Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ultradokładne śledzenie prawie wyklucza asteroidę Bennu

Historia napisana dla Wiadomości CBS & używane za pozwoleniem

Ta mozaika Bennu została stworzona na podstawie obserwacji z sondy NASA OSIRIS-REx, która znajdowała się w pobliżu asteroidy od ponad dwóch lat. Źródło: NASA / Goddard / Uniwersytet Arizony

We wrześniu 2135 roku asteroida Bennu o szerokości 1600 stóp przeleci między Ziemią a Księżycem i chociaż naukowcy powiedzieli w środę, że nie ma szans na kolizję, grawitacja Ziemi zmieni tor interferometru, zwiększając prawdopodobieństwo kolizji podczas późniejszy okres. Bliskie spotkanie.

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób grawitacja Ziemi wpływa na ścieżkę Bennu, dalekosiężny wpływ grawitacyjny roślin i innych asteroid oraz zakłócenia powodowane przez bardziej subtelne czynniki, w tym skutki ogrzewania słonecznego.

Ten ostatni jest znany jako efekt Jarkowskiego, który jest niewielkim przyspieszeniem wytwarzanym, gdy ciepło pochłaniane przez Słońce jest emitowane w kosmos, gdy asteroida obraca się ze światła dziennego w ciemność, a skały ochładzają się.

„Efekt Yarkovsky’ego na Bennu jest równoważny wadze trzech winogron”, powiedział David Farnocchia, naukowiec z Centrum Badań Obiektów Bliskiego Ziemi w JPL i główny autor artykułu opisującego trajektorię Bennu w czasopiśmie Icarus.

„Pomyśl o tym. Tylko trzy winogrona, a to naprawdę napędza ruch Bennu w przyszłość, ponieważ to przyspieszenie jest ciągłe, jego efekt narasta z czasem i staje się bardzo ważny, zanim dojdziemy do 2135”.

Dzięki statku kosmicznym NASA OSIRIS-REx, który spędził dwa lata okrążając Słońce we współpracy z Bennu, a teraz jest w drodze do domu ze skarbnicą zebranych próbek skał, naukowcy byli w stanie dokładniej modelować te siły, aby określić przyszłą ścieżkę Bennu .

Niezwykle dokładne śledzenie statku kosmicznego i jego ruchu wokół Bennu, co znajduje odzwierciedlenie w subtelnych zmianach sygnałów radiowych sondy, pozwoliło naukowcom określić parametry orbity asteroidy z dokładnością do około 6 stóp.

„Zmierzyliśmy odległość między Ziemią a Bennu, która czasami była tak duża, jak odległość między Ziemią a Słońcem, z dokładnością do dwóch metrów” – powiedział Varnokia. „To jest wzrost koszykarza”.

Przed misją OSIRIS-REx analitycy zidentyfikowali 26 dziur grawitacyjnych o szerokości pół mili wzdłuż trajektorii Bennu podczas spotkania 2135. Jeśli trajektoria Bennu, na którą wpływa efekt Jarkowskiego lub inne czynniki, przejdzie przez jedną z tych dziurek od klucza, ziemska grawitacja może asteroida na swojej drodze, konfrontacyjna.

READ  Naukowcy ogłaszają odkrycie „bardzo rzadkiej” planety - RT World News

Dzięki doskonałej dokładności śledzenia naukowcy byli w stanie wykluczyć wszystkie dziurki od klucza oprócz dwóch, aby uzyskać jak najdokładniejszą ocenę potencjału efektu Bennu.

Szanse pozostają na niskim poziomie: zaledwie 0,06 procent szansy na kolizję 24 września 2182 roku, najbardziej prawdopodobną datę rozgrywek w najbliższym czasie, co oznacza, że ​​istnieje 99,94 procent szans na to, że Bennu go przegapi.

„Nie ma żadnego szczególnego powodu do niepokoju” – powiedział Varnokia. „Wiemy, że Bennu jest nadal potencjalnie niebezpieczną asteroidą, ale prawdopodobieństwo jest niewielkie i mamy czas, aby kontynuować śledzenie asteroidy i ostatecznie znaleźć ostateczną odpowiedź”.

Bennu jest klasyfikowany jako „potencjalnie niebezpieczny” obiekt, ponieważ okresowo przecina się z orbitą Ziemi. I chociaż zderzenie asteroidy o szerokości 1600 stóp, takiej jak Bennu, nie spowodowałoby masowego wyginięcia, takiego jak obiekt o szerokości 6 mil, który zgładził dinozaury 66 milionów lat temu, nadal spowoduje rozległe zniszczenia.

Krater uderzeniowy jest zwykle 10 do 20 razy większy od obiektu, który uderzył w uderzenie, powiedział Lindley Johnson, oficer obrony planetarnej z Biura Koordynacji Obrony Planetarnej NASA.

„Więc obiekt wielkości pół kilometra (jak Bennu) stworzyłby krater, który miałby co najmniej pięć kilometrów średnicy i mógł mieć średnicę do 10 kilometrów (6 mil)” – powiedział. Ale obszar zniszczenia byłby znacznie większy, nawet 100 razy większy od krateru.

„Wpływ wielkości ciała Benno na wschodnie wybrzeże w dużej mierze zrujnowałby sytuację na wybrzeżu”.

Ale jak zauważyli naukowcy, szanse na taki efekt są znikome.

„Należy pamiętać, że ryzyko dla Bennu jako pojedynczej asteroidy jest w rzeczywistości mniejsze niż w przypadku nieodkrytej grupy obiektów o podobnej wielkości” – powiedział Varnokia. Dlatego NASA dokłada wszelkich starań, aby wykryć ponad 90 procent obiektów bliskich Ziemi większych niż 140 metrów (460 stóp). „

READ  Naukowcy odkryli plan form życia na Marsie

Do tej pory, powiedział Lindley, zidentyfikowano około 60 procent przypuszczalnej populacji.