Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina: Zełenski mówi, że „Los Donbasu” zostanie rozstrzygnięty w dużym mieście – aktualizacje na żywo | aktualności | DW

  • Zełenski mówi, że los Donbasu rozstrzyga się w Siewierodoniecku
  • Rozmowy Stoltenberga w Berlinie zostały odwołane w krótkim czasie
  • Polak Duda uderza w Berlin w rozmowie z Niemcami

Ten artykuł był ostatnio aktualizowany o 08:08 UTC / GMT

Stoltenberg odwołał swój lot do Berlina, po zdiagnozowaniu półpaśca

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odwołał swoją podróż do Berlina, aby spotkać się z niemieckim kanclerzem Olafem Schultzem, ponieważ zdiagnozowano u niego półpasiec. Zamiast prowadzić osobiste rozmowy, w czwartek i piątek będzie dzwonił zdalnie do Niemiec i Rumunii.

Stoltenberg miał spotkać się w Berlinie z Schulzem i niemiecką minister obrony Christine Lambrecht.

Zełenski: Miliony mogą umrzeć z powodu blokady Morza Czarnego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w telewizyjnym oświadczeniu, że miliony mogą umrzeć z powodu rosyjskiej blokady morskiej ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

Zełenski ostrzegł, że świat stoi w obliczu „strasznego kryzysu żywnościowego”, dodając, że Ukraina nie może eksportować kukurydzy, oleju, pszenicy i innych produktów.

Rosja i Ukraina obwiniały się wzajemnie o zamknięcie ukraińskich portów na Morzu Czarnym. Rosja oskarża Ukrainę o zastawianie min morskich, a Ukraina odpowiedziała, że ​​jeśli oczyści miny, Rosja zaatakuje.

W środę w Ankarze rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow określił kryzys żywnościowy jako „naprawdę mały problem” i stwierdził, że Rosja nie skorzysta na dalszym rozminowywaniu propozycji ONZ, aby umożliwić dostawy zboża.

Wielka Brytania zapewnia aktualizację wojskową o stanie wojny

Brytyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że „walki trwają w kotle Siewierodonieck, ale w ciągu ostatnich 48 godzin jest również prawdopodobne, że Wschodnia Grupa Sił Rosyjskich (EGF) zwiększy swoje wysiłki, aby przejść do Izyum na południe”.

Brytyjska aktualizacja wojskowa dodaje, że siły rosyjskie w pobliżu Izyum są „zawieszone od kwietnia”, ponieważ „siły ukraińskie wykorzystały teren do spowolnienia postępu Rosji”.

Powiedziała, że ​​z powodu nieudanych postępów w Kijowie, siły rosyjskie „poniosły bardzo duże straty” i że ich siły wciąż mają niedobory kadrowe. Wielka Brytania ocenia nadzieje Rosji na „przywrócenie impetu” i atak na Siewierodonieck w celu dalszego wepchnięcia się w Donieck.

READ  Estonia przedłuża wymagania dotyczące kwarantanny i negatywnych wyników testów dla wszystkich podróżnych do 25 kwietnia

Duda krytykuje Niemcy i rozmawia z Putinem

Prezydent Polski Andrzej Duda pojawia się na niemieckiej liście bestsellerów Budować Czwartkowa gazeta. Skrytykował stosunki gospodarcze Niemiec z Rosją i powiedział, że o ile mu wiadomo, niemieckie czołgi mające zastąpić te z czasów sowieckich, które Polska planowała przekazać Ukrainie, nie przybyły.

Po narzekaniu w zeszłym miesiącu, że Polska nie otrzymała żadnych czołgów Leopard 2, a Niemcy odpowiedziały, że zawsze było jasne, że takie dostawy będą wymagały czasu, Duda powiedział, że tym razem ma nadzieję, że w krótkim czasie zamiast tego kupi starsze czołgi Leopard.

„O ile wiem, w ogóle nic nie otrzymaliśmy” – powiedział Duda. Budować. „Porzuciliśmy nasze czołgi, a teraz nie mamy absolutnie nic na swoim miejscu”.

Powiedział, że jego rząd prowadzi negocjacje dotyczące zakupu ze Stanami Zjednoczonymi i Koreą Południową.

Duda skrytykował też niemiecki przemysł, mówiąc, że ze swej strony „to, co dzieje się z Ukrainą czy Polską” nie jest powodem do niepokoju.

„Być może niemieckie firmy nie myślą, że rosyjska armia znów może świętować wielkie zwycięstwo w Berlinie i okupować część Niemiec. My w Polsce wiemy, że jest to możliwe” – powiedział.

Duda powiedział też, że jest „zaskoczony” trwającymi rozmowami z Putinem prowadzonych przez europejskich przywódców, takich jak kanclerz Olaf Scholz i prezydent Emmanuel Macron.

„Te rozmowy nic nie dają. Co przynoszą? Służą jedynie legitymizacji osoby odpowiedzialnej za zbrodnie popełnione przez armię rosyjską na Ukrainie” – powiedział. „Czy ktoś rozmawiał w ten sposób z Adolfem Hitlerem podczas II wojny światowej? Czy ktoś powiedział, że dla Adolfa Hitlera ważne jest zachowanie twarzy? Musimy działać w taki sposób, aby Adolf Hitler nie został upokorzony?”

