Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Unia Europejska czyni Ukrainę kandydatem do członkostwa |  Wiadomości, sport, praca

Unia Europejska czyni Ukrainę kandydatem do członkostwa | Wiadomości, sport, praca

Podczas demonstracji przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli, czwartek, 23 czerwca 2022 r., proukraińscy protestujący stoją trzymając transparenty i flagi. Oczekuje się, że przywódcy Unii Europejskiej zatwierdzą w czwartek wniosek o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE, jako długofalowego pierwszego krok w kierunku członkostwa. (AP Photo/Olivier Matthys)

Bruksela (AFP) – Unia Europejska uzgodniła w czwartek, że postawi Ukrainę na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej, pracując z niezwykłą szybkością i jednością, aby odciągnąć nękany kraj od wpływów Rosji i ściślej związać go z Zachodem.

Podczas spotkania w Brukseli przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej zmobilizowali jednogłośną zgodę na przyznanie Ukrainie statusu kandydata. Rozpoczyna się proces członkostwa, który może trwać lata, a nawet dekady.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze swoją wdzięczność i oświadczył: „Przyszłość Ukrainy jest w Unii Europejskiej”.

„To zwycięstwo. Czekaliśmy 120 dni i 30 lat”, powiedział na Instagramie, odnosząc się do czasu trwania wojny i dziesięcioleci, które minęły od uzyskania przez Ukrainę niepodległości po rozpadzie Związku Radzieckiego. „A teraz będziemy pokonaj wroga”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła, że ​​jest to „dobry dzień dla Europy”.

Kreml nie zareagował od razu.

Unia Europejska przyznała również status kandydata małemu krajowi, Mołdawii, innej byłej republice sowieckiej na granicy z Ukrainą.

Ukraina złożyła wniosek o członkostwo niecały tydzień po inwazji na Moskwę 24 lutego. Czwartkowa decyzja była niezwykle szybka dla UE i jej powolnego podejścia do rozszerzenia. Jednak wojna i prośba Ukrainy o szybkie zbadanie sprawy sprawiły, że sprawa stała się pilna.

Aby uzyskać członkostwo w UE, kraje muszą spełnić szczegółowe warunki gospodarcze i polityczne, w tym zobowiązanie do przestrzegania rządów prawa i innych zasad demokratycznych. Ukraina będzie musiała powstrzymać zakorzenioną korupcję w rządzie i przyjąć inne reformy.

READ  Rosyjski sportowiec został aresztowany w Polsce pod zarzutem szpiegostwa

Parlament Europejski zatwierdził wniosek Ukrainy na kilka godzin przed rozpoczęciem szczytu i przyjął rezolucję wzywającą rządy UE do „bezzwłocznego działania”.

Wzmocnicie Ukrainę, wzmocnicie Europę. „To decyzja na rzecz wolności i demokracji, która stawia nas po właściwej stronie historii” – powiedziała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Mezzola przed ostateczną decyzją.

Status kandydata w UE nie daje natychmiastowych gwarancji bezpieczeństwa. Po uzyskaniu członkostwa państwo objęte jest klauzulą ​​traktatu UE, która stanowi, że jeśli członek pada ofiarą agresji zbrojnej, inne państwa UE są zobowiązane do udzielenia mu pomocy wszelkimi dostępnymi im środkami.

Jednak główne korzyści płynące z członkostwa w UE mają charakter ekonomiczny, ponieważ umożliwia dostęp do rynku 450 milionów konsumentów ze swobodnym przepływem siły roboczej, towarów, usług i kapitału.

Ukraina również od dawna aspiruje do członkostwa w NATO, ale sojusz wojskowy nie zamierza zaoferować zaproszenia, po części z powodu korupcji w kraju, braków w obronie i spornych granic.

Przed wojną prezydent Rosji Władimir Putin zażądał, aby Ukraina nigdy nie została dopuszczona do NATO, co potępił za rozszerzanie się na wschód w kierunku rosyjskiej flanki. Ale na początku tego miesiąca nie wydawał się być zaniepokojony determinacją Ukrainy, by zbliżyć się do Unii Europejskiej, mówiąc, że nie jest to umowa wojskowa, a zatem „nie mamy zastrzeżeń”.

Jednak w 2013 roku Putin sprzeciwił się planom podpisania przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską i naciskał na ówczesnego prezydenta Ukrainy, by wycofał się w ostatniej chwili. To odwróciło się od wybuchu masowych protestów, które ostatecznie doprowadziły do ​​obalenia prezydenta i wejścia przywódców, którzy chętniej niż kiedykolwiek chcieli wprowadzić Ukrainę do krajów Zachodu.

W następnych latach Rosja odebrała Ukrainie Krym i wywołała powstanie separatystów w Donbasie na wschodzie kraju.

READ  Tysiące ludzi w stolicy Bangladeszu kibicują decydującemu zwycięstwu Argentyny nad Polską w mundialu w Katarze

W czwartek przywódcy UE zgodzili się również uznać „europejską perspektywę” innej byłej republiki radzieckiej, Gruzji. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział, że UE byłaby gotowa zgodzić się na swój status kandydata po omówieniu „nierozpatrzonych priorytetów”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki, którego kraj od lat jest zagorzałym zwolennikiem europejskich aspiracji Ukrainy, powiedział na Twitterze: „To wspaniały moment dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości. Walka o wolność trwa”.

Proces członkostwa może być długi i kręty.

Turcja złożyła wniosek o członkostwo w 1987 r., uzyskała status kandydata w 1999 r. i musiała czekać do 2005 r. na rozpoczęcie rozmów w sprawie faktycznej akcesji. Cały proces utknął w martwym punkcie ze względu na różne różnice między Unią Europejską a Turcją.

Podobnie wiele krajów bałkańskich od wielu lat stara się o przystąpienie do Unii Europejskiej.

Urzędnicy europejscy powiedzieli, że Ukraina przyjęła już około 70% przepisów i standardów UE, ale zauważyli również potrzebę innych daleko idących środków.

Przywódcy rozmawiali także o natychmiastowym wsparciu dla Ukrainy, gdzie Komisja Europejska ma niebawem przedstawić propozycję przyznania nowej pomocy finansowej w wysokości do 9 mld euro.

Na stole było również bezpieczeństwo żywnościowe, ponieważ zgodzili się kontynuować prace nad rozwiązaniami, które pomogą Ukrainie eksportować zboże i inne towary przez „korytarze solidarności”, aby ominąć rosyjską blokadę portów Morza Czarnego.

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej