Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraińskie firmy otworzyły się w Polsce dla uchodźców

Liczba ukraińskich firm na polskim rynku wzrosła do 25 tys., do czego przyczynił się napływ uchodźców z Ukrainy od czasu inwazji Rosji w lutym 2022 roku.

Polska szybko pomogła przybywającym Ukraińcom w rozpoczęciu działalności gospodarczej, pozwalając im działać na polskim rynku na takich samych zasadach jak Polacy.

„Oni korzystają z pomocy finansowej, kiedy zaczynają [the business], [and] Preferencyjne stawki ZUS przez pierwsze dwa lata” – powiedziała Euronews Tetiana Koman z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Mimo ciągłych trudności związanych z ucieczką do ojczyzny, Ukraińcy wciąż są innowacyjni, dzięki czemu mogą podejmować kolejne przedsięwzięcia biznesowe za granicą.

Charnomorka to restauracja specjalizująca się w ukraińskich owocach morza, która została otwarta w grudniu ubiegłego roku.

„Dawno temu, jeszcze przed wojną, myśleliśmy i planowaliśmy, jak wejść na rynek europejski, ale wojna zmusiła nas do tego, by zrobić to szybciej” – powiedziała Karina Sinevich z Charnomorki z Ukrainy.

„Cóż, nie możemy sprowadzić do Polski morza czarnego. Nie możemy go łowić, bo jest zaminowane, a oni na to nie pozwalają”.

Restauracja zatrudnia również innych Ukraińców, jak Irina, księgowa, która przyjechała do Polski bez znajomości języka.

„Bardzo się cieszę, że znalazłem firmę, którą otworzyli nasi ukraińscy biznesmeni, bo mogę pracować zgodnie z moim wykształceniem” – powiedział.

Eksperci powiedzieli Euronews, że polska inicjatywa ma wiele zalet, w tym podatki odprowadzane do budżetu państwa. Zwiększa to konkurencję na polskim rynku, ale niektóre postrzeganie powoli się zmienia.

„To postrzeganie ukraińskiego pracownika w polskich i ukraińskich firmach się zmienia” – mówi dr Justyna Bokajło z Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Integracji Europejskiej.

„Pozytywne nastawienie spada – część polskiego społeczeństwa wyraża obawy przed ograniczeniem dostępu do opieki zdrowotnej czy świadczeń socjalnych.

„Myślę, że firmy, które cieszą się popularnością wśród ukraińskich przedsiębiorców i współpracując z polskimi przedsiębiorcami bardzo dobrze wypełniają luki na polskim rynku pracy.”

READ  Polski historyk opowiada o starożytnej „Jose Road” 2 października