Zapytany w niedawnym wywiadzie dla Francji, dlaczego nadal prowadzi długie rozmowy telefoniczne z Putinem, Macron powiedział, że ważne jest utrzymywanie kontaktu, a także nie poniżanie rosyjskiego prezydenta. Powiedział też, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poprosił go o utrzymywanie kontaktu z Putinem.

READ  Storm pomaga Polsce ustanowić rekord w energetyce wiatrowej: 30% energii | Biznes

Ukraina jest pewna, że ​​postawi kandydata do UE

Po dwóch dniach rozmów w Berlinie ukraiński urzędnik powiedział, że jest przekonany, że jego krajowi zostanie wkrótce przyznany status kandydata do UE.

Minister rozwoju regionalnego Ołeksij Czernyszow powiedział dpa, że ​​wierzy, iż 27-członowy blok zaświeci na zielono status Ukrainy jako kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej pod koniec czerwca.

„Jak to rozumiemy, nie będą one stać na przeszkodzie, aby sprawozdanie Komisji Europejskiej było pozytywne” – powiedział.

Chernyshof powiedział, że wierzy, że Niemcy zgodzą się na przeprowadzkę. Spotkał się z niemieckimi prawodawcami we wtorek i środę.

Rosja może zmienić strategię w Siewierodoniecku

Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że Rosja może zmienić swoją strategię w głównym mieście Donbasu – Siewierodoniecku.

Ołeksij Aristowicz powiedział w wywiadzie internetowym, że Rosja bombarduje miasto nalotami i rakietami po wycofaniu wojsk lądowych.

Kanclerz Ukrainy mówi, że centrum miasta jest teraz opustoszałe.

„Wycofali się, nasze siły wycofały się, więc artyleria uderzyła w puste miejsce. Uderzają mocno bez żadnego szczególnego sukcesu” – powiedział Aristovich.

Otwarty rynek zniszczony przez strajk wojskowy w bitwie pod Siewierodonieckiem

Zełenski: w głównym mieście Donbasu trwa zacięta bitwa

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział Miasto Siewierodonieck „Siłownia walk” pozostaje we wschodnim regionie Donbasu.

„To bardzo zaciekła, bardzo trudna i być może jedna z najtrudniejszych bitew podczas tej wojny” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.

Ukraiński przywódca powiedział, że siły rosyjskie poniosły straty, dodając, że los Donbasu może rozstrzygnąć się w Siewierodoniecku.

Komentarze Zełenskiego pojawiły się po tym, jak gubernator wschodniego regionu Ługańska powiedział, że siły ukraińskie mogą wycofać się z Siewierodoniecka w wyniku gwałtownych rosyjskich ataków.

Co wydarzyło się w środę podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu gościł rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa w Ankarze, gdzie dwaj dyplomaci omawiali wspierany przez ONZ plan ułatwienia przepływu zboża z ukraińskich portów Morza Czarnego. Około 22 mln ton zboża utknęło w portach, pogłębiając światowy kryzys żywnościowy, zwłaszcza w Afryce.

READ  Modernizacja gospodarcza w Europie Środkowo-Wschodniej – Ożywienie w Polsce nabiera tempa, gdy mówi się o podwyżkach stóp

Rosja wezwała Ukrainę do oczyszczenia obszarów w pobliżu portów, twierdząc, że nie wykorzysta korytarzy do przeprowadzania nowych ataków. Urzędnicy Ukrainy i Unii Europejskiej zakwestionowali tę obietnicę.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że świat stoi na krawędzi „bezprecedensowego głodu i nędzy” z powodu wojny.

„Wpływ wojny na bezpieczeństwo żywnościowe, energię i finanse jest systemowy, poważny i przyspiesza” – powiedział sekretarz generalny ONZ.

Rusłan Stevanchuk, przewodniczący Rady Najwyższej, zwrócił się do europejskich ustawodawców. Pochwalił przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertę Mitosolę podczas przemówienia na wizytę w Kijowie 1 kwietnia w czasie wybuchu walk w regionie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów uruchamia system zbierania danych o rosyjskich zbrodniarzach wojennych, znany jako „Księga tortur”. Zełenski rozmawiał też telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem na temat dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Tymczasem ambasador Ukrainy w Niemczech Andriej Melnik skrytykował byłą kanclerz Niemiec Angelę Merkel po tym, jak udzieliła wywiadu, w którym broniła swojej polityki wobec Rosji podczas sprawowania władzy. Melnik powiedział, że Merkel nie okazała „odrobiny samokrytyki” i określiła swoje komentarze jako „bardzo niefortunne”.

Ukraina i Rosja wymieniły się ciałami 50 żołnierzy poległych w walkach.

Gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hayday powiedział, że siły ukraińskie mogą być zmuszone do wycofania się Siewierodonieck Wśród ciężkich bombardowań z Rosji.

Możesz ponownie odwiedzić nasze aktualizacje na żywo od 8 czerwca tutaj.

wd/msh (Reuters, AP, AFP, dpa)