Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ułatw dostęp do płatnych wakacji lub grzywien, mówi polski strażnik bankowy By Reuters

© Reutera.

WARSZAWA (Reuters) – Polskie banki mogą zostać ukarane grzywnami w wysokości do 10 proc. rocznych obrotów, jeśli utrudnią właścicielom kredytów hipotecznych skorzystanie z dni wolnych od spłaty w dniach przed wejściem w życie programu, poinformował we wtorek organ nadzoru konsumenckiego.

Program wakacji spłaty, który obowiązuje od piątku, ma na celu pomóc posiadaczom kredytów hipotecznych, których miesięczne płatności wzrosły z powodu rosnących stóp procentowych, umożliwiając im pominięcie maksymalnie ośmiu płatności w 2022 i 2023 r.

Jednak Tomas Krustny, szef polskiego nadzoru konsumenckiego UOKiK, powiedział, że niektóre banki próbowały odwieść klientów od płatnych urlopów, mówiąc im, że może to wpłynąć na zdolność kredytową w przyszłości.

Powiedział też, że niektóre banki komplikowały ten proces, udostępniając zbyt wiele różnych formularzy do wypełnienia.

„Jeżeli banki nie zmienią od razu swoich praktyk mających na celu utrudnienie konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych, powinny spodziewać się skarg i ich konsekwencji” – powiedział w komunikacie.

Powiedziała, że ​​UOKiK przeanalizuje sposób wdrażania programu w 16 polskich bankach. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości banki mogą zostać ukarane karami w wysokości do 10% rocznych przychodów.

Sektor bankowy odniósł się krytycznie do planu, twierdząc, że dostęp do płatnego urlopu powinien być ograniczony do kredytobiorców znajdujących się w najtrudniejszych sytuacjach finansowych, aby uniknąć nadmiernych kosztów dla banków.

Niektórzy ekonomiści twierdzą, że program podsyci również inflację, która już osiągnęła najwyższy od 25 lat poziom 15,5%.

READ  Oczekuje się, że rynek opakowań lakierów do paznokci wykaże znaczny wzrost do 2027 r. - Manumet Stream