Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska krytykuje Polskę i Węgry za wprowadzenie zakazu zbóż na Ukrainie

Unia Europejska krytykuje Polskę i Węgry za wprowadzenie zakazu zbóż na Ukrainie

HISTORIA: Polska i Węgry zakazały importu zboża i innej żywności z Ukrainy, aby chronić swoich rolników.

Rzecznik Komisji Europejskiej w niedzielę (16 kwietnia) potępił, cytuję, „niedopuszczalne” jednostronne działania obu państw członkowskich w sprawie wymiany handlowej.

Rosyjska inwazja na Ukrainę w zeszłym roku zamknęła niektóre porty Morza Czarnego, pozostawiając duże ilości ukraińskiego zboża, tańszego niż produkowane w Unii Europejskiej, w krajach Europy Środkowej z powodu wąskich gardeł logistycznych.

Doprowadziło to do załamania cen i sprzedaży dla lokalnych rolników, co rozzłościło rządzącą w Polsce nacjonalistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość – która ma dużą bazę poparcia dla obszarów wiejskich – w roku wyborczym.

W niedzielę minister rozwoju i technologii poinformował, że polski zakaz, który wszedł w życie w sobotę wieczorem (15 kwietnia), będzie dotyczył także tranzytu tych produktów przez kraj.

Rząd węgierskiego premiera Viktora Orbana poszedł w jego ślady, ale nie powiedział, kiedy zakaz wejdzie w życie.

Kijów powiedział, że polski zakaz jest sprzeczny z umowami dwustronnymi i wezwał do rozmów w celu rozwiązania problemu.

Ukraina eksportuje większość swoich towarów rolnych, zwłaszcza zboża, przez swoje porty nad Morzem Czarnym, które zostały zniesione w lipcu na mocy porozumienia między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ.

READ  Były polski redaktor wygrywa Grand Prix Hiszpanii