycznym wobec bloku.

Powiedzieli, że „z powodu rosnącej podejrzliwości wyborców wobec Unii Europejskiej w wielu państwach członkowskich panuje niestabilność polityczna”.

Komitet zauważył, że istnieje również „rosnące tarcie” między państwami członkowskimi, które mają „niezgodne cele” w ramach Unii Europejskiej.

W artykule opublikowanym w Aftonbladet w 2017 r. Kontynuowano: „W ten sposób tzw. Koniec pokoju stał się źródłem sporu.

„Debata publiczna jest bardziej ograniczona niż kiedykolwiek od czasu przemian demokratycznych, sposób traktowania krytyków Unii Europejskiej wydaje się wyznaczać niskie standardy moralne.

„A ludzie?” Rzecznicy Unii Europejskiej wystawili wyborcom najwyższą ocenę, popierając Unię.

Teraz, kiedy elektorat jest pomieszany ze sceptycyzmem, duża część Europejczyków jest opisywana jako ograniczonych, staromodnych, zdystansowanych lub będących w sile „ciemnych sił”.