Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraiński dziennikarz konfrontuje się z Rosjaninem Siergiejem Ławrowem za rzekomą kradzież zboża |  Rosja

Ukraiński dziennikarz konfrontuje się z Rosjaninem Siergiejem Ławrowem za rzekomą kradzież zboża | Rosja

Ukraiński dziennikarz wykorzystał wizytę rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Ankarze, by skonfrontować go z niechcianym pytaniem o eksport zboża z UkrainaW obawach o rozprzestrzenianie się głodu na świecie, jeśli problem nie zostanie rozwiązany.

Ławrow był w Turcji w środę Omów tworzenie bezpiecznych korytarzy dla ukraińskiego eksportu zboża.

Jednak konferencja prasowa Ławrowa i jego tureckiego odpowiednika Mevluta Cavusoglu dobiegała końca, a Umarov Muslim nie był w stanie zadać swojego pytania, pomimo wielokrotnych prób.

Dziennikarz wstał i zwrócił się bezpośrednio do Ławrowa.

„Jestem z ukraińskiej telewizji publicznej, zdecydowanie chcę zadać pytanie!” Powiedział.

A Ławrow wydawał się zakłopotany niepisanym pytaniem, po starannie sformułowanej korespondencji na konferencji prasowej.

„Poza zbożem, jakie jeszcze towary ukradłeś z Ukrainy i komu je sprzedałeś?” zapytał dziennikarz.

Ławrow odpowiedział z uśmiechem: „Wy Ukraińcy zawsze martwicie się, co można ukraść i myślicie, że wszyscy tak myślą.

Nasze cele tam są jasne, chcemy ratować ludzi przed presją neonazistowskiego reżimu. Nie utrudniamy pracy zbóż. Abyś opuścił porty, pan Zełenski musi wydać rozkaz, to wszystko.

Wezwany później przez AFP, stambulski Omirow wyjaśnił Ukraińskiej Telewizji Publicznej, że podniósł rękę podczas całej sesji pytań i odpowiedzi, ale zdał sobie sprawę, że organizatorzy „nie pozwolą mi mówić”, więc postanowili głośno interweniować.

„Zaryzykowałem zakłócenie konferencji prasowej, ponieważ cała Ukraina czeka na odpowiedź na to pytanie” – powiedział.

W obliczu pogłębiającego się globalnego kryzysu żywnościowego sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w tym tygodniu, że istnieją „wiarygodne raporty”, które Rosja „Ukradł” ukraiński eksport zboża, aby sprzedać go z zyskiem. Blinken powiedział, że rzekoma kradzież była częścią szerszych rosyjskich działań podczas wojny na Ukrainie, które zaszkodziły zdolności Ukrainy do eksportu upraw pszenicy.

W ubiegłym tygodniu ambasador Ukrainy w Ankarze Wasyl Bodnar oskarżył Rosję o kradzież i eksport ukraińskiego zboża, zwłaszcza do indyk.

READ  Przywódcy Hamasu są „chodzącymi trupami”, gdy Izrael twierdzi, że żołnierze walczą w „sercu” miasta | wiadomości ze świata

Od początku konfliktu na Ukrainie Ławrow, będący celem zachodnich sankcji, odwiedzał go za granicą, zabierając go m.in. do Chin, Indii, Algierii, Arabii Saudyjskiej i dwukrotnie do Turcji. To było Musiałem odwołać podróż do Serbii? Po tym, jak sąsiednie kraje zamknęły swoją przestrzeń powietrzną przed jego samolotami.

z AFP