Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa dokonuje zamachu w Moskwie na byłego posła powiązanego z Rosją Kiwę

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa dokonuje zamachu w Moskwie na byłego posła powiązanego z Rosją Kiwę

6 grudnia w Moskwie znaleziono ciało byłego prorosyjskiego parlamentarzysty Ilji Kejwy.

Według niezależnego Kijowskiego źródła organów ścigania śmierć Kivy była operacją specjalną przeprowadzoną przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Kiva był notoryczną działaczką polityczną na Ukrainie, która otwarcie wspierała zakrojoną na szeroką skalę rosyjską inwazję na Ukrainę i ukrywała się w Rosji. Opuścił Ukrainę na krótko przed rozpoczęciem przez Rosję inwazji na pełną skalę 24 lutego 2022 r.

Niezależne źródło organów ścigania w Kijowie podało, że Kijów został zabity przy użyciu broni ręcznej.

Do parlamentu został wybrany w 2019 r. z mandatu prorosyjskiej partii Za Życie, na czele której stał powiązany z Kremlem Wiktor Medwedczuk.

Kiva został wydalony z parlamentu w marcu 2022 roku po ucieczce do Rosji. Na Ukrainie Kiwę oskarżono o zdradę stanu za zmowę z Rosją. 13 listopada został skazany zaocznie na 14 lat więzienia.

Jak książki W poście w Telegramie z kwietnia 2022 r. stwierdzono, że prezydent Rosji Władimir Putin powinien zastosować „uderzenie wyprzedzające” na Ukrainę. Niektórzy zinterpretowali tę publikację jako ukrytą zachętę do użycia broni nuklearnej lub innych form masowego rażenia.

READ  Osuwisko w Kolumbii zginęły 23 osoby, w tym kilka osób ukrywających się w domu